اینجا تهران است، رادیو جوان

سطح كیفی برنامه های رادیو جوان در ابعاد مختلف رو به رشد است و تنوع سلیقه ها و علایق در سطوح مختلف جوانان در زمینه ها و حوزه های نیاز مخاطب بالاست.

1403/04/15
|
10:00

رسانه ها، ابزار قدرتمند فرهنگسازی و ترویج الگوهای اجتماعی و فرهنگی هستند. باید توجه داشته باشیم جامعه ما جامعه ای جوان است بنابراین برنامه ریزی ها و سیاست های كلان كشور بویژه در حوزه رسانه باید در ارتباط تنگاتنگ با این گروه سنی تعریف شود.
در پیوند دو متغییر جوان و رسانه، پرسش های اساسی و فراوانی پیش روی ماست كه پاسخ هر كدام از آنها می تواند زمینه بحث های راه گشا برای رسیدن به یك مدل اسلامی و ایرانی باشد تا از آن بتوان در امر برنامه سازی برای نسل جوان كشور بهره گرفت.
شبكه رادیویی جوان درصدد است با پشتیبانی فكری و محتوایی از برنامه سازان در حوزه جوان، در قالب برنامه های فاخر در زمینه های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی، نیاز مخاطب را پاسخ دهد.
این شبكه رادیویی تلاش خود را معطوف بسیاری از برنامه های تولید و تامینی و ظرفیت بالای خود را در جذب و آگاهی بخشی مخاطبان بویژه جوانان كرده است. ویژگی الگوپذیری در جوانان، فرصتی مناسب برای رسانه ملی و شبكه رادیویی جوان است كه با شناسایی الگوهای متناسب با جوان پروری، در دامنه تاریخ و حتی تاریخ معاصر، برنامه هایی پرمحتوا تهیه كند و به جوان عرضه كند. البته نباید از نقد و ارزیابی برنامه ها درباره جوانان از دو جهت كمی و كیفی غافل شد.
ما باید بدانیم كه چه حجمی از برنامه های رادیو جوان را می توان به برنامه جوانان اختصاص داد؟ و نكته دوم این است كه این برنامه ها تا چه حد با اصول و موازین دینی جوان پروری مطابقت دارد؟
رسانه ملی همانگونه كه امام راحل(ره) فرمودند: به منزله دانشگاه سیار عظیمی است كه همه ملت ایران، یعنی تمام هشتاد و چند میلیون نفر جمعیت، دانشجویان آن به حساب می آیند، همین تعداد جمعیت با دیدگاه متفاوت فراروی برنامه سازان این شبكه رادیویی است.
بنابراین شبكه رادیویی جوان در اجرای رسالت مهم و ارزشمند خود، افق نگاهش را گسترش می دهد.
این نكته هم ضروری است كه بیان شود سطح كیفی برنامه های رادیو جوان در ابعاد مختلف رو به رشد است و تنوع سلیقه ها و علاقه ها در سطوح مختلف جوانان در زمینه ها و حوزه های نیاز مخاطب بالاست.
گروه جوان و جامعه این شبكه رادیویی از پنج سال پیش ساعت طلائی رادیو جوان را اختصاص به برنامه بالامانع كرده است تا از روز شنبه تا چهارشنبه هر هفته راس ساعت 8 صبح مخاطبان این برنامه رادیویی گیرنده های خود را روی موج اف.ام ردیف 88 مگاهرتز تنظیم كنند و شنونده این برنامه كه مخاطب محور است باشند.
در سال جهش تولید با مشاركت مردم این برنامه توانسته است در راستای حمایت از تولید و كارآفرینان و صنعت گران، چرخ اقتصادی تولید را با گفتگوهای دو جانبه به گزارش درآورد و در جهت باز كردن گره های كارگاه ها، كارخانجات و تولید كنندگان قدم بردارد.
برنامه بلامانع شبكه رادیویی جوان با اختصاص یك خط ارتباطی با مخاطبین، پیچ و خم های اداری شنوندگان كه گزارش كار ادارت و سازمانها در رفت آمد هستند را با حضور مستقیم در برنامه، و دعوت از كارشناس و مدیر اجرایی مربوطه، پیگیر گره های كور تولید و با برطرف كردن موانع حقوقی، این ارتباط دوسویه را تا رسیدن به حل مشكلات دنبال می كنند.
برنامه بالامانع علی رغم كوتاهی زمان پخش، اما بهترین راندمان را در طرح مسائل و مشكلات مخاطبین دارد.
امید كه این برنامه با اهدافی كه دنبال می كند، بتواند دغدغه كارآفرینان و تولید كنندگان را مرتفع سازد.

دسترسی سریع