در مناظره انتخاباتی معاونت صدا بررسی شد؛ بسته حمایتی دكتر جلیلی از هنرمندان/ رفع فیلترینگ از سیاست‌های اصلی دكتر پزشكیان است

استودیو شماره 8 معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران میزبان نماینده دو نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود كه در خصوص فرهنگ و مدیریت راهبردی كشور در برنامه كاندیدای خود به مناظره پرداختند.

1403/04/13
|
13:13

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، برنامه «پاستور شماره 14 » ، مناظره زنده میان نمایندگان دو منتخب راه یافته به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری است كه باتوجه به دو مرحله‌ای شدن چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری و در چارچوب افزایش فرصت تبیین مواضع و روشنگری برنامه‌های این دو منتخب در ستاد انتخابات سازمان صداوسیما طراحی و از آنتن 5 شبكه رادیویی ایران، جوان، تهران، فرهنگ و انتخاب پخش می شود.
این مناظره در قالب 4 برنامه 120 دقیقه‌ای در چهار سرفصل سیاست داخلی، سیاست خارجی، اقتصاد و فرهنگ است، كه متناسب با موضوع، ماموریت و جامعه هدف شبكه ها تعریف می شود و مجریان چهار شبكه ایران، جوان، تهران و فرهنگ در هر بخش سؤال‌های خود را از نمایندگان حاضر می پرسند. مدت زمان طرح هر سؤال 1 دقیقه خواهد بود و نمایندگان حاضر در برنامه 3 دقیقه زمان دارند تا پاسخ پرسش‌های مطرح شده را ارائه دهند.
مشروح سومین قسمت از مناظره انتخاباتی میان حسین میرزایی نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان، حسن فارسی نماینده ستاد دكتر سعید جلیلی با موضوع فرهنگ و مدیریت راهبردی كشور را در ادامه بخوانید؛
در ابتدای این نشست مناظراتی، حسین میرزایی نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان در پاسخ به پرسش خبرنگار «رادیو ایران» مبنی بر اینكه برای پاسداشت زبان اصیل فارسی كه در ادبیات مردم و مسئولان و فضای مجازی و حتی در رسانه‌ها مورد بی مهری قرار گرفته چه برنامه‌ای باید در نظر گرفت گفت: یكی از ویژگی‌های خاص و مزیت نسبی كشور ایران تنوع و كثرت در حوزه اقوام و گویش و مذهب است اما هر سرزمینی به عناصر وحدت بخش از جمله زبان هم نیاز دارد.
وی از زبان فارسی به عنوان یك عنصر وحدت بخش در كشور و سرمایه ملی در طول تاریخ نام برد و افزود: زبان فارسی به دلیل قوت و ساختار و ظرفیت‌هایی كه بین اندیشمندان و نخبگان فرهنگی ایران دارد در طول چندین هزار سال حفظ شده و همچنان باقیست و فرهنگ عمومی نیز از این زبان پاسداری كرده است.
نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان با اشاره به تأكید كلیه اسناد بالادستی بر لزوم همراهی زبان مادری و زبان ملی به شكل توأمان عنوان كرد: حفظ زبان فارسی به عنوان میثاق ملی همواره مورد احترام ماست و زبان مادری هم به تناسب ظرفیت‌های ویژه كشور در جای خودش مورد استفاده قرار می‌گیرد.
حسن فارسی نماینده ستاد دكتر سعید جلیلی نیز در پاسخ به همین پرسش گفت: بنده با این گزاره كه زبان فارسی مورد بی مهری قرار گرفته خیلی موافق نیستم اما اینكه گهگاهی آنگونه كه باید و شاید به زبان فارسی توجه نشده و رسانه ملی هم رسالت خود را در این راستا انجام می‌دهد نكته درستی است.
وی زبان فارسی را به ستون فقرات فرهنگ و ادب تشبیه كرد و افزود: با وجود تنوع قومی و زبانی كه كشورمان دارد اما زبان فارسی همچون فرهنگ شیعی توانسته انسجام را در اقوام و زبان‌های مختلف ایجاد و حفظ كند.
نماینده ستاد دكتر جلیلی با بیان اینكه جایگاه زبان فارسی در فرهنگ كشورمان كاملاً شناخته شده و جاافتاده است اظهار كرد: كارگروهی در سیستم دكتر جلیلی از گذشته برای ارتقای جایگاه زبان و ادبیات فارسی وجود داشته و برنامه‌هایی هم در این خصوص وجود دارد مانند اینكه اگر فرهنگستان ادب فارسی واژه‌ی جایگزین ارائه می‌دهد باید سهولت در استفاده (استفاده كاربردی) هم داشته باشد.
برنامه دكتر جلیلی برای تقویت زبان فارسی در دانشگاه‌ها
وی توجه به زبان و ادبیات فارسی در مدارس و مجامع علمی را از جمله این برنامه‌ها عنوان كرد و افزود: یكی از راهكارهای ترویج و حفظ و تقویت زبان فارسی، توجه به زبان فارسی در دانشگاه هاست.
در بخش دیگر این برنامه، خبرنگار «رادیو جوان» پرسشی را درخصوص راهكار عملی نامزدهای انتخاباتی درخصوص بهبود و ارتقای فضای كسب و كار اینترنتی مطرح كرد كه نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان اینطور پاسخ داد: بهبود فضای كسب و كار اینترنتی در وهله نخست نیازمند سهولت دسترسی است.
رفع فیلترینگ؛ از سیاست‌های اصلی دكتر پزشكیان
میرزایی گفت: در روزگاری كه فیلترینگ در حدی است كه تقریباً زندگی روزمره همه افراد جامعه را تحت تأثیر قرار داده و هزینه VPN بیشتر ازهزینه اینترنت تمام می‌شود لازم است كه دسترسی آسان صورت گیرد از این رو رفع فیلترینگ از جمله سیاست‌های اصلی دكتر پزشكیان است و برنامه جدی هم برای آن دارند. اقتصاد دیجیتال یكی از مهم ترین رویكردهای آقای پزشكان است و دلیلش هم این است كه جهان امروز تغییر كرده است.
حسن فارسی نماینده ستاد دكتر سعید جلیلی نیز گفت: رایانه سپهر (فضای مجازی) یك فرصت است و ما آن را باور داریم البته طرح موضوع فیلترینگ هم یكی از اجزای این پازل فضای مجازی است. ما به دیجیتالی شدن از خدمات گرفته تا تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌ها به صورت هوشمند (اینترنت اشیا) معتقدیم اما در عین حال باور داریم كه تقلیل فضای مجازی به فیلترینگ جفا به موضوع فضای مجازی است.
دست دلالان پهنای باند را قطع می‌كنیم

وی افزود: ما تأكید داریم كه دسترسی مردم در هر نقطه‌ای از كشور به اینترنت باید عادلانه باشد و معتقدیم كه اهمیت شبكه اینترنت و فضای مجازی همچون آب و برق است لذا مخاطبان باید طعم شیرین سرعت بالا و قیمت مناسب اینترنت را در بستر شبكه ملی و غیرملی بچشند و دست دلالان پهنای باند كه قیمت‌ها را بالا بردند و كیفیت را كاهش دادند نیز قطع شود.
همچنین، حسین میرزایی نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان در پاسخ به پرسش «رادیو فرهنگ» در حوزه تكریم بازنشستگان و تقویت جایگاه خانواده در روابط اجتماعی گفت: خانواده جزو مهم ترین اركان هر جامعه و در عین حال یكی از مهم ترین چالش‌های جدید جهان مدرن نیز هست. خانواده گرایی سرمایه اجتماعی ما ایرانیان است و لذا اگر توجه جدی تری به این مزیت نسبی و ركن اساسی كنیم وضعیت بهتری خواهیم داشت.
وی افزود: دكتر پزشكیان با وجود اینكه بیش از سی سال است كه همسر خود را از دست دادند اما اهتمام خاصی به حفظ و تربیت فرزندان خود داشتند و در جایی هم گفتند كه فرزندانم باعث آبروی من هستند.
رویكرد ویژه دكتر جلیلی به مدرسه و مسجد و خانواده
حسن فارسی نماینده ستاد دكتر سعید جلیلی نیز گفت: امروز حركت‌های ضد خانواده در بسیاری از جوامع دیده می‌شود اما خانواده در جامعه ما همچنان ستون فقرات است. سه نهاد خانواده و مسجد و مدرسه در نگاه دكتر جلیلی جایگاه ویژه دارند و خیلی از آسیب‌های اجتماعی نیز ناشی از كم توجهی به همین سه نهاد است.
وی ارائه خدمات فرهنگی و گردشگری به خانواده، بومی سازی طرح‌ها و بودجه‌های اختصاصی در هیئت دولت در راستای تحكیم خانواده، تدوین نظام تحكیم خانواده با بیش از 20 سال زندگی مشترك، اختصاص سرانه حمایتی به خانواده‌هایی كه طول زندگی مشترك بیشتر از چهل سال دارند را از جمله برنامه‌های دكتر جلیلی در حوزه تحكیم خانواده عنوان كرد.
اختصاص ظرفیت اقامتگاهی به بازنشستگان در دولت دكتر جلیلی
نماینده ستاد دكتر سعید جلیلی با بیان اینكه حدود 40 درصد از خانوارهای ایرانی تاكنون یكبار هم سفر تفریحی نرفتند گفت: برنامه دكتر جلیلی این است كه ظرفیت اقامتگاهی دستگاه‌های دولتی مانند صداوسیما و دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌ها و غیره را از طریق توجه به بودجه‌های پنهان در این زمینه برای خانواده‌ها از جمله بازنشستگان آزاد كند.
در بخش دیگر این برنامه مناظراتی، حسین میرزایی نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان در پاسخ به پرسش «رادیو تهران» مبنی بر اینكه آیا فیلترینگ به صورت كامل برداشته می‌شود یا خیر و چه برنامه‌ای برای مقابله با محتوای نامناسب در فضای مجازی دارید اظهار كرد: بحث رفع فیلترینگ از تعهدات و وعده‌های دكتر پزشكیان است و همانطوركه گفتند تمام قد تلاش خود را انجام خواهند داد هرچند كه این كار ساختار قانونی خودش را دارد اما رئیس جمهور هم صاحب اختیاراتی است كه می‌تواند این نقش ویژه را ایفا كند.
وی متذكر شد: اینترنت آزاد در تمام سطوح مسلماً چالش‌هایی هم دارد البته یك تجربه جهانی است و تعریفات و تنظیماتی صورت خواهد گرفت كه اسم آن فیلترینگ نیست.
رفع فیلترینگ فقط یك شعار سیاسی برای رأی آوردن است
در مقابل، نماینده دكتر جلیلی اینطور پاسخ داد: ما باید چیزی بگوییم كه عملی باشد چون فیلترینگ و یا رفع فیلترینگ صرفاً توسط یك نهاد خاص یا رئیس جمهور انجام نخواهد شد. اینكه می‌گویند ما فیلترینگ را برمی داریم یك نوع ساده سازی مسائل و صرفاً یك حرف سیاسی برای رأی آوردن است چون این موضوع ابعاد امنیتی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی دارد و همه این لایه‌ها باید دیده شوند.
در دور دوم این برنامه مناظراتی، نماینده ستاد دكتر جلیلی در پاسخ به پرسش «رادیو ایران» درمورد تربیت كودكان و نوجوانان از حیث فرهنگی و جلوگیری از گسست فرهنگی گفت: دكتر جلیلی در موضوعات مختلف از نگاه گفتمانی برخوردار هستند و برای مدارس از ابتدایی تا دبیرستان و فعال شدن مساجد برنامه دارند. در حال حاضر بسیاری از مساجد در فصل تابستان تعطیل هستند و فقط برای نماز باز می‌شوند درحالیكه مساجد ظرفیت بزرگی دارند و باید 24 ساعته برنامه‌های فرهنگی و هنری اجرا كنند در این صورت لطمات و آسیب‌های فضای مجازی و چالش‌های حوزه تربیتی هم كمتر خواهد شد.
همچنین نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان نیز گفت: وقتی شیوه انتقال تكالیف و آموزش‌ها به فرزندان از طریق واتساپ و تلگرام و غیره به فرزندان هست مگر می‌شود از فیلترشكن استفاده نكرد؟ !
در بخش دیگر برنامه، حسن فارسی در پاسخ به پرسش «رادیو جوان» درخصوص حل مشكل افزایش نرخ مهاجرت نخبگان دانشگاهی به خارج از كشور گفت: دكتر جلیلی از سال‌های قبل به جد پیگیر این مسئله بود كه نقش دانشگاه‌ها در برنامه‌های توسعه‌ای و عملیاتی كشور پررنگ تر شود و یكی از برنامه‌های ایشان هم ایجاد فرصت و زیرساخت برای استفاده از ظرفیت نخبگان و رسیدن به پیشرفت‌های فناورانه است.
وی افزود: دكتر جلیلی برای این موضوع برنامه دارند هرچند كه آقایان می‌گویند اینها جهت گیری است اما اگر دولت دكتر جلیلی مستقر شود قطعاً مردم برنامه عملیاتی ایشان برای نگهداشت و تقویت نخبگان را در دانشگاه‌ها شاهد خواهند بود.
مهاجرت نخبگان رده یك به رده میانی و پایینی سرایت كرده
میرزایی نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان با اشاره به خروج سالانه 150 هزار نفر (عمدتاً نخبگان) از كشور گفت: یكی از اقدامات دولت شهید رئیسی برای جلوگیری از این اتفاق این بود كه هزینه آزادسازی مدارك تحصیلی را افزایش داد كه این یك برنامه مانعی و انسدادی بود و بنیاد نخبگان هم این موضوع را اصلاح نكرد. متأسفانه مهاجرت نخبگان رده یك به رده میانی و پایینی هم سرایت كرده و این مهاجر فرستی حتی به كشورهای حاشیه خلیج فارس و همسایه نیز تنزل یافته است.
همچنین خبرنگار «رادیو فرهنگ» پرسشی را درخصوص رویكرد نامزدها به توسعه فرهنگ مقاومت و ایثار در داخل كشور و استمرار ارتباط با جبهه مقاومت اسلامی مطرح كرد كه حسن فارسی از ستاد دكتر جلیلی گفت: جنگ تحمیلی اگرچه به لحاظ فیزیكی و از دست دادن نخبگان و جوانان كشورمان تهدید بود اما در نهایت تبدیل به یك گنج و سرمایه شد چراكه امروز همان فرهنگ مقاومت و ایثار است كه باعث عزت و افتخار ما شده است.
كسی كه حاج قاسم را موی دماغ آمریكا می‌داند چه رابطه‌ای با فرهنگ شهادت دارد؟ !
وی افزود: عجیب است كسی كه نائب رئیس مجلس بوده و لباس مقدس سبز سپاه را پوشیده درمورد حاج قاسم سلیمانی كه قهرمان ملی است روی آنتن زنده از تعبیر «موی دماغ آمریكا» نام می‌برد. اینها می‌خواهند فرهنگ ایثار و شهادت را تقویت كنند؟! دكتر جلیلی درخصوص فرهنگ ایثار و مقاومت با تمام توان پای كار هست و برنامه‌های خود را در این خصوص از مدارس و مساجد و خانواده‌ها آغاز می‌كند.
در ادامه، میرزایی نیز اینطور پاسخ داد: مردم ایران سرمایه و هستی و ارزش‌های بنیادین خود را فراموش نكردند و نمی‌كنند و دلیلش هم این است كه ملت ما آنقدر بزرگ است كه بتواند ناكارآمدی برخی مسئولان را از شهدا تشخیص دهد. آقای پزشكیان برادر شهید است و در جبهه‌ها بوده و به آن افتخار می‌كند و تمام آبروی خود را برای این مملكت گذاشته است. آقای پزشكیان ایثار كرد كه در این انتخابات شركت كرد و كار درستی هم انجام داد.
نماینده ستاد دكتر مسعود پزشكیان افزود: فرهنگ ایثار و شهادت جزو لایه‌های عمیق این جامعه است و كسی با آن مشكل ندارد و دكتر پزشكیان هم در دولت خود بیشتر از بقیه كه مدعی هستند به این مقوله توجه خواهد كرد.
در بخش دیگر این برنامه مناظراتی، حسن فارسی از ستاد دكتر جلیلی در پاسخ به پرسش «رادیو تهران» درخصوص راهكار پررنگ تر كردن نقش جوانان و نخبه‌های فرهنگی در عرصه مدیریتی و تصمیم گیری‌های كلان گفت: اگر دولت دكتر جلیلی مستقر شود حلقه‌های مدیریتی جدید شكل خواهد گرفت و جوانان باتجربه جایگاه پیدا خواهند كرد نه پیران و كهنسالان بازنشسته‌ای كه امروز دور كاندیدای خاصی را گرفتند.
میرزایی از ستاد دكتر پزشكیان نیز گفت: نظام اداری چالش‌های خودش را دارد اما در هر صورت استخدام‌ها باید بر اساس عدالت و شایستگی باشد تا زمینه برای ظهور و بروز افراد متخصص در حلقه‌های مدیریتی فراهم شود.
در دور پایانی این برنامه مناظراتی، میرزایی از ستاد دكتر پزشكیان به پرسش «رادیو ایران» درمورد راهكارهای حفظ میراث و مفاخر فرهنگی كشورمان اینطور پاسخ داد: این موضوع به هنر و شایستگی ما برمی گردد كه بتوانیم سرمایه‌هایمان را حفظ كنیم و بر اساس سوابقی كه در حوزه ثبت میراث فرهنگی و به ویژه یونسكو داریم از توان لازم برای انجام این كار برخوردار هستیم.
حسن فارسی از ستاد دكتر جلیلی نیز گفت: در دولت دكتر روحانی بود كه آثار باستانی قلابی به كشور تحویل دادند و آن هم به خاطر دیپلماسی ذلیلانه بود.
*دكتر جلیلی به دنبال همگرایی مردم هستند
خبرنگار «رادیو جوان» هم پرسشی درباره برنامه نامزدها در راستای همگرایی اقشار مختلف در جامعه مطرح كرد كه حسن فارسی از ستاد دكتر جلیلی اظهار كرد: اگر دكتر جلیلی رئیس جمهور شوند رئیس جمهور همه مردم ایران است نه رئیس جمهور برآمده از یك عده مدیر و حلقه بستی مدیریتی از اول انقلاب تا به امروز و لذا ترك و لر و مرفه و فقیر و غیره فرقی ندارد چون به دنبال همگرایی مردم هستند كمااینكه گفتند «هر ایرانی یك نقش باشكوه» و قیدی هم برای آن در نظر نگرفتند.
میرازیی از ستاد دكتر پزشكیان در جواب به پرسش خبرنگار «رادیو فرهنگ» درخصوص برنامه رئیس جمهور آینده برای ترویج سبك زندگی ایرانی اسلامی و حفظ هویت دینی گفت: هویت ایرانی اسلامی شاكلیه وجودی این جامعه است و ما در دنیای امروز از این حیث شناخته شده هستیم. شیوه زندگی جامعه ما كه در تمدن چند هزارساله ایرانی و هزار و چهارصد ساله اسلامی قرار گرفته شاكله اصلی این سیستم را تشكیل می‌دهد البته چالش‌های جدی وجود دارد كه رئیس جمهور باید بتواند این دو هویت را كه با دوران معاصر گره خورده به صورت توأمان پیش ببرد و تقویت كند.
حسن فارسی از ستاد دكتر جلیلی نیز بیان كرد: بنده نمی‌دانم دكتر پزشكیان به هویت ایرانی و اسلامی اعتقاد دارند یا خیر چون گفتمان ایشان بیشتر پراكنده گویی است اما در گفتمان دكتر جلیلی، بحث هویت اسلامی ایرانی جایگاه ویژه‌ای دارد.
هنر، آزادی می‌خواهد
در پایان این برنامه، خبرنگار «رادیو تهران» پرسشی درخصوص برنامه رئیس جمهور آینده برای حمایت از هنرمندان و نویسندگان و فیلمسازان مطرح كرد كه میرزایی از ستاد دكتر پزشكیان گفت: هنر، فرهنگ و علم نیاز به آزادی دارد و اگر آزادی نباشد هیچ اتفاقی نخواهد افتاد البته این آزادی در چارچوب قانون اساسی تعریف شده است و آزادی بی قید و بی بند نیست.
بسته حمایتی دكتر جلیلی برای هنرمندان
حسن فارسی از ستاد دكتر جلیلی هم پاسخ داد: واژه‌ای مظلوم تر از آزادی نیست؛ هر كسی هر طوری كه دلش می‌خواهد آزادی را تعریف می‌كند. شغل سینما در قوانین وزارت كار تعریف مشخصی ندارد و از سال 1368 شغل كاركنان صنعت سینما ذیل عنوان صیادان فصلی جنوب در وزارت كار ثبت شده است. ما برای قشر شریف هنرمندان برنامه داریم و برای افراد پشت صحنه و كسانی كه دیده نمی‌شوند امنیت شغلی و بیمه سلامت و بازنشستگی و كف دستمزد و مسكن و حمایت‌های معیشتی را طبق قانون كار مد نظر داریم.

گفتنی است ؛ برنامه پاستور شماره 14 از یكشنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 15 با اجرای حسین بهزادی‌فر به همراه مجریان 4 شبكه رادیویی ایران، جوان، تهران و با تهیه‌كنندگی حسین ماكنعلی به صورت زنده از چهار شبكه رادیویی یاد شده و همزمان رادیو انتخاب پخش می شود.
این برنامه به صورت زنده از رادیو ایران روی موج اف ام 90 مگاهرتز، رادیو تهران روی موج اف‌ام 94 مگاهرتز، رادیو جوان روی موج اف‌ام 88 مگاهرتز و رادیو فرهنگ روی موج اف‌ام 106 مگاهرتز و رادیو انتخاب روی موج اف‌ام 95.5 مگاهرتز پخش می‌شود و مخاطبان برنامه‌های انتخاباتی می‌تواند به صورت همزمان از ایرانصدا و شبكه تلویزیونی آرا روی تلوبیون به صورت تصویری این برنامه را ببینند.

دسترسی سریع