مراقب باشید از علاقه‌تان به «گویندگی رادیو» سوء استفاده نشود!

مدیر روابط عمومی معاونت صدا به اطلاعیه‌های برخی از صفحات مجازی كه از علاقه‌مندان به گویندگی دعوت می‌كند تا با تست و گذراندن دوره، راهی ساختمان رادیو می‌شوند، واكنش نشان داد.

1401/12/21
|
17:32

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا،‌ نكته‌ای این روزها مطرح است تحت عنوان «سوءاستفاده از علاقه مردم به بازیگری، گویندگی و فضایِ هنری» كه مصداقِ بارز آن لینك‌های جعلی است كه از مخاطبانِ علاقه‌مند به حضور در پروژه‌های تلویزیونی دعوت می‌كند. چندی پیش دست‌اندركاران سریال «سلمان فارسی» نسبت به این اطلاعیه‌ها واكنش نشان دادند و گفتند اینها كلاهبرداری است و رویه تست دادن بازیگران و انتخاب آنها، این‌گونه نیست.

حالا این دعوت‌ها و اطلاعیه‌ها به سمتِ تست صدا و گویندگی آمده؛ كسانی كه علاقه‌مند گویندگی‌اند و می‌خواهند در رادیو فعالیت كنند وارد این اپلیكیشن شوند و یا به این شماره پیامك بدهند ثبت‌نام، واریز پول و گذراندن دوره می‌تواند این اتفاق را برای آنها رقم بزند. این از اطلاعیه‌هایی است كه این روزها زیاد در فضای‌مجازی به چشم می‌خورد.

البته كه رادیو در شبكه‌های مختلف خود این استعدادیابی و شناسایی استعدادها را در دستور كار قرار داده است. این نكته را احمدرضا صدر مدیر روابط عمومی معاونت صدا مطرح می‌كند. او به خبرنگار تسنیم گفت: ما این روزها در هر نمایشگاه و رویدادی حاضر می‌شویم تست صدا و استعدادیابی صداهای خوب را در دستور كارمان داریم. در نمایشگاه كتاب این اتفاق افتاد و برخی از صداهای خوب و مستعد شناسایی و در ایران صدا برای كتاب‌های صوتی و بخش‌های دیگر از آنها استفاده می‌شود. این روزها هم در نمایشگاه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر این كار را انجام می‌دهیم.

وی در پاسخ به این سؤال كه برخی در فضای‌مجازی اعلام كرده‌اند كه اگر به گویندگی و اجرا علاقه دارید به این صفحه مراجعه كنید دوره بگذرانید و به رادیو راه پیدا كنید، افزود: ما به جدّ اعلام می‌كنیم جذب گوینده، خارج از روال خود سیستم رادیو نداریم. یعنی اگر كسی بخواهد جذب شود حتماً باید در یكی از شبكه‌های رادیویی ما تست بدهد. فراخوان‌هایی از سوی شبكه‌های ما داده می‌شود و در آنجا صداهای مستعد و خوب انتخاب و معرفی می‌شوند.

مدیر روابط عمومی معاونت صدا خاطرنشان كرد: ما دنبال تست واقعی و حرفه‌ای هستیم. نه اینكه بخواهیم بازار گرمی كنیم، پولی بگیریم و وعده‌ای دروغین بدهیم. متأسفانه این اتفاق را برخی انجام می‌دهند و از علاقه مردم به گویندگی و اجرا سوء استفاده می‌كنند.

صدر در پایان تأكید كرد كه اگر آن دسته از علاقه‌مندان به گویندگی می‌خواهند به رادیو راه پیدا كنند فراخوان‌های تست و ارزیابی صدای‌شان را از سایت‌های شبكه‌های رادیویی دنبال كنند. شاید مجموعه‌های شخصی این كار را انجام بدهند اما ربطی به جذب در رادیو ندارد. شاید قصد دارند در فضای مجموعه‌های خصوصی دوبله از این صداها بهره ببرند اما به رادیو منتج نمی‌شود.

دسترسی سریع