ساخت مستندهای رادیویی فرمول ثابت ندارد

شاه مرادی كه با ساخت مستند "آسیا در جام" برگزیده دیپلم افتخار شده است، تاكید كرد كه ساخت مستند رادیویی از فرمول خاصی پیروی نمی كند و او برای ساخت مستند "آسیا در جام" پژوهش فراوانی انجام داده است.

1403/02/18
|
12:08

به گزارش ستاد خبری سومین دوره جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك، محسن شاهمرادی كه با مستند «آسیا در جام» از رادیو ورزش توانست دیپلم افتخار را از آن خود كند، گفت: جشنواره پژواك نقش قابل توجهی در احیای مستند سازی در رادیو داشته است. ضمن اینكه مستندسازی در دو سال اخیر رشد خوبی داشته است.
وی در خصوص ویژگی های مستند « آسیا در جام» توضیح داد: این مستند پژوهش محور بوده اما سعی كرده ام روایت مستند قابل فهم برای همه مخاطبان باشد. پژوهش و تحقیق این پروژه بسیار زمانبر بوده و سه ماه زمان برد. دوستانم از جمله مهدی زارعی برای پژوهش این اثر زحمت زیادی كشیدند. از سوی دیگر مستندساز برای ساخت اثرش ممكن است سراغ یك الگو نرود، بلكه طبق فرآیندی پیش برود كه در كارش باید انجام بدهد.
این مستندساز ادامه داد: من در طول 17 سال كارم هر روز مستند می بینم، برنامه تماشا می كند، به همین دلیل نسبت به قالب ها شناخت دارم. زمانی كه كار خودم را انجام می دهم سعی می كنم امضای خودم را داشته باشد.همچنین پادكست هایی كه متناسب با موضوع مستندم دیدم در روایت مستندم تاثیرگذار بود اما اینطور نبود كه من از ساختار خاصی بهره ببرم.
شاهمرادی برگزاری كارگاه های آموزشی را به شدت در ساخت مستند موثر دانست و گفت: برگزاری كارگاه های آموزشی مهم است و كمك می كند كه چطور مستند بسازیم. روایت مستند به چه شكلی باشد و ... به نظرم در این كارگاه ها جلسات نقد و بررسی آثار هم كمك زیادی به مستندسازان می كند.

دسترسی سریع