تحول دستمزد اهالی رادیو خبرهای خوش معاون صدا

علی بخشی‌زاده، معاون رسانه ملی به برطرف شدن مشكلات بودجه‌ای و دستمزدی رادیویی‌ها اشاره كرد و از ایجاد یك كمربند طنز و سرگرمی در همه شبكه‌های رادیویی خبر داد.

1402/03/06
|
13:50

یكی از نكاتی كه در فضایِ رادیو و تلویزیون و ساخت برنامه و سریال، مطرح می‌شود بحثِ نشاط و سرگرمی است. تلویزیون سال‌ها پیش به فكر راه‌اندازی شبكه نسیم افتاد و با ساختِ چند برنامه، امروز جزو پربیننده‌های رسانه ملّی به شمار می‌رود. آیا قرار است رادیو هم صاحبِ شبكه‌ای مجزا برای سرگرمی و نشاط شود؟ نكته بعدی موضوع دستمزد اهالی رادیو و عدالت رسانه‌ای كه باید به لحاظ پرداخت‌های هنرمندان اتفاق بیفتد؛ همانگونه كه پیمان جبلی رئیس صداوسیما چند روز گذشته گفت:«ما بازنگری جدّی در حوزه پرداخت‌های رادیو خواهیم داشت، عدالت دریافت و پرداخت در رادیو را جزو اولویت‌های بازنگری‌مان قرار دادیم. خبر خوشی كه دارم این است از معاون صدا خواهش كردیم به پیشكسوتان رادیو حتماً به‌صورت ویژه عنایت و توجه كنند خبرهای خوبی درباره پیشكسوتان رادیو ظرف روزهای آینده خواهید شنید.»
علی بخشی‌زاده معاون صدا درباره ایجاد رادیو سرگرمی و فضای شادی و طنز و همچنین بررسی تبعیض دستمزدها و مشكل بودجه‌ای رادیو گفت: رادیو دچار یك عقب‌ماندگی تاریخی در حوزه بودجه است. ما یك نگاه تطبیقی در بحث پرداخت‌ها داشتیم در بخشی از قسمت‌ها، شغل‌های مشابه در سازمان صداوسیما داریم. یك وقت‌هایی تا 7 برابر و 6 برابر عقبیم و در بخش‌هایی 16 برابر هم این عقب‌ماندگی وجود دارد. خوشبختانه آقای جبلی رئیس رسانه ملی به این موارد كاملاً اشراف دارند. خودشان بحمدالله بعد از جلسات مكرری كه داشتیم به بنده عرض كردند من ان‌شاءالله خودم می‌خواهم با خود شما و عوامل ستادی درباره بودجه رادیو تصمیم بگیریم.
وی افزود: خودمان به تبعیض و مشكلات در دستمزدهای اهالی نجیب رادیو اشراف داریم؛ از طرفی هم می‌دانیم با 20، 30 درصد اضافه كردن به پرداخت‌ها كاری پیش نمی‌رود. چون یك سری توقعات منطقی است. همكار صدابردار من در استودیوی صدا هم حضور دارد و به فاصله‌ای كمتر از 10 متر در پخش هم فعالیت دارد. اما تفاوت در پرداخت چند برابر می‌شود. این اتفاق خودش عاملی برای پایین آوردن انگیزه و یك مقداری تبعیض می‌شود كه آزاردهنده است. نمی‌توانم قول بدهم صددرصد امسال این اتفاق می‌افتد اما با حمایت‌های رئیس رسانه ملّی به دنبال پایان دادن به این تفاوت‌ها و به نوعی تبعیض‌ها در دستمزدهای هنرمندان رادیو هستیم.
معاون صدا همچنین درباره توجه به پیشكسوتان هم توضیح داد: برای پیشكسوتان مصوبات خوبی گرفتیم. من امیدوارم در چند روز آینده خبرهای خوبی برای پیشكسوتان رادیو داشته باشیم.
بخشی زاده درباره طرح رادیو تصویری با قالب سرگرمی و طنز گفت: من همیشه اعتقاد دارم باید برای سرمایه اجتماعی كارهای مهم و قدم‌های تأثیرگذاری برداریم و این سرمایه را تقویت كنیم. یكی از مؤلفه‌ها و موارد مهم، سرگرمی و حتماً شادكامی و طنز است كه باید به آن بپردازیم. اتفاقی كه در دستور همه شبكه‌هاست و اگر نگوییم صرفاً راه‌اندازی رادیو سرگرمی، یك كمربند ویژه در حوزه سرگرمی، طنز و شادی خواهیم داشت.
او همچنین به این نكته تأكید كرد كه رادیو در حوزه نشاط و سرگرمی سرآمد بوده و همیشه تدارك ویژه‌ای داشته است. برنامه‌های طنز فاخری هم در شبكه‌های رادیویی روی آنتن‌اند؛ از «صبح جمعه با شما» در رادیو ایران و «كوی نشاط» گرفته تا برنامه‌های دیگری كه تعدادشان بسیار زیاد است. طرح رادیو نشاط را به همین خاطر تقدیم رئیس صداوسیما كردیم و ایشان هم موافقت ضمنی داشتند. اما امیدوارم بستر فنی اجرای این طرح زودتر فراهم شود تا كار به سرانجام برسد.
باید دید رادیو صاحب شبكه رادیویی با عنوان سرگرمی خواهد شد و یا این كمربندِ موردنظر معاون صدا، همان توجه به ساخت برنامه‌ها و ویژه‌هایی در این حوزه خواهد بود كه فضایِ رادیو بیشتر به سمت سرگرمی و نشاط و طنز برود. البته با طرحی كه چندی پیش اعلام شد احتمال هم دارد مثل شبكه نسیم، یك شبكه هم در رادیو داشته باشیم كه كاملاً به سرگرمی و طنز بپردازد.

انتهای پیام./

دسترسی سریع