رادیو در سوگ شهادت حضرت امام جعفر صادق (ع)

همزمان با فرارسیدن ایام شهادت ششمین ستاره فروزان آسمان امامت حضرت امام جعفر صادق (ع)، رئیس مذهب تشیع شبكه های مختلف رادیویی ویژه برنامه های خود را در این روز معرفی كرد.

1402/02/25
|
13:35

رادیو فرهنگ و بازخوانی خطبه شورانگیز با صدای بهروز رضوی
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا : ویژه برنامه «ساعت سوگ» به همت گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ با محوریت اشعار و مرثیه های شهادت امام جعفر صادق(ع) دوشنبه 25 اردیبهشت ماه ساعت 4:30 و تكرار آن سه شنبه 26 اردیبهشت ساعت 8:30 پخش می شود. در این برنامه علاوه بر شعرخوانی و پخش مرثیه ها موضوعاتی سیره حضرت(ع) مورد توجه قرار گرفته است. «ساعت سوگ» برنامه ای است كه بر محور پخش مرثیه ها تولید شده است اما در این برنامه اشعاری كه درخصوص موضوع شهادت امام صادق علیه السلام نیز سروده شده خوانده و شاعر آنها به طور مختصر معرفی می شود.
در «خطابه دریا» كه دوشنبه شب ساعت 20:00 و سه شنبه ساعت 8:00 پخش می شود، استاد بهروز رضوی به بازخوانی خطبه شورانگیز پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) در روز عید غدیر خم می‌پردازد و اشاراتی به اهمیت توجه به اهل بیت علیهم السلام می شود.
ویژه برنامه «چهار روایت صادق» همزمان با سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع) سه شنبه 26 اردیبهشت ماه از ساعت 9:00 روی آنتن این شبكه رادیویی می رود .مبنای این برنامه چهار حدیث از امام جعفر صادق (ع) است؛ كه این احادیث در بخشی به بصورت نمایشی با بازی بهرام سروری نژاد و آسیه گرجی و در بخشی دیگر به صورت روایت اجرا می شود. در بخشی دیگر از برنامه دكتر محمد كاظم زاده (دكترای روانشناسی تربیتی ) و حجت الاسلام دكتر محمدباقر ناییجی به تحلیل و بررسی این چهار حدیث از امام جعفر صادق (ع) می پردازند.
گروه تاریخ و اندیشه نیز ویژه برنامه« مكتب صادق» را دوشنبه شب ساعت22:00 روانه آنتن می كند و تكرار این برنامه سه شنبه ساعت10:30 پخش می شود. در بخش كارشناسی این برنامه سیره امام صادق علیه السلام و نگاهی به دوران تاریخی حضرت و ابعاد شخصیتی ایشان و و نقشی كه در مكتب تشیع در تاریخ اسلام ایفا كردند به كارشناسی حجت الاسلام علی آقابابا و ده دست بررسی می شود.
از دیگر بخش های این برنامه شعرخوانی آیینی سید حمیدرضا برقعی است و در ادامه سید محمد قهاری مداح اهل بیت علیه السلام به مرثیه سرایی می پردازد؛علیرضا تابان نیز در بخشی هنگامه شهادت امام صادق علیه السلام را روایت می كند. همچنین فاطمه داوودیان در بخش گزارش مردمی درخصوص شناخت شخصیت امام صادق علیه السلام سوال پرسیده است.
برگ زرینی از زندگی امام جعفر صادق(ع) روی آنتن رادیو تهران
شبكه رادیویی تهران به مناسبت شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) با ویژه برنامه های متنوع ایام شهادت ششمین اختر تابناك امامت و ولایت را گرامی می دارد.
همزمان با ایام شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع)، رئیس مذهب شیعه، ویژه برنامه "خورشید صادق" از ساعت 9:30 تا 11 پیرامون زندگی حضرت روی آنتن رادیو تهران می رود. آشنایی بیشتر با فضائل اخلاقی و ویژگی های شخصیتی امام و تفاوت دوران ایشان با سایر ائمه از بخش های این ویژه برنامه است.
علاوه بر این؛ ضمن ارتباط مستقیم با عتبات عالیات، شعرخوانی مصطفی صابر خراسانی، كه در رثای حضرت امام صادق(ع) سروده پیش بینی شده است. در برنامه درباره رهنمودهای امام صادق(ع) برای پیروان و شیعیان در دوران غیبت و این كه چرا مذهب شیعه به نام مذهب جعفری نامگذاری شده است، صحبت می شود.
از دیگر بخش ها می توان به حضور كارشناسان مذهبی برنامه و مداحان اهل بیت (ع) با هدف پاسداشت روز شهادت و شناخت بیشتر امام جعفرصادق(ع) اشاره كرد.
علاوه بر این شبكه رادیویی تهران با برنامه های ویژه روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز یا موج ای.ام ردیف 1332 كیلوهرتز همراه شما مخاطبان خواهد بود.
رادیو جوان و نگاه متفاوت به ابعاد علمی شخصیت امام جعفر صادق (ع)
رادیو جوان در سالروز شهادت امام ششم شیعیان با دو برنامه «من به تو نزدیكم »و «سهم من» به بازگویی ابعاد مختلف شخصیت امام جعفر صادق (ع) خواهد پرداخت.
برنامه "من به تو نزدیكم" به نقش امام جعفر صادق (ع) در احیای فقه اسلامی، پیشرفت علم در اسلام و تربیت شاگردان مبارز در جهان اسلام داشته است می‌پردازد. در این برنامه قرار است راجع به تدبر علم و دانش در جهان اسلام و بعد از آن نقشی كه ایران در ارتقای علمی جهان اسلام داشته است با كارشناسان گفتگو شود.
"من به تو نزدیكم" در روز شهادت آن امام بزرگوار، از ساعت 10 الی 11:30 روی آنتن زنده این شبكه رادیویی خواهد رفت.
برنامه دیگری كه به مناسبت شهادت امام جعفر صادق(ع) تدارك دیده شده است "سهم من" نام دارد. این برنامه كه در قالب مستند تهیه شده به مدت سی دقیقه در فواصل مختلف پخش خواهد شد.در این مستند قرار بر این است كه از نحوه اثرگذاری و نقش ایران در جهان اسلام از لحاظ علمی صحبت شود و این نكته مورد بررسی قرار گیرد كه چرا این مقاله‌های منتشر شده از كشور ما به مرحله اجرا نمی رسند و نقشی را در بالا بردن میزان تولید در جامعه را ایفا نمی كنند.
سوگنامه ی رادیو معارف در سالروز شهادت امام صادق علیه السلام
ویژه برنامه "سوگنامه" در رادیو معارف به تبیین سبك و سیره معصومین علیهم السلام از منظر امام صادق (ع) می پردازد .
برنامه "سوگنامه" كه به همت گروه قرآن و اهل بیت (ع) طراحی و تولید می شود، از حرم علی بن جعفر (ع) به روی آنتن می رود و به موضوعاتی همچون تعمیق امور معنوی و ترویج سیره معصومین در خصوص رفتار عبادی، ترویج دعای عهد در عصر غیبت، ‌مروری بر زندگانی ومظلومیت های امام صادق ع می پردازد . برنامه "سوگنامه" سه شنبه 26 اردیبهشت ساعت 9:00 تقدیم سوگواران آل الله می شود.
عرض ارادت رادیو صبا به ساحت مكتب تشیع
رادیو صبا در شب شهادت امام صادق ویژه برنامه «شهربهشت» را راهی آنتن می كند، این ویژه برنامه در آستانه شهادت امام صادق (ع) متونی به انضمام بخش های ترانه، تصنیف، قطعات فیلم و.. با موضوع شهادت و مكتب تشیع در دین اسلام تقدیم شنوندگان می كند.
این برنامه دوشنبه 25 اردیبهشت ساعت 21 راهی آنتن می شود و شنوندگان می توانند تكرار آن را روز شهادت ساعت 9 صبح بشنوند.
ویژه برنامه «صبح ارادت »یكی از ویژه برنامه های این شبكه در روزهای ویژه شهادت اهل بیت علیه سلام برای عرض ارادت تقدیم مخاطبان می‌شود. این برنامه در قالب مجله صبحگاهی روز سه شنبه 26 اردیبهشت با موضوع صداقت راهی آنتن می شود.
«سرگذشت جابربن حیان» عنوان یكی دیگر از ویژه برنامه های شهادت امام صادق(ع) است كه به دنبال پاسخ این سوال كه «آیا جابربن حیان، پدر علم شیمی، كیمیاگری را از امام صادق آموخت؟» روز سه شنبه تقدیم شنوندگان می شود.
رادیو نمایش و «روشنا»
ویژه برنامه «روشنا »به نویسندگی و گویندگی فاطمه حاتمی و تهیه كنندگی عطیه گلی روز سه شنبه 26 اردیبهشت به صورت زنده از ساعت 8:30 تا 10:30 ویژه شهادت امام جعفر صادق (ع) از رادیو نمایش پخش می شود.
رادیو سلامت و صدای صادق
«صبح صادق» ویژه برنامه شهادت امام جعفر صادق (ع) از گروه خانواده رادیو سلامت شنیده می شود.
از دیگر برنامه های این شبكه «پیشوای صادق »با هدف تحلیل از شخصیت والای علمی و مذهبی حضرت امام صادق( ع) است. در این برنامه سعی می شود به ابعاد و رویكرد های شخصیت والای این امام همام پرداخته شود.
«صدای صادق»روایتی از خودگذشتگی كادر درمان در ادوار مختلف(دفاع مقدس/كرونا) است.«برگی از نور»به معرفی كتاب در خصوص سیره امام صادق(ع)(علمی و دینی) می پردازد. «به نام عشق»گزارشی از فعالیت گروه جهادی پزشكی مزین با نام امام صادق(ع) در كرمان است.«آغاز كلام« روایتی از زندگی نامه امام صادق(ع) است.«گزارش»گزارش از بیمارستان امام صادق قم كه بصورت خیریه فعالیت می كند. «دانشگاهی با نام صادق» معرفی اجمالی دانشگاه امام صادق(ع) به عنوان یكی از قطب های علمی كشور است.
رادیو ورزش با ویژه برنامه « صادقانه»
در آستانه شهادت امام جعفر صادق (ع)، شبكه رادیویی ورزش با ویژه برنامه «صادقانه» همراه مخاطبان است. این برنامه با بخش‌های مختلفی همراه است؛ در بخش "به شیوه صادق" شنوندگان با احادیثی از امام صادق (ع) در خصوص ورزش آشنا می‌شوند. "كوی محبت" از دیگر بخش‌های این ویژه برنامه به شمار می‌رود كه ورزشكاران خاطرات معنوی خود را مطرح می‌كنند.
ویژه برنامه «صادقانه» روز سه‌شنبه 26 اردیبهشت ماه از ساعت 10 الی 12 از موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز پخش خواهد شد.
انتهای پیام./

دسترسی سریع