معاون صدا : جای رادیو« تبیین »خالی بود

علی بخشی زاده، معاون صدای رسانه ملی در مراسم آغاز به كار رادیو تبیین گفت: در رادیوهای فصلی جای رادیو« تبیین »خالی بود.

1402/03/06
|
18:36

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا ، مراسم افتتاح رادیوی تبیین با حضور علی بخشی‌زاده معاون صدای رسانه ملی، محمدجواد لاریجانی مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی، دكتر حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، محسن برمهانی معاون سیمای رسانه ملی، ناخدا محمد گل بازگیر جانشین عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و جمعی از مقامات كشوری و لشكری ، همچنین مدیران شبكه های مختلف رادیو و تلویزیونی برگزار شد.
شعار رادیو، جهاد «تبیین » با محوریت تقویت سرمایه اجتماعی
در ابتدای مراسم علی بخشی‌زاده معاون صدا طی سخنانی ، درباره راه‌اندازی این شبكه گفت: امسال شعار رادیو را جهاد «تبیین » با محوریت تقویت سرمایه اجتماعی قرار دادیم. تمام 15 شبكه رادیویی برنامه‌های مدون را برای برنامه‌سازی دارند. از سرمایه اجتماعی شش مولفه را انتخاب كردیم و اعتقاد داریم اگر عملیات رسانه‌ای ما در این شش مولفه به درستی تعریف شود، این عملیات به تقویت سرمایه‌های اجتماعی منجر خواهد شد.
بخشی زاده اولین مولفه تشكیل دهنده سرمایه انسانی را مفهوم «امید» دانست .وی دومین مفهوم را «اعتماد» مردم به مسئولان دانست و تصریح كرد: دشمن در حال سیاه نمایی است و در دستور كار خود امواج شبهه را قرار داده است. بحث« نشاط» ، «امنیت »، « رضایت مندی» و «مشاركت » از دیگر مولفه هاست. در پایان سال بحث مشاركت مردم را در انتخابات داریم و اگر آرایش درست رسانه ای نداشته باشیم متاسفانه نمی توانیم كارآمد باشیم.
به گفته معاون صدا؛ رسانه ملی از جمله دستگاه فراگیر رادیو، واجد نقش و رسالتی ذاتی است تا از یك طرف با رویكردی تهاجمی، ابتكار عمل عرصه نبرد رسانه‌ای با دشمن را به دست بگیرد و از سوی دیگر، حملات روانی جریان معاند را خنثی كند. از این زاویه «رادیو تبیین» امروز با شعار «ما روایت می‌كنیم» در عرصه رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران متولد شد. شكل‌گیری این شبكه رادیویی هم پاسخی به مطالبه همیشگی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در عرصه جهاد تبیین است و هم ضرورتی بنیادین در رسانه‌ملی برای روشنگری محسوب می‌شود.
بخشی زاده افزود:رادیو تبیین، تلاش خواهد كرد با رویكردی فعال، سكوی پخش واقعیت‌ها در بستر پیشرفت همه جانبه باشد تا پیش از روایت‌سازی جعلی دشمن، خود حقایق انقلاب اسلامی و واقعیت‌های جامعه ایرانی‌مان را روایت كنیم. این رادیو قرار است به بهترین موضوعات كشور بپردازد و ما باید روش حمله به دنیای استكبار را انتخاب كنیم.

تغییر مسیر افكار عمومی با یك موج رادیو
دكتر حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه این مراسم گفت: یك زمانی پیام داشتیم ، رسانه نداشتیم ، انقلاب اسلامی زمانی صورت گرفت كه همه رسانه ها دست دشمن بود. وقتی پیام ها را درست نتوانیم انتقال دهیم، اگر هزار تا رسانه هم داشته باشیم ، ناموفق خواهیم بود.
وی ادامه داد: «رسانه» و «پیام» این نیست كه حرفهای خوب بزنیم ، در این راستا باید دو نكته را رعایت كنیم. پیام لفظ نیس پیام درد ، نیاز و مسئله دارد. اگر مسئله و درد مخاطب را دانستیم و مخاطب به ما اعتماد كرد، می توانیم پیام را انتقال دهیم. حرفهای خوب همیشه گفته شده اما همیشه شنیده نشده است.
دكتر ازغدی تصریح كرد: مخاطب اگر به ما اعتماد داشته باشد ، فقط با یك موج رادیو می توان مسیر افكار عمومی را عوض كرد. با این روالی كه پیش می رویم حداكثر 20 سال دیگر چیزی به نام «رسانه ملی واحد» نخواهیم داشت.در حال حاضر بخشی از مخاطب كه می توانست مخاطب ما باشد ، ذهن و باور خود را تقسیم كرده است و اعتماد او تبدیل به شك شده است.
به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ اگر حرفی برای گفتن دارید ، اثرش در آمار بیرونی نشان داده می شود. بایستی اهمیت تبیین و رسانه را دانست .حضرت موسی (ع) وقتی می گوید: «رب اشرح لی صدری» یعنی اینكه كسی كه می خواهد با افكار عمومی حرف بزند ، بایستی شرح صدر داشته باشد. شرح صدر یعنی به ستوه نیامدن ، وا ندادن، كوچك ندیدن و آمادگی برای انواع سناریوی های احتمالی. هدف از رسانه این است كه مخاطب حرف ما را بفهمند.
نگرانی دشمن از عقلانیت ما
محمدجواد لاریجانی، مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیاد با بیان اینكه خدا را شكر كه جهاد تبیین را باز كرده ، سخنانش را آغاز كرد و گفت: همه در معرض تهاجم هستیم، برای اینكه تحرك ما جهاد محسوب شود، بایستی نیت خالص داشته باشیم . ما باید به سلاح بصیرت خود را مسلح كرده و دنبال كار باشیم . بصیرت شاخصه های مختلفی چون «فهم واقع بینانه« دارد . امروز زندگی مدنی به دلیل انقلاب دیجیتال با امواج عظیمی از اطلاعات‌نما پر شده است.
دكتر لاریجانی تصریح كرد: در حال حاضر غرب از موشك و دسترسی هسته ای ما نگران نیست، بلكه از عقلانیت ما نگران است. نباید از دفاع از اسلام پشیمان شویم ، با شجاعت در جهاد تبیین نقش داشته باشیم.
خانم ها پیشگام در جهاد تبیین
انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به عنوان سخنران پایانی مراسم گفت: مسئله جهاد تبیین، برنامه‌ریزی و ساماندهی آن از عصر پیامبر و در زمانی كه ایشان با مشركین در جنگ بوده اند ، مطرح بوده است. یكی از توصیه‌های مهمی كه به ما شده، بحث استفاده از جهاد تبیین است. رسانه‌ای كه با هنر و فهم آمیخته شده، قابلیت تاثیرگذاری را دارد. علاوه‌ بر توصیه مكتب اسلام به جهاد تبیین، رسانه‌های فردوسی، سعدی و حافظ این مسئله را توصیه می‌كردند.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاكید كرد: دشمن به همه آن چیزهایی كه می تواند از درون و داخل یك ملت آن را از بین ببرد و دچار تهدید قرار دهد ، روی آورده است و در این راه به قدری قشنگ صحبت می كند و از فنون رسانه بهره می برد كه نوجوان های جامعه را از ما گرفته است.
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح كرد: چنانچه در گذشته زنان در جنگ سخت ، پشتیبانی می كردند، در حال حاضر خانم ها در صف اول جنگ هستند و برای حفظ داشته ها ، شناساندن انقلاب ، بیان چالش ها و فرصت ها در حال تلاش هستند.
دكتر خزعلی با بیان اینكه «تبیین» نبایستی به یك شبكه محدود شود ، گفت: «روشنگری» و «بازگشت» را بایستی همه شبكه ها بیان كنند، چون دشمن با همه تجهیزات به میدان آمده است .
در انتهای این برنامه از ناخدا محمد گل بازگیر جانشین عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از ناوگروه 86 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشكر شد.
قابل ذكر است ،رادیوی مناسبتی «تبیین »با رسالت تبیین كاركرد‌های جمهوری اسلامی، شناساندن ایران مقتدر و مقابله با نبرد دشمن ،از امروز شنبه 6 خرداد، به مدت 50 روز تا 27 تیر روی موج FM ردیف 95.5 مگاهرتز و همچنین برنامه كاربردی ایرانصدا قابل دریافت است.
انتهای پیام./

دسترسی سریع