رادیو در سی و چهارمین سالروز رحلت امام خمینی(ره) و قیام پانزدهم خرداد

همزمان با فرارسیدن سالگرد جانسوز ارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد شبكه های رادیویی با تولید و پخش برنامه های متنوع این ایام را گرامی می دارند.

1402/03/10
|
14:40

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ ویژه برنامه های شبكه های رادیویی به مناسبت 14 و 15 خرداد تقدیم حضور مخاطبان می شود. تولید مستند زندگی امام خمینی(ره)، انعكاس مراسم حرم امام خمینی(ره) و پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بخش هایی از ویژه برنامه «روح الله» از رادیو تهران است.
«روح الله» در قالب گفت وگو و مستند به مناسبت 14 خرداد، از ساعت 9:30 تا 12:30 روی آنتن رادیو تهران می رود. از جمله بخش های این ویژه برنامه، تولید مستند زندگی امام خمینی(ره) از زمان شروع مبارزه ایشان با حكومت پهلوی تا پیروزی انقلاب اسلامی و پرداختن به متن وصیت نامه ایشان است. تولید مستند حكومت اسلامی در اندیشه امام، گفت وگو درباره تازه های نشر، مصاحبه با افراد انقلابی به عنوان نقش اصلی ایشان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران و شخصیت شان در منظر جهانی و الگوبرداری به عنوان رهبری مقتدر و تاثیرگذار در انقلاب های دنیا است.
انعكاس مراسم حرم امام خمینی(ره) و پخش زنده سخنرانی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) همراه با گزارشگر مستقر در حرم و ارتباط با مركز خمین از مراسم ویژه در بیت تاریخی امام از بخش های دیگر این ویژه برنامه خواهد بود.
میدان 15 خرداد روی آنتن رادیو تهران
قیام خونین 15 خرداد، از ویژه برنامه «میدان 15 خرداد» شبكه رادیویی تهران ساعت 9:30 تا 13:30 تقدیم مخاطبان می شود. این برنامه با نگاهی به سیل خروشان كشاورزان غیور و كفن پوش ورامین، دهقانان كن و مردم جماران كه به سوی تهران سرازیر شدند.
در این ویژه برنامه ضمن گفت وگو با شاهدان عینی آن روز، همراه با گفت وگوهای تبیینی و آگاهی بخش، فضای این خیزش مردمی برای نسل جوان ترسیم می شود. از جمله بخش های این ویژه برنامه؛ بیان و روایت خاطرات ماندگار مردم از قیام 15 خرداد سال 1342 ، نقش قیام پانزده خرداد و حضور مردم در پیروزی انقلاب با حضور شخصیت های انقلابی، تولید مستند بازداشت امام خمینی(ره) ، شهید شاخص قیام 15 خرداد(طیب رضایی)، مستند با موضوع آغاز رهبری حضرت آیت الله خامنه ای، گفت وگو با مورخان معاصر درباره نقش این روز در پایه ریزی انقلاب اسلامی ، ارتباط با مركز قم و اطلاع رسانی و انعكاس مراسم گرامیداشت 15 خرداد در ورامین و شهرستانهای استان تهران خواهد بود.
رادیو فرهنگ و واكاوی اندیشه های امام خمینی (ره)
ویژه برنامه های «روح الله» ،« پا به پای آفتاب» ، «بهار بیداری» ، «تیغ ها و ستیغ ها» و «طلیعه آزادی» یكشنبه و دوشنبه از رادیو فرهنگ پخش می شود.
مستند «روح الله» عنوان برنامه ای با مرور زندگی حضرت امام خمینی(ره) از بدو تولد تا روز ارتحال یكشنبه ساعت 8 بزرگوار روی آنتن می رود.آشنایی مخاطبان با زندگی امام(ره) و نقش ایشان در مراحل حساس تاریخی و تحولات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران از اهداف این برنامه است .
برنامه «كوچ دلها» ساعت 8:40 به واكاوی اندیشه های امام خمینی (ره) می پردازد، در قلمرو فرهنگ كه به معرفی آثار تالیف شده حضرت امام خمینی(ره ) و رهنمودهای ایشان و فلسفه انقلاب می پردازد.
«پا به پای آفتاب» به صورت زنده از ساعت 10 ضمن پوشش مراسم مرقد امام خمینی (ره) درباره اندیشه حضرت امام (ره) به عنوان بیدارگر ملت های اسلامی و تاثیر اندیشه امام بر ملت های منطقه گفتگو خواهد شد. در برنامه «بهار بیداری» كتاب های مرتبط با این مناسبت از جمله «بهار بیداری» و «روز شمار 15 خرداد» معرفی می شود.
«تیغ ها و ستیغ ها» از ساعت 9 مستندی از ریشه های شكل گیری قیام 15 خرداد و پیامدهای این قیام و وقایع بعد از آن كه زمینه های پیروزی انقلاب اسلامی را فراهم كرد برای شنوندگان روایت می كند.
رادیو اقتصاد و نگاهی به ابعاد اقتصادی وصیت نامه امام (ره)
رادیو اقتصاد در سالروز رحلت امام (ره) و در برنامه شاخص به بررسی دیدگاه های امام راحل ،از بعد اقتصادی می پردازد.
بررسی دیدگاه های اقتصادی امام در وصیت نامه ایشان از طریق رسانه ها كمتر مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. شاخص ترین وجه این برنامه به نسبت سایر برنامه ها، موشكافی دیدگاههای امام(ره) در حوزه های كشاورزی، صنعت، خدمت رسانی، توجه به مستضعفان ، خودكفایی و استقلال اقتصادی، مصرف تولیدات داخلی و روحیه ایثارگری ملت ایران است .قرائت وصیت نامه امام با صدای فرزندان شاهد، كه در ادامه كارشناسان در خصوص همین بند های قرائت شده توضیحات و واكاوی های كارشناسی را ارائه می دهند. این برنامه 14 خرداد ساعت 14 به مدت 55 دقیقه پخش می شود.
رادیو ایران و «خاطرات ماندگار» 15 خرداد
«امام دل ها» ویژه برنامه ای در سه قسمت كه از شنبه 13 تا 16 خرداد، ساعت 18 با نگاهی به سبك زندگی امام خمینی (ره) می كوشد تا با احیای تاریخ به جلوگیری از تحریف های تاریخی بپردازد و برای نسل حاضر، ترسیمی درست و شفاف از گام های انقلاب ارایه كند.
«نوبت نوا» در این روز ساعت 17:30 با مروری بر اشعار امام خمینی(ره) و «باغ ازغوان» نیز با پخش قطعات موسیقی با اجرای مریم نشیبا ساعت 15 به روی آنتن می رود.«معیار» به موضوع رهبری و انتخاب حضرت آیت الله خامنه ای بعد از ارتحال امام خمینی (ره) اشاره دارد، این برنامه در سالروز ارتحال امام ساعت 8:35 صبح پخش می شود. «پا به پای آفتاب» نیز در همان روز ساعت 9 به بیان اندیشه های تابناك رهبركبیر انقلاب امام خمینی (ره) می پردازد.
«همیشه با امام» در سالروز ارتحال امام خمینی(ره) ساعت 10 مراسم ارتحال ملكوتی امام خمینی(ره) را از مرقد ایشان منعكس می كند. «جام جم» با محوریت جایگاه ادبی امام خمینی (ره) و مرور آثار ایشان ساعت 12:40 تقدیم علاقه مندان می شود. «وقتی كوچك بودم» نمایش رادیویی پیرامون رهبری امام خمینی(ره) كه ساعت 14:30 روی آنتن رادیو ایران می رود.
«افق روشن» 14 و 15 خرداد، با موضوع رهبری آیت الله سید علی خامنه ای پس از ارتحال ملكوتی امام خمینی (ره) ساعت 14:30 پخش می شود. «خاطرات ماندگار» روایت مردم از قیام 15 خرداد سال 1342 است، كه یكشنبه 14 خرداد، ساعت 4:450 پخش می شود. «خیزش خونین» با نگاهی به سیل خروشان كشاورزان غیور و كفن پوش ورامین، دهقانان كن و نیز مردم جماران كه به سوی تهران سرازیر شدند، در این روز ساعت 08:40 پخش می شود.
رادیو نمایش و نمایش روزهای پر خاطره
ویژه برنامه «عروج »به مناسبت 14 خرداد، مستند نمایشی كه از بخش های كارشناسی و نمایش «روزهای پر خاطره»متشكل شده است .«عروج» از ساعت 8:30 تا 11:30 به تهیه كنندگی محسن جواهری، نویسندگی سهیلا خدادادی و گویندگی پیمان قریب شنیده می شود.گزارش از حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) توسط آتنا السادات محمد پناه و بخش مستند «روایت زندگی امام » از دیگر بخش های این برنامه است.
مستند «بیدارباش» در روز 15 خرداد از ساعت 8:30 تا 10:30 نگاهی به وقایع 15 خرداد و شكل گیری انقلاب اسلامی دارد.ضمن اینكه مستندی نیم ساعته ، در این روز پخش می شود كه به مرور وقایع انقلاب اسلامی از سال 1342 تا شكل گیری انقلاب اسلامی می پردازد.
رادیو ورزش در سوگ امام راحل (ره)
ویژه برنامه "به یاد مرشد" در این روزها با هدف تبیین اندیشه‌های امام راحل به خصوص برای جامعه ورزش تقدیم مخاطبین خواهد شد. در این برنامه ضمن پخش بیاناتی از امام خمینی (ره) و دیدارشان با ورزشكاران، اندیشه ایشان در موضوع ورزش و تربیت‌بدنی مورد توجه قرار می‌گیرد.
انعكاس گزارش‌هایی از حضور جامعه ورزش در مرقد امام راحل، بیان خاطرات نزدیكان امام از ورزش در بخش‌هایی همچون نوای مرشد، مرشدنامه، به شیوه مرشد و در فراق مرشد شنوندگان را همراهی می‌كند. بررسی تاریخ پهلوی، هویت جهانی-امتی، سبك زندگی و خانواده و جوان مومن انقلابی از سند تحول رسانه ملی از جمله موضوعاتی است كه در این برنامه مطرح می‌شود.
«به یاد مرشد» روزهای 14 و 15 خرداد ماه از ساعت 10 به مدت 120 دقیقه از آنتن رادیو ورزش روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز پخش خواهد شد.
رادیو جوان و تبیین ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی (ره)
همزمان با فرارسیدن سالروز ارتحال امام خمینی (ره) رادیو جوان با 4 ویژه برنامه به تبیین ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی (ره) و حادثه قیام خونین 15 خرداد خواهد پرداخت.
«به قول تاریخ »مستندی كه در روزهای 14 و 15 خرداد با محوریت اقدامات امام خمینی(ره) و اقدامات ایشان برای بنیان نهادن نهضت اسلامی خواهد بود و نگاه ویژه ای به رویدادهایی مثل پروژه كشف حجاب، انقلاب سرخ و سفید حكومت و ملت، كاپیتولاسیون و لایحه اصلاح اراضی خواهد داشت.
«حدیث سرو » ویژه برنامه دیگر رادیو جوان به مناسبت 14 و 15 خرداد است. این برنامه گفتگو محور در یك گپ و گفت صمیمانه با نزدیكان و آشنایان امام خمینی (ره) ناگفته های این افراد را در مورد نحوه آشنایی با رهبر كبیر انقلاب اسلامی، ابعاد و ویژگی های شخصیتی امام و سیر انقلاب اسلامی به نظر مخاطبین خواهد رساند.
ویژه برنامه «من به تو نزدیكم» نگاه متفاوتی به سبك زندگی و شیوه حكومت امام خمینی(ره) و نحوه رفتار ایشان با خانواده، كودكان و عموم جامعه برای حفظ وحدت بین اعضای كشور روی آنتن خواهد رفت. این برنامه در روز های 14 و 15 خرداد از ساعت 10 الی 11:30 از شبكه جوان پخش خواهد شد.
رادیو صبا و روایت رهبری
شبكه رادیویی صبا در برنامه‌هایی با عنوان‌های«صبح ارادت»، «تهیه یك گزارش»، «در جستجوی آفتاب»، «ساده و صمیمی »،«نواهنگ»، «روایت رهبری» و به گرامی‌داشت این روز و سالگرد قیام 15 خرداد می‌پردازد.
ویژه برنامه زنده «صبح ارادت» روزهای یكشنبه و دوشنبه ساعت 6:30 صبح با رویكرد گرامیداشت سالروز رحلت رهبر انقلاب و قیام 15 خرداد تقدیم مخاطبان می شود. «نواهنگ» عنوان ویژه برنامه‌ای است كه به صورت زنده و با پخش ترانه‌ها و تصنیف‌های به مناسبت سالروز ارتحال امام (ره) و قیام 15 خرداد به گرمیداشت این روزها می‌پردازد.
مستند گزارشی «در جستجوی آفتاب» روز دوشنبه 15 خرداد ساعت15 با موضوع زندگینامه امام خمینی(ره) و آشنایی با ابعاد شخصیتی ایشان پخش می‌شود. «روایت رهبری» به صورت مستند با موضوع مقام معظم رهبری(مدظله العالی) یكشنبه و دوشنبه ساعت 14 پخش می شود.
صدای فضیلت و «نیمه خرداد»
ویژه برنامه « نیمه خرداد »با موضوع بررسی شاخص ها و معیارهای خط حضرت امام خمینی (ه)،از 13 تا 15 خرداد ساعت 9 از رادیو معارف شنیده می شود.
رادیو پیام و آوا با «پیام نیمه خرداد»
با توجه به ساختار شبكه رادیویی پیام تمامی بخشهای این شبكه 40درصد مطالب به موضوع سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ه) و قیام 15 خرداد ، اختصاص دارد كه همراه با موسیقی متناسب با فضای سنگین آن روز تهیه و پخش می شود.«پیام نیمه خرداد» برنامه های كوتاه در مورد انتصاب حضرت آیت الله خامنه ایی به رهبری جمهوری اسلامی ایران است . مجید امجدی فرد تهیه كننده نیز برنامه هایی كوتاه در مورد آرمانها و اندیشه های امام راحل تهیه كرده است.
رادیو سلامت در «رثای آفتاب»
ویژه برنامه «در رثای آفتاب »ویژه 14 خرداد با محوریت نقش رهبری در ایجاد انسجام اجتماعی، نقش امام در شكل گیری تمدن نوین اسلامی، مبانی انسان شناختی امام خمینی(ره)، دیدگاه امام در مورد پزشكان و نظر شخصیت های جهانی در مورد امام و وصیت نامه ایشان از ساعت 10:05 ا تا 11:35 شنیده می شود.

دسترسی سریع