برنامه های رادیو برای دور دوم انتخابات معرفی شد رادیو؛ صدای انتخابات

معاونت صدای رسانه ملی برای برگزاری انتخابات 21 اردیبهشت ماه ویژه برنامه های متنوعی را برای پخش تدارك دیده است. در گزارش ذیل به جزئیات برنامه‌های شبكه های رادیویی اشاره شده است.

1403/02/17
|
10:32

رادیو ایران؛ روز انتخاب
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، شبكه رادیویی ایران در ویژه برنامه های «با ایرانیاران» ویژه انتخابات به دریافت تولیدات ایرانیاران (شبكه همراهان رادیو ایران در سراسر كشور) در قالب‌های مختلف برنامه‌سازی به جایگاه و نقش مجلس می‌پردازد. «با ایرانیاران» به تهیه كنندگی ندا حاجی اسماعیلی تا چهارشنبه ساعت 16:40 و پنجشنبه ساعت 16:15 تقدیم می شود. «خانه مردم» با هدف افزایش آگاهی مخاطبان نسبت به اهمیت جایگاه تقنینی و نظارتی مجلس و نیز جایگاه مردم تا پنجشنبه 20 اردیبشهت ساعت 12:40 از رادیو ایران تقدیم می شود.
ایران است كه در هفته منتهی به دور دوم انتخابات به صورت ویژه به این مهم می پردازد. «جهان سیاست» تا چهارشنبه ساعت 15:30 پخش می شود. "پرسا" در گروه ورزش و تفریحات رادیو ایران ویژه انتخابات طراحی شده و ساعت 20 تقدیم می شود.
«بحث روز» هم با این محوریت روی آنتن می رود. "خانواده ای به نام ایران" ویژه برنامه دیگری است كه پنجشنبه 20 اردیبهشت بعد از خبر ساعت 17 تقدیم خانواده بزرگ ایران می شود.
و «روز انتخاب» نام ویژه برنامه انتخاباتی رادیو ایران است كه در روز جمعه 21 اردیبهشت از آغاز نخستین لحظات رای گیری آماده انعكاس این رویداد بزرگ است. همچنین برنامه های «سلام صبح بخیر، نمودار، ایرانشهر و راه شب» نیز در بخش های مختلف به موضوع انتخابات در رادیو ایران می پردازند.

رادیو جوان؛ سبز سفید سرخ
شبكه رادیویی جوان در برنامه های مختلف رادیویی با مسئولان و دست اندركاران ستاد انتخابات در دور دوم انتخابات مجلس شورای به گفتگو می پردازد. در برنامه زنده "جوان ایرانی سلام" با دكتر محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات كشور گفتگو شد و در برنامه "گپ تو" با معصومه نصیری (كارشناس سواد رسانه ای) درباره شاخصه های یك نماینده تراز انقلاب اسلامی صحبت شد. در برنامه "سبز سفید سرخ" گفتگو با دكتر جواد اقدس طینت ( كارشناس اقتصادی) در خصوص اقتصاد داخلی ایران و اهمیت درست انتخاب كردن نمایندگان از طرف مردم صورت گرفت. در برنامه "منحصر به فرد" با دكتر علی ودایه ( كارشناس سیاسی ) درباره نقش نهادهای قانونگذاری در كشورهای مختلف و اهمیت آنان و نقش مجلس قانونگذار در جمهوری اسلامی گفتگو شد. همچنین در برنامه زنده "جوونی مجاز" با محسن اسلامی در خصوص دور دوم انتخابات به گفتگو خواهد پرداخت.

رادیو فرهنگ؛ من مسئولم
رادیو فرهنگ برنامه های «من مسئولم»،« شمای نماینده».« صحن علنی»،«صندلی سبز» و « باهم برای ایران » را ویژه دور دوم انتخابات پخش می كند. برنامه «صحن علنی» از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ با هدف انعكاس خواسته های مردم از نمایندگان مجلس هر روز در فواصل برنامه ها پخش می شود. برنامه سرزمین من هر روز ساعت 13 در بخش های مختلف به موضوع انتخابات در ایران از گذشته تا امروز می پردازد. همچنین وظایف نمایندگان مجلس و ویژگی نماینده تراز انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار می دهد. «صندلی سبز» مسابقه رادیویی 30 دقیقه ای ویژه انتخابات است. این برنامه كاری مشترك از صدای مركز سمنان و گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است كه با هدف آموزش و شناساندن وظایف و اختیارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی‌ به مخاطبان، تعامل مردم ورسانه و افزایش آگاهی و تقویت دانش سیاسی مردم برای انتخاب نماینده اصلح ساعت 17پخش می‌شود. در هر برنامه شركت كنندگان بر اساس سن و مدرك تحصیلی، در قالب گروه‌های سه نفره شركت می كنند.
سئوالات این مسابقه پیرامون موضوعات مختلف از جمله وظایف نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قوانین انتخابات همچنین سوالاتی درباره مجلس خبرگان است.
برنامه گفتگومحور "من مسئولم" همراه با مجری و چهار شركت كننده از میان دانشجویان كشور به بررسی و موشكافی فرایند انتخابات در كشور اختصاص دارد.
برنامه « شمای نماینده» نیز با محوریت شركت حداكثری در انتخابات، چرایی شركت در انتخابات و ویژگی یك نماینده اصلح است كه صبح ها ساعت 7:45 و ‌12:15 پخش می شود.
برنامه «باهم برای ایران» از 8 صبح تا 18 جمعه 21 اردیبهشت به همت سه گروه كتاب و جامعه، تاریخ و اندیشه و ادب و هنر روی آنتن رادیو فرهنگ می رود. رادیو تهران؛ با ویژه برنامه«شهرآرا»
شبكه رادیویی تهران، با استقرار واحد سیار در مسجد لرزاده با ویژه برنامه»شهرآرا» لحظه به لحظه؛ اخبار، رویدادها، اتفاقات و حواشی انتخابات و... را منعكس می كند. محمدرضا پاكزادیان، تهیه كننده برنامه انتخاباتی«شهر آرا» ضمن اعلام این خبر گفت: شبكه رادیویی تهران، جمعه 21 اردیبهشت روز برگزاری دور دوم انتخابات، به صورت زنده از مسجد لرزاده روی آنتن می رود. برنامه»شهرآرا» لحظه به لحظه؛ اخبار، رویدادها، اتفاقات و حواشی انتخابات و حضور پرشور رای دهندگان و... تقدیم مخاطبان می كند. وی افزود: حضور گزارشگران رادیو تهران در محل های اخذ رای و گفت وگوی گزارشگران با مسئولان، رای دهنده ها و مردم بخشی از این ویژه برنامه است. تدارك بخش های كارشناسی، نمایش، طنز، پخش موسیقی شاد و انتخاباتی از دیگر بخش های ویژه برنامه شهرآراست.
پاكزادیان در پایان عنوان كرد: استقرار شبكه های تصویری و صوتی باعث تشویق و ترغیب بیشتر مردم برای حضور در پای صندوق های رای می شود. ما در این برنامه تلاش می كنیم تا علاوه بر آگاهی بخشی، با اطلاع رسانی دقیق و شفاف رضایت مخاطبان جلب شود.

رادیو قرآن؛ انتظار من
همزمان با آغاز دوره دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی پخش برنامه «انتظار من» به مناسبت انتخابات تهیه و تقدیم شنوندگان رادیو قرآن می شود. همچنین برنامه های تسنیم و والعصر نیز به موضوعات انتخاباتی و پوشش خبری آن خواهند پرداخت.

رادیو صبا؛ از صبح صبا تا عصرصبا
شبكه رادیویی صبا متناسب با ماموریت شبكه در فضایی متفاوت به موضوع انتخابات و طرح و پاسخ دهی چالش های انتخاباتی می پردازد.
برنامه های «غیر علنی و بی‌زحمت» به صورت ویژه با موضوع انتخابات روی آنتن رفتند.
هر یك از این برنامه‌ها متناسب با رویكرد و شعار برنامه با نگاهی طنزآمیز به مباحثی همچون اهمیت شركت در انتخابات، باید ها و نباید های انتخاباتی، ویژگی‌های یك نامزد شایسته و چگونگی انتخاب و... می‌پردازد.
برنامه نمایشی «غیر علنی » در قالب طنز ماجرای انتخابات را در رادیو صبا به نمایش می گذارد. در این نمایش قرار است یك نفر از شخصیت های طنز به عنوان رییس اتحادیه طنزپردازان رادیو صبا انتخاب و معرفی شود.
در این برنامه شخصیت های شاخص طنز رادیو صبا همگی دور هم جمع شدن تا برای انتخاب شدن به عنوان رییس اتحادیه طنازان «رادیو صبا» با هم رقابت كنند كه در این فرایند باماجراها و چالش های مختلفی رو به رو می شوند. «غیر علنی» هر روز ساعت 10 صبح پخش می شود. برنامه طنز «بی زحمت» با شركت شخصیت اصلی برنامه در انتخابات مجلس شورای اسلامی از چالش های انتخاباتی می گوید. این برنامه هر روز ساعت 16:15 تقدیم شنوندگان می شود. برنامه آموزشی «زنگ انشا» به پخش انشاهای دانش آموزی با موضوع انتخاب و اهمیت انتخابات اختصاص دارد. این برنامه شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:45 راهی آنتن می شود.
برنامه های زنده روزانه «صبح صبا و عصر صبا» در بخش های مختلف برنامه در قالب های متنوع با نگاهی طنز به موضوع های انتخاباتی می پردازد. «صبح صبا» شنبه تا چهارشنبه ساعت 6:30 تقدیم مخاطبان می شود و برنامه «عصر صبا» شنبه تا چهارشنبه ساعت 18:30 راهی آنتن می شود.

رادیو نمایش؛ با هم رای
"هم رای" ویژه برنامه رادیو نمایش برای روز انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی است و اهمیت این موضوع كه چرا باید در انتخابات شركت كنیم و رای بدهیم را مورد بررسی قرار می دهد. این برنامه به نویسندگی و تهیه كنندگی نسیم السادات صباغان و گویندگی نرجس فروغی، علیرضا تابان، گزارشگری و هماهنگی آتنا سادات محمدپناه روز جمعه 21 اردیبهشت ماه ساعت 9:30 صبح به صورت زنده از رادیو نمایش پخش می شود.

رادیو پیام؛ پیام انتخابات
ویژه برنامه انتخابات رادیو پیام با نام پیام انتخابات به تهیه كنندگی مجید امجدی فردخش می شود.

دسترسی سریع