ویژه برنامه های رادیو ویژه شهادت امام صادق (ع) اعلام شد سوگنامه رادیو ویژه شهادت امام صادق (ع)

شبكه های رادیویی همزمان با فرا رسیدن ایام شهادت امام جعفر صادق (ع)، ویژه برنامه هایی را روانه آنتن خواهند كرد كه در گزارش ذیل به جزئیات اشاره شده است.

1403/02/14
|
21:49

رادیو ایران؛ خانه دوست اینجاست
به گزارش روابط عمونی معاونت صدا، رادیو ایران، ویژه برنامه «خانه دوست اینجاست» را با هدف تحلیل از شخصیت والای علمی و مذهبی حضرت امام صادق( ع) به ابعاد و رویكردهای شخصیت والای این امام همام می پردازد.«خانه دوست اینجاست» به تهیه كنندگی حسین معصومی و اجرای مهرناز فقیهی 14 و 15 اردیبهشت ساعت 19:10 تقدیم می شود. «خورشید نامه» گلچینی از كلام بزرگان در خصوص امام جعفرصادق(ع) است كه به تهیه كنندگی عبدالله علایی 14 اریبهشت ساعت 22:00 تقدیم علاقه مندان می شود.«نوبت نوا» سوگواره ای برای شهادت امام جعفر صادق(ع) است كه در همان تاریخ  ساعت 22:30 به روی آنتن می رود.
«جام جم» سوگواره شعرخوانی شاعران مطرح كشور است كه 14 اردیبهشت ساعت 23:00 و 15 اردیبهشت ساعت 12:40 روانه آنتن می شود.
«راه شب» بامداد  شنبه 15 اردیبهشت نیز در بخش های مختلف مروری بر زندگی امام جعفرصادق(ع) دارد. «راه شب» بامداد ساعت 00:30 بامداد پخش می شود.
«پیشوای صادق» نام ویژه برنامه دیگری است كه با نگاهی به ویژگی های شخصیتی امام صادق (ع) در روز شهادتشان ساعت 04:30 پخش می شود.
برنامه صبح گاهی «سلام صبح بخیر» نیز همزمان با سالروز شهادت ششمین پیشوای جهان اسلام به آن مناسبت می پردازد.
«سلام صبح بخیر» شنبه تا پنج شنبه ساعت 6:35 از رادیو ایران تقدیم می شود.
ویژ برنامه «به نام عشق» نیز با محوریت سیره امام صادق(ع) و نگاهی به دوران تاریخی حضرت و ابعاد شخصیتی ایشان و نقشی كه در مكتب تشیع در تاریخ اسلام ایفا كردند، 15 اردیبهشت به تهیه كنندگی حسین معصومی و اجرای حامد نجم الهدی ساعت 9:00 پخش می شود.
«به افق آفتاب» نیز در همان روز نگاهی به سیره امام صادق (ع) و شهادت ایشان دارد. این برنامه به تهیه كنندگی عبدالله علایی و اجرای حسن همایی ساعت 11:40 پخش می شود.
«باغ ارغوان» نواها و آیین های مناسبتی را با اجرای مریم نشیبا و تهیه كنندگی ندا حاجی اسماعیلی ساعت 15:00 پخش می كند.
«گویای راستین» ویژه برنامه دیگری است كه به نقش امام جعفر صادق (ع) در احیای فقه اسلامی و پیشرفت علم در در جهان اسلام می‌پردازد، این برنامه ساعت 15:30 تقدیم می شود. «پیام نجات بخش» یك نمایش در خصوص زندگی امام جعفر صادق(ع) است كه در سالروز شهادت ایشان ساعت 22:30 از رادیو ایران موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و موج ای ام ریف 558 كیلوهرتز پخش می شود.

رادیو جوان؛ سوگنامه به سبك صادق
 شبكه رادیویی جوان به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) ویژه برنامه های «من به تو نزدیكم»، «سهم من»، «سوگنامه»، «به سبك صادق»، «اگر لحظه ای با امام صادق بودم» را تدارك دیده است. همچنین در ویژه برنامه «من به تو نزدیكم»، به شهادت امام جعفر صادق (ع)، پنجمین امام شیعیان، پرداخته خواهد شد. این امام كه به عنوان یكی از علمای برجسته و دانشمند اسلام شناخته می‌شود با اخلاق برتر و دانش عمیق خود، تأثیر بی‌نظیری بر جامعه اسلامی داشت. امام جعفر صادق، با آموزه‌های اخلاقی و علمی خود، نمونه‌ای برجسته از تقوا، عدالت، و دانش برای پیروان و دنبال‌كنندگان او بود. این برنامه رادیویی به تهیه كنندگی فاطمه قنبری به اجرای فاطمه امجدیان از ساعت 10:00  تقدیم شنوندگان رادیو جوان خواهد شد.
رادیو فرهنگ؛ خطابه دریا با صدای رضوی
ویژه برنامه « مكتب صادق» ساعت 22 جمعه شب 14 اردیبهشت از رادیو فرهنگ پخش می شود و شنبه 15 اردیبهشت ماه ساعت10:30 تكرار آن روانه آنتن خواهد شد. «خطابه دریا» كه شنبه 15 اردیبهشت ساعت 8 پخش می شود اشاراتی به اهمیت توجه به اهل بیت (ع) دارد و روایت بخش هایی از خطبه های رسول اكرم (ص) با صدای بهروز رضوی است.
ویژه برنامه «ساعت سوگ» با محوریت اشعار و مرثیه های شهادت امام جعفرصادق(ع) ساعت 8:30 از رادیو فرهنگ پخش می شود.در این برنامه علاوه بر شعرخوانی و پخش مرثیه ها موضوعاتی سیره حضرت(ع) مورد توجه قرار گرفته است.
«ساعت سوگ» برنامه ای است كه بر محور پخش مرثیه ها تولید شده است اما در این برنامه اشعاری كه درخصوص موضوع شهادت امام صادق (ع) نیز سروده شده خوانده و شاعر آنها به طور مختصر معرفی می شود.برنامه «هفت كوچه در سوگ» نیز همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) به آیین ها و رسوم عزاداری در فرهنگ مردم می پردازد. این برنامه زنده  به تهیه كنندگی سیدهادی موسوی نژاد از ساعت 9 تا  10:30 پخش می شود.در برنامه« سرزمین من» كه ساعت 13:30 از گروه تاریخ و اندیشه روانه آنتن می شود دو‌بخش كارشناسی و روایت به بررسی عصر امام صادق علیه السلام و مكتب ایشان و شهادت حضرت و تربیت شاگردان اختصاص دارد. برنامه « ققنوس» كه ساعت15 پخش می شود در بخش های مختلف به ابیات رثا و سوگ امام صادق (ع) پرداخته و شعرخوانی شاعران در این زمینه پخش می شود.

رادیو تهران؛ صادقیه تهران
شبكه رادیویی تهران با تدارك ویژه برنامه های متعدد شنبه 15 اردیبهشت، شهادت امام جعفر صادق(ع) را گرامی می دارد.گروه تاریخ و معارف شبكه رادیویی تهران با حضور واحد سیار در امامزادگان عینعلی و زینعلی(ع) در منطقه پونك به صورت زنده ویژه برنامه صادقیه تهران را از ساعت 9:30  تقدیم مخاطبان می كند. محمدرضا پاكزادیان تهیه كننده و جواد تشكری گوینده این برنامه رادیویی را همراهی می كنند. مرثیه سرایی، تبیین معارف دینی و مرور زندگینامه ایشان بخشی از محورها و رویكردهای این برنامه است. گروه فرهنگ و جامعه از ساعت 6:30  و گروه ورزش و تفریحات از ساعت 17 به صورت ویژه به این مناسبت به سوگواری می پردازند. بخش هایی از برنامه به مروز زندگی و شخصیت امام جعفر صادق(ع)، پیرامون فضائل و مناقب این امام همام و... در گفت و گو با كارشناسان مذهبی اختصاص خواهد یافت.

رادیو سلامت؛ پیشوای صادق
همزمان با شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)، ویژه برنامه «پیشوای صادق»، شنبه 15 اردیبهشت، از شبكه رادیویی سلامت تقدیم شنونده ها می شود. این برنامه به منظور معرفی ابعاد شخصیتی و علمی و اخلاقی امام صادق ع  تهیه و تولید می شود.در این برنامه رادیویی، دكتر «حسین زمانیان»، استاد دانشگاه امام صادق (ع) حضور دارند و موضوع برنامه «در زندگی تان چقدر از سیره الگوهای دینی تاثیر می گیرید؟» است.
«پیشوای صادق» از بخش های مختلفی از قبیل در  محضر امام (در این بخش به معرفی «جابربن حیان» یكی از معروف ترین شاگردان امام صادق (ع) پرداخته خواهد شد)؛ علم صادق (آشنایی با دانشگاه امام صادق ع)، كتاب نور (معرفی كتاب: پیشوای صادق)، انفاق بی منت (گفتگو با خیرین حوزه سلامت)، سیره صادق (آشنایی با سیره اخلاقی و علمی امام صادق ع)، زیارت از راه دور (واگویه ای با بقیع)، وعده صادق (عملیات سپاه در اسرائیل)، راوی صادق(ترسیم پیشرفتهای كشور در اثار هنرمندان) تشكیل شده است.
ویژه برنامه «پیشوای صادق»، به تهیه كنندگی سارا شریفی و گویندگی لیلا رحیمیانی ثابت از ساعت 10 پخش می شود.
رادیو اقتصاد؛ تبیین سیره اقتصادی
گروه اقتصاد و جامعه رادیو اقتصاد، شنبه 15 اردیبهشت ماه، 2 برنامه صبحگاهی و عصرگاهی خود را به تبیین سیره اقتصادی رئیس مذهب جعفری و ارزش گذاری اصول و قواعد مكتب اقتصاد اسلامی، اختصاص داده است. برنامه «روزیِ نو» با تاكید بر اولویت اخلاق و فضیلت در اقتصاد اسلامی، به موضوع صداقت و راستگویی در كسب و كار و تاثیرات آن در رزق و روزی با استناد به احادیث نقل شده از امام صادق(ع) می پردازد. این برنامه ساعت 6:30 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود. پویایی اقتصادی در پرتو تدبیر معیشت، موضوع برنامه عصرگاهی «گذر بازار» است كه از ساعت 16 روی آنتن رادیو اقتصاد می رود. این برنامه براساس شرح و تفسیر چند روایت و حدیث از امام ششم شیعیان، اهمیت مدیریت كارآمد و شایسته را بررسی می كند. آثار سوء افراط و تفریط در امور معیشت خانواده‌ها و آسیب‌هاى اخلاقى فردى و اجتماعى ناشى از عدم آگاهى از فرهنگ تدبیر معیشتى از دیگر محورهای گفتگو در این برنامه است.

رادیو ورزش؛ سوگ آسمان ها
سوگ آسمان‌ها ویژه برنامه رادیو ورزش برای  شهادت امام صادق(ع) است. این برنامه به زندگی نامه امام صادق (ع) و  اخلاق و منش ایشان و تاثی ورزشكاران از منش و كردار امام خواهد پرداخت.
سوگ آسمان‌ها همراه با كارشناسی مذهبی و مداحی در روز شهادت امام صادق(ع) از ساعت 10:00 روی آنتن رادیو ورزش می‌رود. این برنامه به تهیه كنندگی صدف سبحانی و گویندگی حسین پیر حیاتی و اختر زورقچیان و گزارشگری معصومه كیانی روز شنبه 15 اردیبهشت پخش خواهد شد.

رادیو نمایش؛ تكیه و روشنا
همزمان با فرا رسیدن شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع) دو برنامه "تكیه" و " روشنا" از شبكه رادیویی نمایش پخش می شوند. این برنامه ها به تهیه كنندگی محسن جواهری، نویسندگی سهیلا خدادادی، گویندگی سعید سلطانی، نرجس فروغی و گزارشگری آتنا سادات محمدپناه روزهای 14 و 15 اردیبهشت ساعت 19:30 و 7:30 از رادیو نمایش پخش خواهد شد.

رادیو قرآن؛ بازخوانی آخرین وصیت امام صادق (ع) 
شبكه رادیویی قرآن به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت جانگداز حضرت امام محمدصادق (ع) ویژه برنامه هایی را با این مناسبت برای مخاطبان تدارك دیده است.برنامه اشراق جمعه 14 اردیبهشت ماه ساعت 21 در شب شهادت آن امام همام با موضوع بیان فضائل و سیره عملی حضرت با تلاوت آیات 51 سوره قلم ، آیه 63 سوره انفال و آیه 26 سوره فتح روی آنتن خواهد رفت. شنبه 15 اردیبهشت ساعت 9صبح  كه سالروز شهادت است، ویژه برنامه طعم آفتاب با پخش بخش های مختلف مرثیه خوانی، سخنرانی های كوتاه در خصوص ویژگی های شخصیتی امام صادق (ع) و همچنین پرداخت به آخرین وصیت ایشان همراه مخاطب ان خواهد بود.
دیگر برنامه های زنده این شبكه از جمله برنامه اذانگاهی گلدسته، جشنواره صد، برنا و بوستان تلاوت نیز در سوگ امام آیتم هایی را به این مناسبت تقدیم شنوندگان عزادار خواهندكرد.

رادیو صبا؛ از نوآهنگ تا سرگذشت
شبكه رادیویی صبا جمعه 14 اردیبهشت در شب شهادت امام صادق (ع) با ویژه برنامه«نواهنگ » با مخاطبان همراه و همدل می شود. «نواهنگ» با پخش ترانه های درخواستی مناسب این شب و پرداختن به موسیقی در فضایی آرام و صمیمی با مخاطبان هم نوا می شود. روز شنبه 15 اردیبهشت ویژه برنامه «سرگذشت» ساعت 8:15 راهی آنتن می شود. این برنامه به مناسبت شهادت امام صادق (ع) در جستجوی پاسخ این سوال راهی آنتن می شود كه «آیا جابربن حیان، پدر علم شیمی، كیمیاگری را از امام صادق آموخت؟». «شهر بهشت» ساعت 17 تقدیم مخاطبان می شود. این ویژه برنامه به مناسبت شهادت امام صادق (ع) با موضوع شهادت و مكتب تشیع در دین اسلام تقدیم شنوندگان می‌كند. ویژه برنامه «هر طرف صدای تو» با شعار هر طرف روایتی از تو در سوگ شهادت امام صادق (ع) است. این ویژه برنامه ساعت 10 به صورت زنده تقدیم مخاطبان می شود.
 «ساده و صمیمی» ساعت 18 با پخش دلگویه های مردمی با امام خود راهی آنتن می شود.

دسترسی سریع