پرتره‌ای از زندگی و سلوك علمی و فرهنگی «همایون همتی» در رادیو ایران

برنامه «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به معرفی آثار نخبگان، برجستگان و دانشمندان ایرانی می‌پردازد.

1403/03/08
|
14:46به گزارش شبكه رادیویی ایران، عبدالله علایی تهیه كننده برنامه «نگین» گفت: سه شنبه 8 خرداد مروری بر زندگی و آثار از فیلسوف، مؤلف و مترجم ایلامی «همایون همتی» خواهیم داشت.

وی ادامه داد: دكتر همایون همتی به سال 133٧ در شهر ایلام به دنیا آمد. تحصیلات دبستانی و دبیرستانی را در همان شهر به پایان برد. به اصرار پدر به آمریكا رفت و طب خواند، یك سال نیز در دانشگاه علیگر در كشور هند در رشته جامعه‌شناسی به تحصیل ادامه داد. او در سال 1358 وارد دانشگاه شد و در دانشگاه تهران به اخذ مدرك كارشناسی و كارشناسی ارشد در رشته «فلسفه و كلام اسلامی» نائل آمد. مدرك دكترای تخصصی وی در رشته «ادیان و عرفان تطبیقی» است.

وی اضافه كرد: استاد همتی علاوه بر تحصیلات دانشگاهی به سبب علاقه شخصی قریب به 14 سال تحصیلات منظم حوزوی نیز داشته است. وی دارای حدود 50 جلد اثر تحقیقی شامل تألیف و ترجمه است كه برخی از آن‌ها در باب عرفان، هنر، دین‌پژوهی، فلسفه، معرفت‌شناسی، كلام و الهیات به چاپ رسیده است. حوزه اصلی تحقیقات او فلسفه، دین‌پژوهی، الهیات و عرفان مقایسه‌ای است. به مطالعات میان‌رشته‌ای و مقایسه‌ای علاقه وافری دارد و غیر از تسلط بر زبان عربی و انگلیسی با چند زبان دیگر از جمله آلمانی نیز آشنایی دارد.

علایی تأكید كرد: تاكنون بیش از 7٠ تقدیرنامه علمی از سوی دانشگاه‌ها و نهاد‌ها و مراكز پژوهشی داخل و خارج كشور به دكتر اعطا شده است و برخی دانشگاه‌های معتبر خارجی از جمله مالزی، تركیه، ایتالیا، تایلند، فنلاند، اندونزی، آلمان و امریكا برای تدریس از او دعوت كرده‌اند. افزون بر این‌ها به پاس قدردانی از تلاش‌های ارزنده علمی، لوح تقدیر ویژه‌ای از سوی ریاست دانشگاه سازمان ملل متحد نیز به‌ ایشان اعطا گردیده است.

گفتنی است «نگین» از شنبه تا چهارشنبه به تهیه كنندگی عبدالله علایی، اجرای فاطمه آل عباس و حسن همایی و به قلم دكتر محسن شاهرضایی ساعت 14:55 از رادیو ایران پخش می‌شود.

دسترسی سریع