برنامه های شبكه های رادیویی با موضوع شهید مطهری و روز معلم معرفی می شوند رادیو مهربانی و اندیشه معلمان را به اشتراك می گذارد

هرسال وقتی وارد ماه اردیبهشت می‌شدیم، حال و هوای مدرسه فرق می‌كرد، پچ‌پچ‌های بچه‌ها برای هدیه روز معلم شروع می‌شد، برای دبستانی‌ها مادرها هم درگیر بودند و برنامه‌ریزی برای جشن روز معلم و هدیه ویژه آن رنگ و بوی خاصی داشت.

1403/02/10
|
10:49

11 اردیبهشت كه می‌شد دیگر همه كارها را كرده‌ بودیم و فردا باید جشن می‌گرفتیم و ... هیجان برنامه های روز معلم تمام روز 12 اردیبهشت همراهمان بود و این هیجان فقط به روزهای تحصیل مان محدود نمی شد و ... چرا كه شبكه های رادیویی هم قبل از فرا رسیدن روز معلم و شهادت شهید مطهری برنامه های متنوعی در قالب های مختلف را برای شنوندگان تدارك دیده اند. برنامه هایی كه در ساختارهای گوناگون قرار است روانه آنتن شود. در این گزارش به جزییات برنامه های شبكه های رادیویی پرداخت كرده ایم كه قرار است روز معلم را روی امواج رادیو جشن بگیریم.

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، برنامه های شبكه های رادیویی ویژه هفته معلم با محوریت تبیین نقش معلم از نگاه اسلام و جایگاه آن در تربیت دینی، نقد و بررسی جایگاه حقیقی و حقوقی معلم در جامعه و نظام آموزشی كشور، تبیین اهمیت نقش معلمان به عنوان یكی از مهمترین گروه های مرجع در كشور تهیه و پخش می شود. پیش بینی می شود شبكه های رادیویی 348 برنامه در قالب 90 عنوان و به میزان 98 ساعت و 20 دقیقه با موضوع هفته معلم تولید و پخش كنند.
رادیو ایران؛ میزبان یك خانواده معلم
شبكه رادیویی ایران قرار است در قالب ویژه برنامه ای با حضور یك خانواده معلم به صورت ویژه از نقش و جایگاه معلم بگوید. این برنامه روز چهارشنبه 12 اردیبهشت به تهیه كنندگی زینب برومند ساعت 9 تا 11 پخش می شود. همچنین برنامه "ایران امروز" همان روز ساعت 13 و 40 دقیقه به دغدغه و مشكلات معلمان می پردازد. اندیشه مطهر از دیگر تداركات این شبكه رادیویی است كه در همین روز به بیان اندیشه استاد مطهری اختصاص دارد. برنامه عصرگاهی ایرانشعرهم با موضوع معلم خوب ساعت 17 و 30 دقیقه پخش می شود.
رادیو جوان؛ یك یادگاری برای معلمان
برنامه‌های «جووونی مجاز» و «جوان ایرانی سلام» و «جورواجور»، «رادیوم» رادیو جوان به روز معلم خواهند پرداخت. این برنامه‌ها به ارتقای نقش معلمان و اساتید در جامعه ایرانی می‌پردازند و نگاهی به اندیشه های شهید مطهری به خصوص در موضوع قدس شریف و دفاع از مردم سرزمین فلسطین دارد. توجه به الزامات انتخاب شغل معلمی در جوانان و اینكه برای معلم شدن باید چه كار كنیم از دیگر محورهایی است كه این برنامه ها دنبال می كنند.همچنین فضای مجازی رادیو جوان با راه‌اندازی پویش #بهترین_معلم به مناسبت روز معلم، از بزرگی و مهربانی آموزگاران خواهد گفت. این رویداد به همراه یك تصویر یادگاری از مخاطبان رادیو جوان و بهترین آموزگار دوران تحصیلی خود را برای روز معلم جشن می‌گیرد. علاقمندان می توانند با پیوستن به پویش #بهترین_معلم و ارسال یك عكس از خودشان در كنار معلم خود، دنیایی از مهربانی و اندیشه را به اشتراك بگذارند.
رادیو فرهنگ؛ روایت زندگی شهید مطهری
رادیو فرهنگ در سالروز شهادت مرتضی مطهری و به مناسبت گرامیداشت روز معلم برنامه « معلم كامل» را كه روایتی از زندگی این معلم شهید است روانه آنتن خواهد كرد.در این برنامه كه ساعت 14 به مدت 30 دقیقه از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ پخش می شود، زندگی شهید مطهری از تولد تا شهادت مروری كوتاه می شود.
همچنین در برنامه «صبح به وقت فرهنگ» كه از ساعت 6 صبح پخش می شود، سوال تعاملی برنامه به روز معلم اختصاص یافته و در بخش « قاب صدا» این برنامه ضمن روایتی كوتاه از شهادت مرتضی مطهری بخشی از سخنان ایشان پخش می شود.
برنامه« جوانه ها» نیز ساعت 12:30 در بخش معرفی مشاهیر به معرفی شهید مطهری برای نوجوانان پرداخته و كتاب داستان راستان مجموعه‌ای نفیس در دو جلد و مشتمل بر 125 داستان سودمند واقعی كه از كتاب‌های حدیث و یا تاریخ و سیر با زبانی ساده توسط استاد شهید مطهرى استخراج شده است، معرفی می شود.
برنامه «سرزمین من» كه ساعت 13:30 پخش می شود، نیز ویژه گرامیداشت مقام معلم تدارك دیده شده است. همچنین در برنامه « ققنوس» كه ساعت15 به همت گروه ادب و هنر است، در این روز به بررسی جایگاه معلم و تعلیم و تربیت در شعر فارسی اختصاص یافته و گزارشی از بنیاد علمی و فرهنگی استاد شهید مطهری نیز پخش می شود.
در برنامه« كتاب فرهنگ» كه از ساعت 20 پخش می شود هم تفكرات شهید مطهری و هم كتاب هایش بررسی خواهد شد.
رادیو تهران؛ بیان دغدغه های معلمان
شبكه رادیویی تهران به مناسبت فرارسیدن 12 اردیبهشت، روز معلم در برنامه "شهرآفتاب" از تولیدات گروه فرهنگ و جامعه ساعت 6 و 30 دقیقه، برنامه "سعادت آباد" از گروه تاریخ و معارف ساعت 14 و 45 و برنامه "تهران من" از گروه تفریحات و سرگرمی ساعت 17 به موضوع شهادت آیت الله مرتضی مطهری و روز معلم می پردازد.گفت وگو پیرامون مقام و بزرگداشت معلم، معرفی معلمان نمونه و بیان دغدغه های این قشر جامعه بخشی و گفتگو با مسئولان آموزش و پرورش از موضوعاتی است كه به مناسبت روز معلم تدارك دیده شده است.
رادیو معارف؛ روایت زندگی معلم نمونه قرآن
"لوح سپاس"، نام ویژه برنامه مناسبتی رادیو معارف برای روز معلم و پاسداشت مقام رفیع شهید مطهری ره است كه به منظور ارتقای منزلت و مقام اجتماعی معلمان و تجلیل و قدردانی از معلمان و فرهنگیان كشور در 12 اردیبهشت ساعت 8:30 به مدت یكساعت، روی آنتن می رود. در این برنامه، مستند «معلم نمونه قرآنی» كه زندگینامه استاد قرائتی را به عنوان معلم قرآن چندین نسل به نمایش می گذارد.
گزیده بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در توجه ویژه به ابعاد شخصیتی و علمی شهید مطهری و مقام معلم در قالب برنامه «پیام ولایت» در روزهای 11 و 12 اردیبهشت ساعت 13:55 از رادیو معارف تقدیم مخاطبان می شود.برنامه زنده صبحگاهی «مهربان باشیم» با تهیه و تدارك سوال از مخاطبان و همراهی با اقشار مختلف مردم به بزرگداشت روز معلم از ساعت 6 می پردازد."زندگی زیباست" با تهیه و تدارك گزارش، آیتم و ارتباط با مخاطبان برای بزرگداشت روز معلم برنامه سازی و پخش دارد.
برنامه سازان «عصر جوانی» با همراهی مخاطبان جوان رادیو معارف به بزرگداشت این روز از طریق بیان خاطرات دوران دانش آموزی از ساعت 17 می پردازند.كارشناس «بر بال سخن» در روز 12 اردیبهشت به تبیین نقش و جایگاه معلمان در نظام راهنمایی و مشاوره تربیتی دانش آموزان مبتنی بر مبانی اسلامی در ساعت 13 سخنرانی می كند.رادیو معارف در بخش های خبری در روزهای 11 و 12 اردیبهشت به انعكاس ویژه برنامه های گرامیداشت مقام معلم و شهید مطهری می پردازد.در روزهای 11 و 12 اردیبهشت فواصل پخش رادیو معارف به فضاسازی و گرامیداشت یاد استاد شهید مطهری، مقام معلمان و پخش گزارش با بیان خاطرات دوران دانش آموزی می پردازد.
رادیو قرآن؛ از طعم آفتاب تا جشنواره صد با معلمان
همزمان با روز معلم شبكه رادیویی قرآن ویژه برنامه هایی را به این مناسبت تقدیم شنوندگان خواهد كرد. در جدول پخش برنامه های زنده شبكه از جمله طعم آفتاب، تسنیم، جشنواره صد با معلمان و اساتید برجسته كشور مصاحبه شده و آیتم های ویژه ای روی آنتن خواهد رفت. همچنین برنامه های تولیدی از جمله شما و رادیو قرآن و باشگاه نور نیز به این مناسبت خواهند پرداخت.
رادیو اقتصاد؛ پیگیری مطالبات معلمان
رادیو اقتصاد دو برنامه «روزیِ نو» و «گذر بازار» را چهارشنبه 12 اردیبهشت به مناسبت بزرگداشت مقام معلم به روی آنتن می برد. برنامه «روزیِ نو» راهكارهای ارتقای سطح معیشت و بهبود رفاه شاغلان در آموزش و پرورش را با حضور كارشناسان و مسولان بررسی می كند. در بخش گفتگوی روز جایگاه معلمان در توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه مورد گفتگو قرار می گیرد.
مجله رادیویی «روزیِ نو» به تهیه كنندگی لیلا یگانه ساعت 6:30 به مدت 85 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود. موضوع برنامه «گذر بازار» در روز معلم، به تبیین اهمیت شغل معلم اختصاص دارد. اهمیت مشاغل و حرفه های حوزه تعلیم و تربیت و ارتباط متقابل اقتصاد و آموزش از محورهای موضوعی برنامه است.فرزانه صادقیان تهیه كننده «گذر بازار» را بر عهده دارد كه ساعت 16 به مدت 90 دقیقه تقدیم شنوندگان رادیو اقتصاد می شود.
رادیو سلامت؛ راه اندازی پویش "یك جمله زیبا به آموزشگارم"
در مناسبت های مختلف رادیو سلامت از شنوندگان دعوت می كند تا با شركت در پویش های شبكه هم تعامل شان افزایش پیدا كند و هم اینكه از پیشنهادهای مخاطبان برای راه اندازی پویش های دیگر بهره ببرد. به همین دلیل رادیو سلامت با هدف ارج نهادن به مقام شامخ معلم اقدام به راه اندازی پویش بزرگ "یك جمله زیبا به آموزگارم" با مشاركت دانش آموزان سراسر كشور كرده است.با وجود اینكه تنها چند روز از برگزاری پویش گذشته اما به گفته مسئولان شبكه اقبال مردم بسیار خوب بوده و آثار ارسالی نشان می دهد مردم همیشه به مقام شامخ معلم توجه می كنند و برایشان ارزشمند است. از سوی دیگر بستر دریافت آثار ارسالی مردم در پایگاه مجازی رادیو سلامت فراهم شده كه مرتب و به موقع رصد و بهینه سازی می شود تا شركت كنندگان بدون كوچكترین مشكل آثار خود را ارسال كنند. فایل های صوتی ارسال شده به این پویش در برنامه "زنگ تفریح" و تصاویر ارسالی در "رادیو نمای سلامت" پخش می شود. این پویش به منظور تشكر و قدردانی از مقام آموزگاران كه نقش بسزایی در تربیت نسل آینده دارند در فضای مجازی رادیو سلامت برپا شده است. همچنین برنامه عصری نو به گرامیداشت مقام معلم می پردازد.
رادیو پیام؛ برپایی پویش "معلم من"
شبكه رادیویی پیام هم برنامه های ویژه به مدت كوتاه تدارك دیده كه روز معلم روانه آنتن می شود. برنامه پیام روز به تهیه كنندگی مهدیه پهلوانی به موضوع شهید مطهری و مقام والای معلم می پردازد. همچنین برنامه پیام ولایت هم به تهیه كنندگی مجید امجدی فرد به مدت دو دقیقه با محوریت بیانات مقام معظم رهبری در خصوص شهید مطهری و مقام معلم پخش می شود. 
همچنین رادیو پیام و آوا در آستانه روز معلم با هدف ارج نهادن به این مقام در حال برگزاری پویش "معلم من" است.پویش "معلم من" با هدف تقدیر از مقام شامخ معلم به مناسبت روز معلم و شهادت دكتر مطهری قبل از 12 اردیبهشت ماه آغاز شده است. این پویش با هدف آشنا كردن جامعه و دانش آموزان با مقام و ارزش گذاشتن به آموزگاران و معلمان و به منظور ارتقای احترام و تقدیر از این قشر زحمتكش كه با عشق و تلاش به پیشرفت و توسعه جامعه كمك می كنند، برپا می شود. 
رادیو نمای پیام و آوا با برپایی این پویش قصد دارد احترام به معلمان را در جامعه ترویج بدهد. همچنین با راه اندازی پویش "معلم من" در پیشبرد این ایده پیش قدم شده و تلاش دارد مقام معلم را توسعه بدهد. علاقمندان به شركت در این پویش می توانند عكس هایشان را به پیام رسان های داخلی رادیو پیام و رادیو آوا ارسال كنند.همچنین به قید قرعه جوایزی به شركت كنندگان در این پویش اهدا خواهد شد. هدف از این اقدام تقدیر از زحمات و تلاش های ارزنده معلمان در جامعه است كه نقش بسزایی در پرورش و تربیت نسل های آینده دارند.
رادیو صبا؛ معلم های فراموش نشدنی
شبكه رادیویی صبا، به مناسبت روز معلم در برنامه های صبامك، ماجرا، مشتاق دیدار و زنگ انشا به گرامیداشت روز معلم می پردازد.روز چهارشنبه 12 اردیبهشت  برنامه  «صبامك» با اجرای  پیشكسوتان رادیو با  خوانش پیامك‌های مخاطبان و پخش طنز آهنگ به گرامیداشت روز معلم می‌پردازد.این برنامه ساعت 8:30 تقدیم مخاطبان می‌شود. ویژه برنامه مستند  «ماجرا» 12 اردیبهشت به مناسبت سالروز شهادت استاد مطهری و روزمعلم به سراغ معلمان فداكاری رفته كه در دوران همه گیری كرونا در تمام شرایط همراه دانش آموزان بودندو لحظه ای از آموزش دست نكشیدند. این برنامه ساعت 11 از رادیو صبا پخش می شود.
برنامه فرهنگی«مشتاق دیدار» با روایت امیرحسین مدرس با خوانش داستان درباره معلم های فراموش نشدنی روز معلم را گرامی می دارد. 
این شبكه رادیویی در آستانه سالروز شهادت استاد مطهری و روز معلم با راه‌اندازی پویش قدردانی از معلم در برنامه «زنگ انشا» به استقبال روز معلم می‌رود. علاقمندانی كه دوست دارند انشای آنها به گوش معلمان شان برسد، می توانند فایل صوتی خوانش انشای خود را ارسال كنند. انشاهای ارسالی دانش آموزان در برنامه زنگ انشا تقدیم معلم هایشان می شود.زنگ انشا شنبه تا چهارشنبه ساعت 14 و 45 دقیقه پخش می شود.
رادیو ورزش؛ برگزاری پویش معلم ورزش من با حضور ورزشكاران
شبكه رادیویی ورزش همچون دیگر شبكه های تلویزیونی به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم پویش بزرگ معلم ورزش من را برگزار خواهد كرد. دانش آموزان و ورزشكاران گرامی می توانید برای معلم ورزش و مربیان تربیت بدنی خود پیام تبریك صوتی فرستاده و از آنها قدردانی كنند. همراهان همیشگی رادیو ورزش می توانند پیام های تبریك خود را به پیام رسان بله به صورت پیام صوتی ارسال كنند. این پویش در برنامه هایی همچون صبح و ورزش، گلخونه، قهرمان شو و عصرانه گفته می شود. همچنین موضوع این برنامه ها به روز معلم اختصاص دارد. همچنین گفتگو با مربیان و معلمان ورزش نمونه، پخش پیام تبریك دانش آموزان و ورزشكاران از دیگر بخش های این پویش است.
رادیو نمایش؛ شمع آفرینش
شبكه رادیویی نمایش ویژه روز معلم برنامه رادیویی "شمع آفرینش" را آماده كرده كه ساعت 7 و 30 دقیقه روی آنتن می رود. این برنامه به نویسندگی و تهیه كنندگی نسیم السادات صباغان به معرفی این روز و جایگاه معلمان می پردازد. گویندگی برنامه به عهده مهرناز شعبانی و محمدرضا قلمبر است.

دسترسی سریع