داور نهایی جشنواره جزئیات نحوه داوری آثار جشنواره رادیویی پژواك

هیات داوران در مرحله نهایی تلاش مستند سازان را با دقت و جزئیات بیشتری بررسی كردند، سعی شد زحماتی كه مستندسازان كشیده اند، دیده شود.

1402/02/18
|
12:07

به گزارش ستاد اطلاع رسانی دومین جشنواره مستند رادیویی پژواك؛«سعید معدن كن» داور بخش نهایی دوره اول و دوم جشنواره رادیویی پژواك و مدیركل فیلمنامه‌نویسی مركز سیما فیلم درباره روال داوری ها گفت: در داوری اولیه با توجه به جدول امتیازات، نمرده دهی انجام شد. هر اثر به صورت مستقل در بخش های مختلف و فاكتورهای گوناگون داوری شد، اما در مرحله داوری نهایی از بین آثار برگزیده مقایسه صورت گرفت و به صورت نسبی داوری انجام شد. در مرحله نهایی علاوه بر امتیاز دهی، مقایسه و ارزیابی مقایسه ای هم صورت می گرفت.داور بخش نهایی جشنواره پژواك با بیان اینكه آثار انتخابی بیشتر با معیارهای داوری نزدیك بود، افزود: توجه داوران به این بود كه مستندهایی كه به مرحله نهایی راه یافته اند و قرار جایزه دریافت كنند؛ ضمن اینكه دارای واجد شرایط و ویژگی های یك مستند رادیویی باشند، كمتر میزان انحراف از معیار را داشته باشند.معدن كن ادامه داد: به این معنی كه ما می گوییم یك برنامه كامل خیلی كم پیش می آید، البته امسال داشته ایم. سعی شد برنامه هایی كه از اصول تخطی نكرده اند به عنوان برگزیده انتخاب شوند.وی درباره اینكه در برگزیده شدن آثار چه ملاك هایی مد نظر قرار گرفته شد؟ افزود: پژوهش محور بودن، جذاب بودن مستند، بدیع بودن سوژه ،كیفیت فنی، داشتن خط روایی مناسب و توانایی انتقال پیام به مخاطب از جمله ملاك های داوری بود. تناسب گونه درست مستند با سوژه و موضوع انتخابی، تكنیك ساخت، استفاده درست و مناسب از صوت و جلوه های صوتی و موسیقی از دیگر مواردی است كه ملاك و ویژگی های ارزیابی در داوری ها بود.داور برنامه های رادیویی ABU Prizes درباره اینكه هیات داوران در مرحله نهایی بیشتر به چه مواردی تمركز داشتند، گفت: هیات داوران در مرحله نهایی تلاش مستند سازان را با دقت و جزئیات بیشتری بررسی كردند، حتی اگر اثرشان در یك فاكتور كوچك هم برجسته و درخشان بود، از دید داوران به دور نبود و سعی شد كه بر آن بخش ها تمركز بیشتری شود و زحماتی كه مستندسازان كشیده اند دیده شود. بر همین اساس پیشنهاداتی تنظیم و ارائه شده كه در مراسم آیین اختتامیه جشنواره در قالب بیانیه و گزار ش های مختلف ارائه خواهد شد.
اختتامیه دومین جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای حوزه مستند، دوشنبه 18 اردیبهشت ماه در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار می‌شود. مخاطبان می توانند رادیو جشنواره را روی موج اف.ام ردیف 95,5 مگاهرتز بشنوند. مستند های برگزیده جشنواره پژواك، مستندهای قابل اعتنا و مستندهایی كه نمره بالایی را در جشنواره كسب كرده اند از این رادیو پخش خواهد شد.انتهای پیام.

دسترسی سریع