رادیو قرآن؛ صدای اهل ایمان

یكی از مسائل مهم در حوزه رسانه توجه به دین بعنوان یكی از مهمترین مولفه های برنامه سازی چهار گانه است.

1403/04/13
|
10:00

شبكه های رادیویی قرآن، تلاوت و ترتیل نیز از شبكه های شاخص رادیویی هستند كه علاوه بر مخاطبان عام دارای مخاطبان خاص با انتظارات ویژه هستند.
آنچه بعنوان یك هدف ثابت در مقابل برنامه سازان این شبكه است، ترسیم افقی روشن از اقدامات آنها در آینده است و این اقدامات متناسب با شرایط با توجه به تمامی ملاحضات انجام می شود.
شبكه رادیویی قرآن در اشاعه فرهنگ دینی و ترویج ارزشهای اسلامی در جامعه تلاش می كند.
فرهنگ دینی و قرآنی در برنامه های رادیو قرآن جاری است، چرا كه قرآن میثاق امت اسلامی و كشورها است و تمسك و توسل به آن باعث ایجاد وحدت در بین امت اسلامی می شود.
نقش رسانه به ویژه رسانه شبكه های رادیویی قرآن كه متاثر از انوار قرآن در نشان دادن معیار و شاخص وحدت و اقتدار اسلامی است، نقشی بسیار حساس و تعیین كننده دارد و امروز برای پاسخگویی به این نیاز عظیم مخاطبان با محوریت رادیو قرآن و اتحادیه بین المللی رادیو های قرآنی و اسلامی شاهد برنامه های پر مخاطب و اعتماد ساز این رسانه ها هستیم.
دست اندر كاران شبكه رادیویی قرآن با طراحی و مخاطب شناسی تحول اساسی در برنامه های خود داشته و منشوری عملی برای برنامه سازان پایه گذاری كرده است و از خلاقیت نیروی انسانی در جهت بالا بردن خلاقیت آنان بهره گرفته است.
كارآمدی، تحول و نوآوری در شبكه رادیویی قرآن نشان داد كه در این زمینه پتانسیل خوب و قابل اعتمادی كه گنجینه آن قرآن و عترت است در این شبكه كه مولود نظام مقدس جمهوری اسلامی است وجود دارد و باید روز به روز به دنبال ارتقا هر چه بیشتر كیفی سازی آن باشیم.
البته پیشنهاد می شود شورایی نه فقط شورای معارف بلكه شورایی بعنوان قرآن عهده دار وظایف روز جامعه مبتنی بر دستورات قرآن برای برنامه سازی شكل گیرد كه این شورا بعنوان حامی و پشتیبان فكری شبكه های رادیویی عمل كند
و اما یكی از برنامه هایی كه پیشینه آن به شروع به كار رادیو قرآن می رسد، برنامه تلاوتها و مدایح درخواستی است این برنامه هر هفته روزهای جمعه از ساعت 14:25تا ساعت 16:40 دقیقه پخش می شود.
ساختار این برنامه بر اساس در خواست مخاطبان شكل می گیرد. این پوشش درخواستی نیاز شنوندگان از بعد معنوی همراه با تلاوت ستارگان قاری ایران و جهان به روی آنتن می رود.
از ویژگی های این برنامه پخش تلاوتهای اولین بار از مشاهیر و قاریان برجسته جهان اسلام است و در ادامه گفتگوهایی است كه هر هفته با یكی از قاریان برجسته كشور انجام می شود و زندگی آنان همراه با پخش تلاوت و تلاش آنان در این مسیر و اساتید ایشان در برنامه مطرح می شود. این برنامه از مدایح مداحان بی بهره نیست و مدیحه سرایی و پخش نغمات و ابتهال از دیگر بخشهای این برنامه با سابقه رادیو قرآن است .گفتگو با گروه های تواشیح در سطح كشور باعث رونق بیشتر این گروه ها و پخش آن از برنامه تلاوتها و مدایح در خواستی رادیو قرآن شده است.با توجه به جدول پخش رادیو تلاوت، این برنامه با پخش تلاوتهایی از این شبكه تلاوت، مخاطبان را مهمان بخشهایی از این رسانه می كند.این برنامه توانسته مخاطبان خود را با پخش تكرارهای دلنشین قرائت های زیبای قاریان جهان اسلام، هر هفته مهمان مخاطبان علاقه مند به كلام خدا باشد.

دسترسی سریع