با افراد بی عاطفه چه كنیم؟

یك روان شناس گفت: افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی، بی عاطفه و به فكر لذت های آنی هستند.

1403/03/09
|
09:09

به گزارش روابط عمومی رادیو سلامت، دكتر فربد فدایی در گفتگو با برنامه «فراسو» با بیان اینكه افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی، دلبستگی به دیگران و قوانین زندگی اجتماعی ندارند، و در این افراد تنبیه موثر نیست ، افزود: نسبت به همسر و فرزند احساس مسئولیت نمی كنند و با وجود اینكه رفتارشان موجب تنبیه و تحقیر آنها می شود، نمی توانند رفتارشان را تغییر دهند.
او با بیان اینكه این افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی عموما با دلیل تراشی، خودشان را متقاعد می كنند كه اعمالشان درست است، ادامه داد: فرد ضد اجتماعی می داند كه چه كار می كند و به عملكرد نامناسب خود آگاه است و می داند این رفتار، پذیرفته نیست، اما دیگران برای او اهمیت ندارند.
او با تاكید بر اینكه اختلال شخصیتی، تنها اختلالی است كه قبل از 18سالگی و در دوران كودكی هم نشانه هایی دارد، افزود: كودك مبتلا، دروغ می گوید، جانوران و كودكان كم سن و سال تر از خود را آزار می دهد. سریع عصبانی می شود و از مدرسه فرار می كند.
فدایی با این كه فرد مبتلا به این اختلال، از دوران كودكی خشن و پرخاشگر است، گفت: این فرد سیگار می كشد. شب بیرون از منزل می ماند و در اغلب اوقات، خانواده ی او از هم گسیخته است؛ كه اگر این موارد در كودكی دیده و درمان نشود، فرد در نوجوانی و بزرگسالی اختلال دچار شخصیت ضد اجتماعی می شود.
این روان پزشك در پایان در خصوص چگونگی رفتار با این افراد اظهارداشت: با آرامش با افراد دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی رفتار كنید. در این افراد تنبیه تاثیری ندارد، اما گروه درمانی توسط فرد آگاه ، با صبر و حوصله ممكن است موثر واقع شود.

دسترسی سریع