پرداخت خلاقانه از هر سوژه‌ای می تواند یك مستند بسازد

 داور جشنواره رادیویی پژواك معتقد است: مستندساز نباید صرفا اكتفا به سوژه خوب كند و فقط آن را مد نظر قرار دهد، چرا كه پرداخت خلاقانه از هر سوژه‌ای، می تواند یك مستند بسازد .

1402/02/11
|
12:50

به گزارش ستاد اطلاع رسانی جشنواره پژواك: جشنواره ملی مستند رادیویی پژواك دومین دوره خودش را با شعار«صدای واقعیت، پژواك حقیقت» 18 اردیبهشت برگزار می‌كند. تقویت روحیه و احساس هویت ملی و انقلابی، ترویج سبك زندگی ایرانی - اسلامی و افزایش همبستگی ملی از اولویت های این جشنواره است.«مهتاب رستمی» از رادیو ورزش و داور دومین جشنواره رادیویی پژواك در بخش جمعیت، فرزندآوری و تقویت نهاد خانواده گفت: یكی از مهم ترین ویژگی های یك مستند شنیدنی و خوب اینكه شنونده را تا انتهای مستند مشتاقانه حفظ كند، زاویه نگاه و پرداخت خلاقانه به موضوع، روایت داستان گونه و جذاب داشته باشد. بهره گیری از تمامی ظرفیت‌های صوتی مرتبط، حفظ جنبه دراماتیك در برخی داستان ها و...نیز از دیگر ویژگی های یك مستند جذاب است.وی درباره اینكه چه انتظاراتی از مستندسازان دارید؟ گفت: قبل از ساخت مستند مانند یك كارگردان، سناریوی برنامه را برای یك شروع خوب آمده كنند و اوج و قله مستند و پایان بندی آن را از قبل طراحی كند و صرفا اكتفا به سوژه خوب نكند و فقط آن را مد نظر قرار ندهد، چرا كه پرداخت خلاقانه از هر سوژه‌ای، می تواند یك مستند بسازد . البته دیدن و شنیدن مستندهای خوب داخلی و خارجی هم نقش بسیار موثری خواهد داشت.رستمی با پاسخ به این پرسش كه چه پیشنهاداتی به برگزار كنندگان این دوره از جشنواره یا شركت كننده ها دارید؟ افزود: از میان مستندهای برگزیده از كسانی كه مستند براساس زندگی آنها ساخته شده در مراسم اختتامیه دعوت شود. داور دومین جشنواره رادیویی پژواك در ادامه متذكر شد: اگر جشنواره ها براساس برنامه های مستمر و روی آنتن باشد، قطعا در كیفیت برنامه ها و پرورش نیروها موثر است. ما نیز در ارزیابی آثار ملاك هایی همچون پژوهش محور بودن آثار، ژرف‌اندیشی و عمیق بودن نگاه به موضوع، وضوح و كیفیت شنیداری خوب را مد نظر قرار دادیم. البته بدیع بودن اثر، كارآیی و رویكرد مناسب در پرداخت به سوژه، خلاقیت در روایت گویی مستند از دیگر مواردی كه بی شك در ارزیابی آثار باید لحاظ شود.رستمی در پایان خاطرنشان كرد: اگر موضوعات جشنواره مرتبط با نیازهای جامعه و وظایف ارگانها و نهادها باشد و این تعامل با بخش های مختلف صورت گیرد، جشنواره های رادیویی می تواند جایگاه رادیو را در سطوح مختلف كشور ارتقا دهد.
مخاطبان می توانند رادیو جشنواره را روی موج اف.ام ردیف 95.5 مگاهرتز بشنوند. 18 اردیبهشت ماه مراسم اختتامیه دومین جشنواره رادیویی پژواك را در مركز همایش های صدا و سیما شاهد خواهیم بود.

دسترسی سریع