همزمان با 25 سالگی رادیو معارف

رادیو معارف امسال همزمان با شب میلاد حضرت معصومه(س)، شب ماندگار و به یادماندنی را در جشن بیست و پنجمین سالگردش، با میزبانی از همكاران و خانواده های آنان رقم خواهد زد.

1402/03/01
|
15:43

مسعود كاویانی، مدیر شبكه رادیویی معارف در خصوص افتتاح رادیو معارف می گوید: بهمن ماه سال 1377 به بركت سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) رادیو معارف با الگوگیری از رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در جوار بارگاه ملكوتی كریمه اهل بیت (س) و حوزه علمیه قم تأسیس شد. هم اكنون برنامه ها در سه گروه علمی برنامه سازی؛ شامل گروه های قرآن و اهل بیت، فقه و اندیشه، فرهنگ و جامعه در سه سطح تخصصی ، نیمه تخصصی و عمومی تولید می شود.
وی با اشاره به رنگ آمیزی برنامه های این شبكه می افزاید: رادیو معارف با توجه به ماموریت ذاتی خویش و با اتكا به منابع بی بدیل و گسترده ای كه به بركت اهل بیت(ع) به حمدالله به لحاظ محتوایی در حوزه موضوع و سوژه بسیار غنی است. لذا تمام توان همكاران برنامه ساز و مدیران مجموعه، برنامه سازی هنرمندانه و توجه به قالب و ساختار جذاب برای ارائه این محتوای غنی است. در واقع هنر این رسانه توجه به جذابیت ها و زیبا سازی برنامه است.
برنامه سازی هنرمندانه یكی از راهبرد های اساسی رادیو معارف
كاویانی با بیان به راهبردهای اساسی رادیو می افزاید: پرهیز از ساده سازی و عزیمت به برنامه سازی هنرمندانه یكی از راهبرد های اساسی رادیو معارف در سال های اخیر است. برنامه سازان ما برای رقابت رسانه ای و جذب مخاطب، از همه ظرفیت ها ، تكنیك ها و قالب ها استفاده می كنند. اقدام دیگر در جذابیت شنیداری؛ كوتاه كردن برنامه و بالطبع سرعت بخشی آیتم هاست. اصل پیام همراه با هنرمندی و خلاقیت به مخاطب ارائه می شود.
وی با پاسخ به این پرسش كه به شبهات دینی چگونه پاسخگو هستید و آن ها را رصد می كنید؟ می گوید: همكاری و هم افزایی با موسسات و مجموعه های پژوهشی و نهادهایی كه شبهات را رصد می كنند، یكی از ماموریت های شبكه و گروه های برنامه ساز است. برنامه عصرگاهی «پرسمان» یكی از برنامه های شاخص، پرمخاطب و موثر شبكه است كه هر روز پاسخگوی شبهات دینی و سؤالات شنوندگان در حوزه های قرآنی، تاریخی ، اعتقادی ، خانوادگی و تربیت كودك و نوجوان است.
مراجع و علما پشتوانه های علمی و معنوی این رسانه دینی هستند
كاویانی با اشاره به اینكه حضور مراجع عظام تقلید در برنامه ها كه به چه میزان است و از این ظرفیت عظیم چگونه استفاده می شود؛ می گوید: مراجع و علما پشتوانه های علمی و معنوی این رسانه دینی هستند و ما خود را سربازان آنها در رسانه می دانیم. این بزرگواران توجه ویژه ای به رادیو معارف دارند. لذا مدیران رادیو معارف از باب وظیفه در طول سال چندین نوبت با مراجع عظام تقلید دیدار و از رهنمودهای آنان استفاده می كنند. علاوه بر آن در برنامه های مختلف رادیو از علما و كارشناسان مذهبی استفاده می شود. همچنین مباحث تخصصی مراجع معظم تقلید هر روز در حوزه های فقه، اصول و تفسیر پخش می شود. از عرصه های دیگر حضور مراجع معظم، پاسخگویی مستقیم به استفتائات مقلدان خود در برنامه « زمزم احكام » است كه این شیوه در هیچ رسانه ای نظیر ندارد و نشانه اعتماد مراجع عظام به رادیو معارف است.
مدیر رادیو معارف در پایان با بیان چشم انداز رادیو معارف در سال جاری می گوید: ما در رادیو معارف مهمترین ماموریت خود را معرفت افزایی دینی، ترویج رفتار مخلصانه و تربیت نسل جوان مومن انقلابی مدافع تعریف كرده ایم. به همین منظور این رادیو در سال جاری با مطالعه مبانی دینی و اندیشه های امامین انقلاب راهبردهای كلان خود را با سه محور تحول در محتوا، تحول در رویكرد و تحول در ساز و كار در چشم انداز سالانه خود خواهد داشت.
ارائه محاسن كلام وحی و عترت
خدابخش عظیمی، مدیر گروه قرآن و اهل بیت و قائم مقام رادیو معارف با اشاره به تاثیر رشد برنامه های گروه قرآن در سایه اهل بیت (ع) با توجه به ساخت برنامه های این رسانه در ایام ولادت و شهادت اهل بیت (ع
) می گوید: با بهره مندی از ظرفیت موسسه های تحقیقاتی، پژوهشی تاریخی و سیره برنامه های مناسبتی به تراز خوبی نزدیك شده ایم، همكاران گروه قرآن و اهل بیت در تلاشند تا محاسن كلام وحی و عترت را در قالب كارهای هنری بیان كنند، افق ما حضور معارف و آموزه های ثقلین در تمام برنامه های صداوسیما ست.

برپایی 15 پویش با توجه به مسایل جاری كشور
محمد مهدی صفایی، مدیر گروه فرهنگ و جامعه رادیو معارف از تدابیر برنامه سازی در این گروه می گوید:گروه فرهنگ و جامعه پس از تحولات اخیرا افزون بر برنامه های فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی، ادبیات و زبان فارسی و دفاع مقدس عهده دار برنامه های خبری نیز شده است. به همین منظور در طراحی برنامه باید حیطه گسترده ای از موضوعات فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی و ... را در حیطه برنامه سازی خود قرار دهیم. پویش های متعددی(بیش از 15 پویش) با توجه به مسایل جاری كشور یا مناسبتهای مختلف طراحی و تولید و اجرا شده است.
مستند لذت بخش ترین و عالی ترین قالب برنامه سازی است
سید محمد مهدی ركنی حسینی، دبیر كارگروه مستند سازی (برگزیده پژواك) از اهمیت برنامه های مستند در شبكه های رادیویی می گوید: مستند لذت بخش ترین و عالی ترین قالب برنامه سازی است كه تاكنون در 20 سال فعالیت رادیویی ام تجربه كرده ام. مستند دنیای متفاوت از سایر قالب های برنامه سازی است. مستند قالبی است كه هنوز در سانه ما به ویژه رادیو ناشناخته است و پژواك این نهال دوساله قرار است به درخت جوان تبدیل شود.
لازمه این فرایند توجه عموم مدیران و برنامه سازان به قالب مستند است؛ امیدوارم با اصلاح برخی كاستی ها در روند فراخوان ارسال آثار سرانجام داور ها، پژواك تراز بین المللی پیدا كند.
تولید محتوای فاخر در فضای مجازی
محمد جواد حق پرست، مدیر فضای مجازی رادیو معارف با ارزیابی تاثیر فضای مجازی بر مخاطب رادیو می گوید:با توجه به گستردگی فضای مجازی در بین خانواده ها و اهمیت حضور موثر در این محیط، سعی كردیم با راه اندازی صفحات و كانالهای تخصصی در شبكه های اجتماعی و تولید محتوای فاخر از برنامه های پرمخاطب رادیو حضور تاثیر گذاری داشته باشیم.
برنامه سازی در حوزه‌های اعتقادی، فقهی و حقوقی
مرتضی كریمی، از اهداف و ماموریتهای گروه فقه می گوید: ماموریت گروه فقه و اندیشه رادیو معارف، برنامه سازی در حوزه‌های اعتقادی، فقهی، حقوقی، اقتصادی، عرفانی، فلسفی، و مباحث اندیشه‌ای و تمدنی در سطوح عمومی، تخصصی و نیمه‌تخصصی است. بر این اساس، در سطح عمومی، برنامه های این گروه، پاسخگوی سوالات شنوندگان محترم در مسائل اعتقادی و احكام شرعی است و در سطحی بالاتر، موضوعات اندیشه ای در حوزه های پیش گفته، محور برنامه هاست.
مجری پیشانی شبكه است
سید حمید حسینی،گوینده از اجرا در رادیو معارف می گوید: در خصوص اجرا در رادیو معارف باید نكات مهمی را مد نظر داشت؛ شادابی و نشاط روانی در اجرا و توجه به شیوایی، روانی و صحیح بودن از دید دستور زبان و نكات ادبی بسیار حائز اهمیت است چون شنونده به مجریان و عوامل برنامه اعتقاد پیدا می كند، مطالبی كه مجری در هنگام اجرا می گوید باید با دقت تمام و با پیش مطالعه باشد. مجری پیشانی شبكه است و شنونده شبكه مورد علاقه خود را با صدای مورد علاقه خود می شناسد. اجرا و گویندگی در رسانه دینی معارف چون با دین و معارف اسلامی سروكار دارد مهم و حساس است و دقت بسیار بالا مجری را می طلبد .
ما محتوای دینی عرضه می كنیم
محمد حسن جلالی از تهیه كنندگان موفق رادیو معارف در خصوص سختی كار در این شبكه می گوید : تهیه كنندگی در رادیو معارف هم سهل است هم ممتنع .سهل است چون منابع و پیامهای قوی دینی داریم و ممتنع است زیرا بر اساس ذائقه مخاطب این رادیو باید شیوه های هنر جانشین طراحی كنید .ما محتوای دینی عرضه می كنیم و این امر مستلزم آن است كه كارشناسان و گویندگان به مباحث اشراف و تسلط كامل داشته باشند تا مطالب و محتوا بدون اشكال تهیه و پخش شوند.
گوینده باید قدرت برقراری ارتباط داشته باشد
رضا ملایی، گوینده در خصوص ویژگی های یك گوینده خوب می گوید: به نظر من گوینده خوب به گوینده ای گفته می شود كه علاوه بر داشتن صدا و بیانی زیبا، بدون عیب از لحاظ تلفظ حروف، لحن و لهجه باید سواد كافی داشته باشد.گوینده خوب باید خوب گوش كند، خوب ببیند و سرعت انتقال خوبی داشته باشد. در یك كلام گوینده باید قدرت برقراری ارتباط داشته باشد.
مریم كریمی
انتهای پیام./

دسترسی سریع