معاون صدای رسانه ملی مطرح كرد: رادیو محرم؛ حسینیه ای به وسعت دل های پاك

بخشی زاده، معاون رسانه ملی با اشاره به اینكه رادیو محرم به صورت 24 ساعته در خدمت عزاداران حسینی است. تاكید كرد عاشورای حسینی یكی از بزرگ ‌ترین شعائر مذهبی است كه تعظیم آن، تعظیم تمام ارزش‌های متعالی است .

1403/04/17
|
07:36

بخشی زاده، معاون رسانه ملی با اشاره به اینكه رادیو محرم به صورت 24 ساعته در خدمت عزاداران حسینی است. تاكید كرد عاشورای حسینی یكی از بزرگ ‌ترین شعائر مذهبی است كه تعظیم آن، تعظیم تمام ارزش‌های متعالی از قبیل؛ ایثار، رشادت، شجاعت، عشق به معبود، تسلیم و رضا، امر به ‌معروف، نهی ‌از منكر، شهادت‌‌طلبی، ولایت‌‌مداری، آزادگی، وفاداری، ادب، مبارزه با ظلم، عشق‌‌ورزی به امام، عشق‌‌ورزی به خداوند و... است. 


به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، علی بخشی زاده معاون صدای رسانه ملی درباره راه اندازی رادیو محرم كه قدمت چند ساله دارد، توضیح داد: محرم را باید موسم و فصلی برای دانستن و آموختن تلقی كرد. امام حسین، شهید راه دین است، پس بهترین فعالیت رسانه در محرم، افزایش معرفت دینی است. برای بسیاری از ما كه از كودكی ذكر اهل بیت به ‌ویژه امام حسین(ع) با جان‌مان مانوس است و خاطرات زیادی از حضور در مجلس عزای آن حضرت داریم، این تصاویر درذهن‌مان زنده است. به ‌واسطه این خاطرات و آموزه‌ها، دهه محرم را همیشه جزو ویژه ‌ترین ایام سال پاس می‌داریم و تشنه برپایی مجالس حسینی كه با افزایش بصیرت سیاسی و ترویج فرهنگ امر به معروف و نهی از منكر توام است هستیم. رادیو محرم یكی از اقدامات ویژه معاونت صدا است كه با الگو سازی مناسب از شخصیت های عاشورایی به ویژه برای جوانان با تاكید بر واقعه و عبرت های عاشورا و حوادث پس از آن به ویژه افشاگری های حضرت زینب سلام الله علیها و آگاهی بخشی های حضرت سجاد علیه السلام در خدمت مخاطبان است.
وی با بیان اینكه رادیو محرم از اول محرم آغاز به كار كرده و تا پایان این ماه موج این شبكه برای مردم در دسترس است، تاكید كرد: رادیو محرم با این هدف راه اندازی شده تا ذاكرانی از جای جای ایران را گردهم آورد تا برای سیدالشهدا (ع) نوحه‌خوانی كنند و با بیان آنچه در شهر و روستایش در این ایام در ذكر شجاعت و حقانیت امام سوم شیعیان می‌خوانند، دل مخاطبان سراسر ایران را از دریچه این شبكه رادیویی به كربلا پرواز دهند.البته این تمام آن چیزی نیست كه در این شبكه رقم می‌خورد؛ شنوندگان می توانند شنونده بخش های شنیدنی از این شبكه رادیویی باشند. از مهم‌ترین اهداف راهبردی این رادیو بازخوانی پیام‌ها، درس‌ها و عبرت‌های عاشورایی در قالب مراثی و نوحه‌خوانی، مهندسی الگوی صحیح عزاداری با رویكرد شور و شعور و حماسه و معرفت، تقویت و ترویج اشعار، مداحی‌ها، مراثی و روضه‌خوانی‌های فاخر و متقن، ترویج سبك‌ها و الگو‌های مداحی و مراثی معیار بر اساس رهنمود‌های بزرگان به‌ویژه رهبر معظم انقلاب است. همچنین ترویج مقتل‌خوانی و روضه‌خوانی از منابع متقن و معتبر شیعه از دیگر اهداف این رادیو برای تحقق مبانی و تبدیل خانه مومنین به حسینیه است.
معاون صدا تاكید كرد: رادیو محرم به صورت 24 ساعته در خدمت عزاداران حسینی است. عاشورای حسینی یكی از بزرگ ‌ترین شعائر مذهبی است كه تعظیم آن، تعظیم تمام ارزش‌های متعالی از قبیل؛ ایثار، رشادت، شجاعت، عشق به معبود، تسلیم و رضا، امر به ‌معروف، نهی ‌از منكر، شهادت‌‌طلبی، ولایت‌‌مداری، آزادگی، وفاداری، ادب، مبارزه با ظلم، عشق‌‌ورزی به امام، عشق‌‌ورزی به خداوند و... است. 
وی افزود: گرامیداشت ایام محرم و اقامه عزای سیدالشهدا، تعظیم و تكریم این ماه عزا به‌عنوان نماد ارزش‌های دینی، معنوی و انسانی از جمله اهدافی است كه در برنامه های رادیو محرم دنبال می‌شود. همچنین به ‌دنبال بالا بردن سطح شناخت مخاطب هستیم. شنوندگان می‌توانند از طریق گیرنده‌های تلویزیون، رادیو محرم را به صورت رادیو نما بشنوند و ببینند. شعار رادیو محرم «حسینیه‌ای به وسعت دل‌ها» است. این رادیو فصلی براساس نیاز مردم و عاشقان مكتب امام حسین(ع) و توجه رسانه‌ملی به این نیاز راه اندازی شده است.
بخشی زاده بیان كرد: مناسبتی بودن این رادیو به این معناست كه باید سعی كنیم معارف اهل‌بیت و حسینی را گسترش دهیم. مهم‌ترین وظایف رادیو محرم، ترویج الگوی صحیح عزاداری و توجه عزاداری سنتی است. الگویی كه بارها از سوی بزرگان دین، مراجع تقلید و رهبر معظم انقلاب تاكید شده‌ است. محور اصلی در رادیو محرم ترویج آموزه‌ها و ارزش‌های دینی است؛ ارزش‌هایی كه در لحظه به لحظه واقعه عظیم عاشورا موج می‌زند، ارزش‌هایی كه در گفتمان اسلام ناب محمدی حول دال مركزی توحید در جریان است. گاه این مفاهیم و ارزش‌ها در برنامه‌های تخصصی و گفت‌وگویی تبیین می‌شود و گاه در قالب برنامه‌های نمایشی یا مستند و گاهی هم این جریان عظیم در قالب شعر و مداحی و مرثیه‌سرایی. وجه تمایز رادیو محرم همین قالب و ساختار ارائه است. وی درباره تمركز دشمن روی مفاهیم محرم توضیح داد: از آنجا كه یكی از نقاط‌ قوت ما موضوع محرم است، دشمن هم روی این موضوع تمركز خاصی دارد. دشمن در طول زمان از لحاظ ساختار و محتوا سعی كرده انحرافات و تحریف‌هایی ایجاد كند. هرسال هم درباره محرم به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم شبهاتی را مطرح می‌كند؛ دشمن به‌طور غیر‌مستقیم تغییر شكل محتوا در عزاداری‌ها را بیان می‌كند كه ما باید تاكید كنیم عزاداری‌ها در یك قالب صحیح و با محتوای مطلوب و مستندگونه ارائه شود. به‌ طور مستقیم هم شبهاتی در شبكه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی منتشر می‌شود كه رادیو محرم سعی می‌كند پاسخگوی شبهات ایجاد شده باشد. در برخی از برنامه‌ها بزرگان دین، سخنرانان و خطبای بنام در قالب قطعات كوتاه سخنرانی شبهه‌زدایی خواهند كرد. البته شبكه‌های رادیویی دیگر هم در این زمینه فعال هستند و ماموریت‌های خود را دنبال می‌كنند. در رادیو محرم به نكاتی كه توجه شده، مباحث معرفت‌افزا مانند فلسفه، مبانی و مقاصد و اهداف، درس‌ها و عبرت‌های عاشوراست. 
معاون صدا در پاسخ به این سؤال كه آیا رایزنی‌ برای پخش رادیو محرم در كشورهای همسایه انجام شده؟ توضیح داد: رادیو محرم از طریق بستر مجازی و برنامه ایرانصدا، سایت رادیو معارف و رادیو محرم در سراسر دنیا قابل دریافت است اما از جهت گیرنده‌های رادیویی محدودیت از بابت فرستنده‌ها و سیگنال‌رسانی وجود دارد. حضور قدرتمند در فضای مجازی یكی دیگر از دغدغه‌های جدی ماست؛ فضایی كه هم طالب و خواستار خود را دارد، هم معمولا جولانگاه شبهات و پخش آثار بعضاً غیر‌فاخر است. لذا ضروری است به موازات پخش در فضای حقیقی به این بخش هم توجه داشته باشیم. به‌روز‌رسانی كانال رادیو محرم و بارگذاری قطعات در كانال این رادیو، پخش 24 ساعته رادیو محرم از طریق برنامه كاربردی ایرانصدا و تولیدات خاص و مناسب انتشار در فضای مجازی جزو برنامه‌های همكاران بنده در فضای مجازی است. 
بخشی زاده در پایان افزود: رادیو محرم متعلق به همه مردم دلداده و دلسوخته مكتب و مرام اباعبدا...‌الحسین (ع) است و ما خودمان را خادمان این حسینیه‌ای می‌دانیم كه به وسعت دل‌های عاشق در جای‌جای این كره خاكی گسترده شده است.
گفتنی است روز گذشته آئین آغاز به كار رادیو محرم با حضور علی بخشی زاده، معاون صدای جمهوری اسلامی همزمان با ویژه برنامه اذن عزا و تعویض پرچم حریم رضوی در حرم امام رضا (ع) برگزار شد.در این مراسم كه با حضور تولیت محترم آستان قدس رضوی حجت الاسلام مروی برگزار شد، علی بخشی زاده معاون صدا و مسعود كاویانی مدیر رادیو محرم در این مراسم شال عزای حریم رضوی را دریافت كردند.بیش از 127 هیئت عزاداری ضمن زیارت امام هشتم و تمنای اذن عزا از امام هشتم در این مراسم باشكوه شركت كردند.در این مراسم هشت هیئت عزاداری پرچم اهدایی حریم رضوی را دریافت كردند.

دسترسی سریع