معرفی ویژه برنامه های رادیو به مناسبت روز خانواده رادیو؛ مونس خانواده

در روز خانواده شبكه های رادیویی بر اساس ماموریت های خود در برنامه های مختلف به مباحث خانواده، ازدواج و فرزندآوری می پردازند.

1403/04/11
|
08:17

در روز خانواده شبكه های رادیویی بر اساس ماموریت های خود در برنامه های مختلف به مباحث خانواده، ازدواج و فرزندآوری می پردازند. فرزندآوری و چرایی توجه به طرح جوانی جمعیت، ازدواج آسان، ویژگی های انتخاب همسر، چگونگی داشتن زندگی شاد و موفق، پیشگیری از جدایی و حل اختلافات منجر به طلاق و.. از جمله محورهای محتوایی این برنامه هاست. همچنین قرار است اولین مسابقه تبیینی رسانه ملی با موضوع افزایش جمعیت روانه آنتن شود.


به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، برای روز خانواده شبكه های رادیویی برنامه های متعددی همچون «خانه وخانواده»، «قند و فرزند» «خانواده تهرانی» «سلام صبح بخیر» را تدارك دیده است.

رادیو ایران؛ تحكیم روابط در خانواده
شبكه رادیویی ایران برنامه صبحگاهی «سلام صبح بخیر» را سه شنبه 12 تیر با اجرای حامد نجم الهدی با موضوع تكریم خانواده پخش می كند.برنامه«خانه و خانواده» با اجرای فاطمه آل عباس به گرامیداشت روز خانواده و تكریم بازنشستگان اختصاص یافته است. برنامه «به افق افتاب» از شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره انسان كه راجع به خانواده و استحكام پایه‌های آن است، می گوید. این برنامه با اجرای حمیدرضا رضایی ساعت 11:40 پخش می شود. برنامه عصرگاهی «ایرانشهر» از تحكیم روابط در خانواده می گوید كه ساعت 18:15 روانه آنتن خواهد شد.
رادیو فرهنگ؛ با اولین مسابقه تبیینی در رسانه
برنامه«صبح به وقت فرهنگ» با هدف پیگیری دغدغه های اجتماعی مردم و «سفره عقد» به منظور ترویج ازدواج آسان روی آنتن رادیو فرهنگ می رود. محتوای این برنامه بر اساس كتاب«مطلع عشق» گزیده‌ای از رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی به زوج‌های جوان است و با توصیه هایی برای ازدواج تقدیم شنوندگان می شود. «قند و فرزند» به عنوان اولین مسابقه تبیینی رسانه ملی در راستای افزایش جمعیت است كه شامل بخش های شناخت همسران نسبت به یكدیگر، نامگذاری و تربیت فرزند است.  برنامه«بنیان فردا» با پیگیری اجرایی شدن طرح جوانی جمعیت، زمینه های فرزندآوری و تحكیم بنیان خانواده طراحی و پخش می شود.برنامه«سرزمین من» ساعت 13در بخش كارشناس مذهبی به شأن نزول آیه «هل اتی» در سوره الانسان كه درباره خانواده و استحكام پایه‌های آن است، اختصاص داده شده است.برنامه«كتاب فرهنگ» با معرفی كتاب هایی با موضوع خانواده و اهمیت تحكیم بنیان خانواده ساعت 20 روی آنتن می رود.
 رادیو تهران؛ تمركز بر امنیت روانی خانواده
شبكه رادیویی تهران همزمان با روز خانواده و تكریم بازنشستگان از برنامه«شهر آفتاب» با این محوریت در گفت وگو با مسئولان پخش می شود. «خانواده تهرانی» ساعت 8 صبح با ارائه راهكار مناسب جهت امنیت روانی خانواده روی آنتن می رود .برنامه«باغ فردوس» از ساعت 11:40 به این موضوع اختصاص یافته است و برنامه«تهران من» از ساعت 17 با رویكرد اجتماعی به تكریم بازنشستگان خواهد پرداخت.  
رادیو معارف؛ میزبان مادر پنج فرزند
 برنامه «مهربان باشیم» با كارشناسی حجت‌الاسلام رضا یوسف زاده با موضوع درك جایگاه و ارزشمندی افراد خانواده تقدیم مخاطبان رادیو معارف می شود. «زندگی زیباست» ساعت 10 به طور ویژه به روز خانواده اختصاص یافته است. موضوعات حفظ خانواده، جایگاه مادری، استحكام روابط همسری و جلوگیری از سقط جنین از بخش های این برنامه است كه از رادیو معارف به سمع مخاطبان می رسد. مهمان برنامه زهرا ابراهیمی فعال اجتماعی و مادر پنج فرزند و كارشناسان مرضیه صفایی زاده فعال حوزه جمعیت، مرضیه شاه سیا استاد دانشگاه و فعال حوزه خانواده و جمعیت، علی بورقانی مشاور خانواده و استاد دانشگاه، حجج اسلام محمد زارعی و مهدی دهشتی مشاور خانواده و استاد حوزه و دانشگاه هستند.
را دیو سلامت؛ سبك زندگی ایرانی اسلامی
رادیو سلامت در برنامه «خونه زندگی» به خانواده، انسجام آن و جایگاه بزرگترها در استحكام بخشی به بنیاد خانواده می پردازد. این برنامه در قالب نمایشی و با موضوعات مختلف حوزه خانواده سبك زندگی ایرانی اسلامی را ترویج می كند. سارا شریفی و ملیحه صادق كاظمی تهییه كنندگی این برنامه را بر عهده دارند.
رادیو اقتصاد؛ از امكان تا اسكان
مجله رادیویی«امكان تا اسكان» كه به حوزه تخصصی مسكن اختصاص دارد، مطالبات مرتبط با تامین مسكن بازنشستگان را پیگیری می كند. این برنامه كاری از گروه كارآفرینی و كسب و كار است كه ساعت 10 صبح روی آنتن می برد. برنامه عصرگاهی «گذر بازار» ساعت 16 با موضوع اهمیت استفاده از تجربه های بازنشستگان و شیوه های انتقال دانش و تجربه در محیط كار اختصاص یافته است. 
رادیو صبا؛ با امیر حسین مدرس و خانواده عزیز
برنامه موسیقی محور«صباهنگ» شبكه رادیویی صبا با پخش موسیقی و ترانه و شعرخوانی مخاطبان ساعت 21 روی آنتن می رود. پخش نمایش طنز و طنز آهنگ را با هنرمندی پیشكسوتان رادیو، در برنامه مخاطب محور«صبامك» از ساعت 8:45  بشنوید. امیرحسین مدرس در برنامه فرهنگی«مشتاق دیدار» با روایت داستان‌های عامیانه با عنوان موضوعی خانواده عزیز از ساعت 13 پخش می شود. رادیو صبا در برنامه زنده «عصر صبا» در بخش‌های مختلف نمایشی و تعامل با مخاطبان و طرح سوال به گرامیداشت روز خانواده می‌پردازد. این برنامه ساعت 18: تقدیم شنوندگان خواهد شد.
رادیو ورزش؛ اجرای مسابقه با حضور خانواده ورزشی
رادیو ورزش و رادیو ورزش بانوان برنامه«پناهگاه امن» را در قالب تركیبی نمایشی و با حضور كارشناس روانشناسی خانواده را به صورت زنده با موضوع یك خانواده موفق و شاد تقدیم مخاطبان می كند.از بخش های این برنامه می توان به اجرای نمایش با موضوع خانواده، تاثیرات ورزش و اهمیت خانواده به علوم قرآنی و احادیث اشاره كرد. اجرای مسابقه با حضور یك خانواده ورزشی و پخش بخش هایی از فیلم وسریال ها با عنوان خانواده از دیگر قسمت های این برنامه است. پناهگاه امن به گویندگی الهام حسینی و شهریار شهریاری،  بازیگری آسیه گرجی از ساعت 10 به سمع مخاطبان می رسد. برنامه«گلخونه» در هفته خانواده هر روز  از ساعت 10 با موضوع خانواده و ورزش از رادیو ورزش و رادیو ورزش بانوان تقدیم شنوندگان خواهد شد.
 رادیو پیام؛ پیام زندگی
 برنامه«پیام زندگی» به تهیه كنندگی رضا صفری با موضوع روز خانواده روی آنتن رادیو پیام می رود.

دسترسی سریع