تاریخ : ۱۳۹۶/۰۶/۰۱
سرویس : اخبار بخش وسط سايت

    

عضو كميسيون كشاورزي و منابع طبيعي مجلس:
راديو گفتگو:تشكيل وزارت منابع طبيعي جدي نيست

کد خبر : 58581 تعداد بازدید : 327 تاریخ خبر : ۱۳۹۵/۱۰/۲۲   ساعت خبر : ۱۲:۳۱

دكتر علي اكبري در برنامه " گفت و گوي علمي " راديو گفت و گو با تاكيد بر اينكه تشكيل يك وزارتخانه داراي بار مالي سنگيني است و بايد به صورت لايحه از طرف دولت به مجلس باشد عنوان كرد : طرح تشكيل اين وزارتخانه توسط چند تن از نمايندگان نيز امضا شده است اما به صورت جدي در دستور كار قرار ندارد.


برنامه " گفت و گوي علمي " با موضوع ( اهميت جنگل در حفظ محيط زيست) در ارتباط تلفني با دكتر علي اكبري عضو كميسيون آب ، منابع طبيعي و كشاورزي مجلس شوراي اسلامي روانه آنتن شد.
دكتر علي اكبري در ارتباط تلفني عنوان كرد: لايحه هواي پاك در كميسيون كشاورزي با حضور و همكاري دكتر لاريجاني ، خانم ابتكار و برخي از دست اندركاران صنعت و بهداشت مورد بحث قرار گرفت و يكي از نكاتي كه به جز بحث مجازات در لايحه مورد بررسي و حساسيت بود ايجاد يك تنفس در بهره برداري از جنگل بود چرا كه جنگل ها بيش از ظرفيت موجود در حال بهره برداري هستند.
وي در ادامه افزود: در سال هاي اخير به دليل استفاده بي رويه تعادل اكوسيستم را به هم زده ايم به طوري كه منتظر باران هستيم اما بارش باران سبب جاري شدن سيل مي شود و تنش آب فعلي نيز ريشه در تخريب جنگل ها به عنوان عامل مهم در تقويت آبخوان ها دارد.
عضو كميسيون كشاورزي ، آب و منابع طبيعي در پاسخ به اين سوال كه راهكار قانوني مجلس شوراي اسلامي براي جلوگيري از تخريب جنگل چه بوده است ، اظهار كرد : يك اشكال اساسي اين است كه هميشه به دستور العمل و قانون رجوع مي كنيم و بخش نظارتي و همچنين مشاركت خود مردم را ناديده گرفته ايم.در واقع با قوانين موجود مي توانيم طوري عمل كنيم كه شرايط بدتر از وضع موجود نشود.
دكتر اكبري با بيان اينكه در برنامه ششم توسعه، آب و محيط زيست در اولويت قرار گرفته است ، گفت: بخشي كه بسيار مورد توجه قرار گرفته است موضوع آبخيزداري و ايجاد پوشش گياهي در اين نواحي است.
وي افزود : مردم هنوز احساس نمي كنند جنگل ها جزو سرمايه و منابع بالقوه خود آنهاست به همين دليل در برداشت رقابت دارند.
اين نماينده مجلس در توضيح مطلب فوق گفت : اگر به مردم نقش عملياتي بدهيم و اين موضوع ترغيب شود كه اين ثروت متعلق به همه است و از جهت بازدارندگي به عنوان مثال بايد راهكاري ارائه شود تا برداشت چوب از جنگل غير اقتصادي شود.
دكتر اكبري در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه تشكيل وزارت منابع طبيعي در چه مرحله اي قرار دارد ؟ عنوان كرد : طرح تشكيل اين وزارتخانه توسط چند تن از نمايندگان نيز امضاء شده است اما به صورت جدي در دستور كار قرار ندارد و دلايل كارشناسي وجود دارد.از سوي ديگر تشكيل وزارتخانه بار مالي دارد ، قطعا بايد دولت پيشنهاد دهنده باشد و يا اينكه مجلس دولت را ملزم به آوردن لايحه كند اما محدوديت هايي از لحاظ ساختار اداري و تشكيلاتي است كه بازدارنده است.
لازم به ذكر است برنامه "گفت و گوي علمي" از شنبه تا چهارشنبه ساعت 21:00 روي آنتن شبكه راديويي گفت و گو مي رود و علاقه مندان مي توانند براي دسترسي به فايل صوتي برنامه به سايت شبكه مراجعه كنند.


۱۳۹۵/۱۰/۲۲
چاپ خبر     

    
© 2011 - radio.ir Contact us :prseda[atsign]radio[dot]ir