یادداشت علی بخشی زاده، معاون رسانه ملی؛ سفری به سیر تاریخ؛ در آغوش خانه گرم رادیو

علی بخشی زاده، معاون رسانه ملی در این یادداشت از حضور رئیس سازمان در ارگ كهن سال رادیو نوشت.

1402/02/11
|
12:51

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا: ارگ كهن سال رادیو، پیر پرنیان اندیش هنرمندی كه حدود هشتاد سال پیش در قلب تهران و جوار كاخ گلستان سكنی گزید تا در مقام رسانه ای گرم و صمیمی صدای شیوای هویت ملی و نبض رسای تحولات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دیگر زمینه های ایران زمین باشد، به تاریخ 7 مهرماه 1402 شمسی و در ایام شادباش زادروز ملی رادیو، دیگر بار روز شیرین و ماندگاری را در حافظه تاریخ پربار خویش ثبت كرد:
بازید صمیمانه ریاست محترم سازمان صدا و سیما، آقای دكتر جبلی از این خانه رسانه ملی.
رویدادی كه نه به رسم معمول اداری، بلكه طی فرآیند متفاوت و خلاقانه یك تئاتر كاربردی، در فضایی صمیمی از جنس رادیو و مملو از انس و الفت رقم خورد.
طی این قالب نمایش گونه از نوع تئاتر موزه، دكتر جبلی قدم به قدم و پا به پای بازیگران، سیر تاریخی ساختمان های ارگ رادیو را پشت سر گذاشتند تا بار دیگر اطلس هویت گرم ترین رسانه سازمان را مرور كنند.
راویان و هنرپیشگان اصلی این نمایش جذاب و طنزآمیز چهار شخصیت بودند به نام های: مشتی عباد(پیرمردی 103ساله، دارای سه عیال و 27 سر عائله كه از بدو تاسیس ارگ رادیو باغبان این مجموعه بوده و شاهد عینی وقایع مختلف)؛ پیمان خان شیرافكن شمیرانی(دیپلمه از پاریس و كارمند عالی رتبه آرشیو رادیو)؛ دكتر عزیزالله حاتمی(برگرفته از واقعیت و بنیانگذار مركز نمایش های رادیو) و روح پاك شهیدی كه در روز 22 بهمن و ماجرای تسخیر ارگ به ضرب گلوله دژخیمان به شهادت رسید.
حضور در اتاق تمرین بازیگران و تجربه نقش خوانی توسط دكتر جبلی كه به رغم غافل گیری بسیار هنرمندانه صورت گرفت و با تشویق حضار مواجه شد از بخش های جالب توجه این رویداد بود.
هم چنین گپ و گفت صمیمانه و محبت آمیز ایشان به همراه جمعی از پیشكسوتان و نمایندگان هنرمندان در استودیو هشت، با چاشنی نوای پیانوی پر قدمت تازه احیا شده، كه نتایجش نور امید و شور شوق را در قلب اهالی هنرهای نمایشی رادیو روشن ساخت.

رادیو نمایش طی سال های اخیر، تجربه های نو، میان رشته ای و هم افزایانه ای را با رویكرد مردمی آغاز كرده است كه نخستین نمایش رادیوی تعاملی(اینتراكتیو) در جهان و نمایش های كاربردی از آن جمله است.
ارگ كهنسال رادیو به عنوان میراثی فرهنگی، پس از تجدید دیدار با ریاست سازمان ،آماده و مشتاق است در قامت یك موزه زنده آغوش عاشقانه خویش را بر دیگر مردم علاقه مند نیز بگشاید تا آن ها را سوار بر بال خیال انگیز نمایش از مسیر تونل زمان به تماشای میراث ناملموس خود بنشاند.
استودیوی تاریخی هشت می تواند مانند سال های طلایی دهه های شصت و هفتاد شمسی كه در كوران جنگ تحمیلی و زیر موشك باران با "صبح جمعه با شما" پناهگاه مردم بود، بار دیگر آنان را به خیال و لبخند و آرامش مهمان كند.
و مركز هنرهای نمایشی رادیو باید بیش از پیش و فروزان تر از قبل، شمع محفل دوستداران بی شمارش باشد. این چشم انداز روشن، از جمله نویدهای دكتر جبلی در هنگام وداع از خانه تاریخی و دوست داشتنی رادیو بود.

دسترسی سریع