رصد شبهات و پاسخگویی به سئوالات معارفی با "پرسمان"

رادیو معارف همزمان با سالگرد ولادت كریمه اهل بیت فاطمه معصومه (س) با چهار ساعت تولید و هشت ساعت پخش راه اندازی شد.

1403/04/18
|
10:00

مهم ترین معیار برای موفقیت یك رسانه در میدان رقابت سپهر رسانه ای، مخاطبان است. این رادیو اگر چه پس از 20 سال از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی راه اندازی شد اما می توان عملكرد آن را در پیدایی مخاطب خاص خود، به مثابه یكی از ثمرات فرهنگی انقلاب و از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به شمار آورد.

رادیو معارف با در هم شكستن الگوهای رایج برنامه سازی، طرحی نو را ابداع كرد و ساختار و محتوا را در شیوه ای جدید و بدیع با تنوع و گستردگی موضوعات معارفی عرضه كرد. به گونه ای كه شنونده های آن خلاء موسیقی را احساس نكرده و نمی كنند.رادیو معارف كاركردهای آموزشی و اطلاع رسانی خاص و ویژه ای دارد. جدول برنامه های آن به سه سطح تخصصی، نیمه تخصصی و عمومی تقسیم می شود.

شنونده این رادیو علاقه مند پوشش جغرافیایی كشور است و هر چه گستردگی فعالیت و پوشش و كیفیت صدای این رسانه دینی تقویت شود می توان تاثیر بیشتری داشته باشد. البته این رادیو مورد توجه آیات عظام، نخبگان و متدینان از ابتدا تا به امروز بوده است.

برنامه این رادیو بدون استفاده از جذابیت های كاذب، رضایت و آرامش واقعی را به مخاطبان خود در حوزه های مختلف عرضه می كند. در این مكان فرصت پردازش همه عناوین برنامه سازی این شبكه رادیویی نیست و فقط به برنامه «پرسمان» كه از قدیمی ترین برنامه های رادیو معارف به شمار می رود، می پردازیم. این شبكه رادیویی از آغازین روزهای فعالیت با درك نیازهای جامعه و مطالبات مردمی، رصد شبهات، پرسش ها و پاسخ گویی عالمانه، هنرمندانه و بهنگام را یكی از مهمترین رسالت های خود تعیین كرد.

لذا با درك برنامه هایی از قبیل پرسش و پاسخ، پرسمان، پرس و جو، مشق راه، راه بهشت و... این ماموریت مهم را بر عهده گرفت. برنامه پرسمان پرسش های مخاطبان را كه از طریق پیامك و یا گزارش تلفنی دریافت می كند، پس از دسته بندی و حذف پرسش های تكراری، اولویت بندی و براساس موضوعات مختلف دینی همچون اعتقادی، تربیتی، قرآنی، تاریخی، سیاسی، خانواده، كودك و نوجوان، مهدویت و انقلاب اسلامی و.. برای پاسخگویی در اختیار كارشناسان برنامه قرار می دهد.

درحوزه پرسمان قرآنی، حجت السلام والمسلمین ملكی، پرسمان خانواده سركار خانم دكتر حیدری، پرسمان تربیتی(كودك و نوجوان) حجت الاسلام یوسف نیا، پرسمان اعتقادی حجت الاسلام و المسلمین محمدی، پرسمان تاریخی حجت الاسلام و المسلمین دكتر جباری و پرسمان سیاسی حجت الاسلام والمسلمین دكتر لكزایی مسئولیت پاسخگویی را بر عهده دارند. ویژگی بارز آن صمیمیت و نزدیكی شنونده و نیز ارتباط سریع و بی واسطه شنوندگان با كارشناسان برنامه است.

برنامه پرسمان هر روز از ساعت 16 به مدت 45 دقیقه همراه مخاطبان خود خواهد بود و شنوندگان می توانند در ساعت 23 تكرار برنامه پرسمان را در حوزه های مختلف دنبال كنند. با توجه به اصل میل و مصلحت و نیاز خلاصه برنامه پرسمان به مدت 30 دقیقه هر روز ساعت 9 صبح بر روی آنتن می رود.

رادیو معارف را باید باور داشت چرا كه برنامه های این شبكه رادیویی از آرزوهای دیرینه انقلاب بوده تا بتواند حقایق دین مقدس اسلام را كه منطبق با فطرت انسانی است با گویایی رسا به امت مسلمان ابلاغ و تشنگان معارف به حق اسلام را از مركز كانون علم و اجتهاد و مرقد مطهر كریمه اهل بیت(ع) به گوش مخاطبان خود برساند.

دسترسی سریع