تدارك ویژه رادیو برای عید سعید فطر

شبكه های مختلف رادیویی با تدارك گسترده و تهیه ویژه برنامه های شاد و مفرح، عید سعید فطر را جشن می گیرند.

1402/01/29
|
15:04

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ عید سعید فطر همراه با شبكه های رادیو معارف، تهران، فرهنگ، صبا، ایران، جوان، ورزش، سلامت، نمایش، گفت و گو، اقتصاد و ایرانصدا جشن می گیریم.
رادیو معارف بر بال قنوت
رادیو معارف در شب عید فطر از ساعت 22 ویژه برنامه «بدرقه» را پخش می كند.تعمیق امور معنوی و شادی حلال،آگاهی بخشی مخاطبان نسبت به شیوه وداع با ماه خدا، معرفی رویه های برپایی جشن بندگی و عید فطر، تبیین احكام فطریه و نماز عی از جمله اهداف این برنامه است.
ویژه برنامه «بربال قنوت» عید فطر ساعت 6:30 در راستای گرامیداشت عید سعید فطر و ضرورت توجه به نیازمندان، رسیدن به تزكیه روحی و مالی در عید فطر، نقش صدقه در پاكی ای زندگی و پوشش رسانه ای پویش به عشق علی علیه السلام، اهمیت زكات فطره و نقش آن در تزكیه جامعه از رادیو معارف پخش می شود.
پخش زنده نماز و سخنرانی عید سعید فطر توسط مقام معظم رهبری(مدظله العالی) از مهمترین بخش های این برنامه است.
«جشن بندگی» در روز عید ساعت 9 صبح با هدف تعمیق علایق دینی در خانواده و جامعه، ترویج و تكثیر شاخص های معنویت و اخلاق در جامعه ،گفتمان سازی پاسداشت رمضان،‌ تكریم فعالان ماه رمضان شنیده می شود.
ویژه برنامه «شكرانه ضیافت» عید فطر و تعطیلات عید فطر ساعت 17:50 ( در دو برنامه ) با هدف حفظ حال و هوا و شور و احساس بندگی و همدلی ناشی از رمضان، ترویج شكرگزاری عملی در جامعه،آگاهی بخشی مخاطبان نسبت به مصادیق سپاسمندی از دستاوردهای ماه رمضان شنیده می شود.
رادیو فرهنگ و عید دلدادگی
در برنامه «عید دلدادگی » ویژه عید فطر از گروه تاریخ و اندیشه، نماز عید فطر به امامت مقام معظم رهبری(مدظله العالی) سخنان ایشان پخش می شود.
فلسفه و جایگاه عید فطر در قرآن و روایات اسلامی، تاثیر فردی و اجتماعی عید فطر ، بررسی آداب و آیین های عید فطر در ملل مختلف، ارتباط با گزارشگران مشهد مقدس، سیستان و بلوچستان و كردستان به منظور انعكاس حضور مردم در نماز عید، اهمیت حضور در نماز عید فطر، عید فطر از نگاه سیاحان و عید فطر در كلام بزرگان بخش هایی از محتوای برنامه عیدانه رادیو فرهنگ است. تهیه گزارش مستقیم از مصلی به منظور انعكاس حال و هوای مصلی تهران توسط علیرضا نوری، بیان اعمال عید فطر. و ...در این برنامه بررسی خواهد شد.
«عید دلدادگی» در دو بخش روایت از رادیو فرهنگ شنیده می شود.
«جشن سپاس» رادیو تهران
شبكه رادیویی تهران با ویژه برنامه«جشن سپاس» به مدت دو روز، به همت چهار گروه برنامه ساز عیدانه خود را تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو تهران می كند.
شبكه رادیویی تهران با فرارسیدن عید سعید فطر، از ساعت 6 صبح به مدت دو روز تهیه و تدارك ویژه برنامه«جشن سپاس» را به همت گروه اخلاق و زندگی شهروندی، برنامه ریزی و مدیریت شهری، تهران و رویدادها و تفریحات و سرگرمی بر عده دارد كه از موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز روی آنتن رادیو تهران می رود.
پوشش نماز عید سعید فطر
شبكه رادیویی تهران از ویژه برنامه«جشن سپاس» نماز عید فطر در مصلای امام خمینی(ره) كه به امامت رهبر انقلاب(مدظله العالی) برگزار خواهد شد، را پوشش می دهد.
گفت وگو با جمعی از اهالی هنر، مسئولین و كارشناسان مذهبی، اعمال روز عید فطر، دعاها، اجرای موسیقی زنده و مسابقه از دیگر بخش هایی است كه حال و هوای دیگری به برنامه می دهد. هر دو روز شركت كننده ها كه پیش تر برای مسابقه تلفنی در این برنامه اعلام آمادگی كرده اند، می توانند در این برنامه شركت كنند.
برای ثبت نام در این مسابقه، شنونده ها می توانند از طریق شماره گویا 27860094 یا از طریق شماره پیامكی 3000094 اقدام یا با شماره تلفن های 22652466 یا 22652465 تماس حاصل كنند.
عصرانه جشن سپاس
عصرانه جشن سپاس از رادیو تهران با بخش های شادتری آماده شده كه با حضور خواننده های مطرح كشور و اجرای آهنگ های شاد تقدیم می شود. از دیگر بخش های جذاب این برنامه اجرای مسابقه ویژه شنونده های همیشگی رادیو تهران است.
رادیو صبا از صبح عید تا بهار، بهاره
شبكه رادیویی صبا با ویژه برنامه های «صبح عید، بهار بهاره و صبا مك» این روز را همراه شنوندگان جشن می‌گیرد.
ویژه برنامه «صبح عید» روز عید سعید فطر از ساعت 10 صبح با آیتم های شاد و متنوع همراه شنوندگان می‌شود.این ویژه برنامه با موضوع عیدی گرفتن عیدی دادن راهی آنتن می شود.
ویژه برنامه «بهار بهاره» كه در ایام ماه مبارك رمضان هر شب در لحظاتِ عرفانی افطار همراه شنوندگان می شد، شب عید سعید فطر در فضایی شادتر تقدیم شنوندگان می شود.
«قرعه كشی و انتخاب برگزیدگان پویش مهمانی در مهمانی، گفتگو با خیرین و حضور مهمانان ویژه» از مهمترین بخش‌های این برنامه است، ویژه برنامه بهار بهاره ساعت 18 از رادیو صبا پخش می‌شود.
«صبامك» برنامه مخاطب محور این شبكه رادیویی است، كه در ایام عید به صورت ویژه برنامه در فضایی شادتر راهی آنتن می‌شود.
صبامك با هنرمندی پیشكسوتان رادیو در نقش های اوستا و عبدولی با اجرای نمایش های طنز، پخش موسیقی های شاد و طنز آهنگ در شب عید سعید فطر همراه شنوندگان می شود.
رادیو جوان با «حالا شادی»
رادیو جوان با دو ویژه برنامه به استقبال عید سعید فطر خواهد رفت. «حالا شادی» اولین ویژه برنامه عیدانه رادیو جوان است كه در روزهای شنبه و یكشنبه به مناسبت عید سعید فطر روی آنتن زنده این شبكه خواهد رفت. این برنامه با حال و هوای طنز و سرگرمی، اجرای نمایش های طنز، موسیقی های شاد و ارتباط با مخاطبین و گفت وگو با آنها در مورد جشن و شادی در روز عید فطر روانه آنتن می‌شود. حالا شادی از ساعت 10 الی 11:30 روی آنتن زنده رادیو جوان خواهد رفت.
«عیدگاه»، ویژه برنامه عید فطر رادیوجوان است كه با نگاه جهانی و امتی به جامعه اسلامی پخش خواهد شد. عیدگاه نیز به مناسبت عید سعید فطر در دو روز روی آنتن خواهد رفت. در این برنامه با ارتباط با اندیشمندان مسلمان در كشورهای دیگر در مورد آداب و رسوم كشورهای مسلمان در عید سعید فطر گفت وگو خواهد شد. مهمانان این برنامه از بنگلادش، هند، پاكستان، تركمنستان، افغانستان، سوریه و... چند كشور دیگر، در این برنامه از آداب و رسوم كشور خود در عید فطر خواهند گفت. نام این برنامه نیز متناسب با محتوای آن از تجمع مسلمین در روز عید گرفته شده است. عیدگاه از ساعت 16 روی آنتن رادیو جوان خواهد رفت.
عید فطر در ایرانصدا
ایرانصدا ، پادكست عید فطر را توسط پایگاه موسیقی به تهیه كنندگی ناصر هاشمی تولید و منتشر خواهد كرد.
پایگاه كودك ایران صدا ویژه برنامه« امروز، روزه نیستم »را به مناسبت عید سعید فطر منتشر خواهد كرد كه به موضوع آشنایی كودكان با مناسك و آیین های عید سعید فطر به تهیه كنندگی و نویسندگی آتی جان افشان، بازیگران نیما نیكویی فرد، نسرین اسنجانی و راحله قاسمی جو می پردازد.
پایگاه مداحی ایران صدا ، علاوه بر پخش قطعات نغماتی، اعمال روز عید فطر، دعاها و از جمله نماز عید سعید فطر را بارگذاری خواهد كرد.
پایگاه كتاب گویای ایران صدا 5 جلد كتاب گویای سفینه الصادقین را به مناسبت عید سعید فطر منتشر می كند. این كتاب گویا به نكته های مهم سلوكی كه عالم ربانی، آیت الله سید حسین یعقوبی(قائنی)به مریدان خود مطرح كرده است می پردازد.
رادیو ورزش و عید عاشقی
"عید عاشقی" عنوان ویژه برنامه‌ای كه شبكه رادیویی ورزش برای مخاطبین خود در روز عید سعید فطر تدارك دیده است. این برنامه علاوه بر شور و نشاط عمومی به زوایای مختلف این عید مخصوصا در بین ورزشكاران می‌پردازد.
مرشد خوانی، اجرای نمایش طنز، مسابقه پیامكی و تبریك عید فطر توسط ورزشكاران و روسای فدراسیون‌ها از قسمت‌های مختلف برنامه محسوب می‌شود. تلاش ورزشكاران برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد، بخش "مستند عید و كشورها" كه موضوع آن در خصوص مراسم و آیین كشورهای مختلف است. همچنین در بخش "فطر و بزرگان" هم گزیده‌ای از صحبت‌های بزرگان درباره این عید بزرگ پخش خواهد شد.
"عید عاشقی" در روز عید فطر روانه آنتن رادیو ورزش می‌شود.
رادیو اقتصاد و آینه بندان
مجله عیدانه «آینه بندان» بیشترین تاكید را بر بحث زكات فطریه و تاثیر آن در زدودن فقر، تعاون و همكاری بین مسلمانان در جامعه دارد . یكی از آیتم های این برنامه دعوت از كارآفرینان و بازگو كردن داستان زندگی و راههای كسب موفقیت آنان است .
در بخش دیگر از برنامه با دعوت از كارشناسان اقتصاد اسلامی فلسفه فطریه، میزان و نحوه پرداخت آن ، مورد بررسی قرار می گیرد.
بررسی آداب و رسوم فطریه در سایر كشورهای جهان از دیگر آیتم های جذاب این برنامه است. در آیتم «بدرقه» كه اشاره با پایان ماه مبارك رمضان دارد، سعی می شود با انعكاس آداب و رسوم دیگر كشورها و نیز شهرهای مختلف ایران، فرهنگ ادای فطریه را بازگو كرده و وحدت میان مسلمانان را بیش از پیش پر رنگ تر كند.
در بخش «شكرانه» نیز با اشاره به آیات و روایات اهمیت این عید سعید ، مورد بررسی قرار می گیرد.در بخش «عهد نذر» این مهم بیان می شود كه عهد نذر صرفا پرداخت مبلغ و یا طعام نیست .برنامه عیدانه روز عید فطر ساعت 10 از رادیو اقتصاد پخش خواهد شد.
رادیو نمایش و «مبارك باد»
همزمان با فرا رسیدن عید سعید فطر ویژه برنامه های «مبارك باد» و «شاد باش» از آنتن شبكه رادیویی نمایش پخش می شوند.
با فرا رسیدن عید سعید فطر،«مبارك باد» ویژه این روز از رادیو نمایش پخش می شود. عطیه گلی تهیه كننده، شهرزاد مبرهن ، مریم نظر تواسونی هنرمندان، محمد صادق سجادیه نوازنده، جعفر جودتی صدابردار و علیرضا بهروش دستیار این برنامه رادیویی هستند. «مبارك باد» شنبه، یك شنبه دوم و سوم اردیبهشت ساعت 20 از شبكه رادیویی نمایش پخش می شود.
همچنین ویژه برنامه «شادباش» نیز دوم و سوم اردیبهشت ماه به تهیه كنندگی پرویز جمالی، نویسندگی فاطمه اعتمادی،گویندگی نگین خواجه نصیر و ارسلان جولایی و با حضور هنرمندان رادیو نمایش ساعت 18:15 دقیقه با پخش آیین ها و نمایش های شاد عید سعید فطر از رادیو نمایش پخش می شود.
«عید صیام» روی آنتن رادیو سلامت
همزمان با عید سعید فطر، شنبه یكم اردیبهشت ماه، ویژه برنامه «عید صیام» روی آنتن شبكه رادیویی سلامت می رود. این برنامه با ایجاد فضایی معنوی همراه با آموزش رفتارهای درست دینی، فضایی مفرح و شاد و حال خوب را مهمان خانه های شنونده ها می كند.
این برنامه رادیویی از بخش های متنوع و مختلفی تشكیل شده است كه عبارتند از بخش «ادامه بندگی خدا» كه به بررسی نقش معنویت در سلامت و همراهی مردم می پردازد؛ بخش «نمایش» با محوریت عید فطر و خانواده؛ و بخش «بسته ملل» كه آداب كشورها در عید فطر بررسی می شود.
گزارش از برگزاری نماز عید پایتخت و مراكز استان ها؛ تغذیه بعد از رمضان، و مباحث كارشناسی از دیگر بخش های این ویژه برنامه است. ویژه برنامه «عید صیام» یكم اردیبهشت ماه، از ساعت 7 به مدت 120 دقیقه از موج FM ردیف 102 مگاهرتز تقدیم شنونده های صدای دانش، نشاط و آرامش می شود .
رادیو ایران و قنوت شكر
برنامه« قنوت شكر» ویژه صبح روز عید فطر، برنامه «جشن سپاس»، «به افق نور»ویژه اذان ظهر روز عید فطر با موضوعات وداع با ماه رمضان ، تثبیت مقام معنوی و بهره گرفتن از دستاوردهای خویشتن داری در این ماه و ...روی آنتن رادیو ایران می رود. ویژه برنامه «كوی نشاط» در روز عید سعید فطر و تعطیلات عید 9:30 از رادیو ایران شنیده می شود.
رادیو گفت و گو و نور باران
ویژه برنامه «نور باران» بعد از تعطیلات عید سعید فطر ساعت 17 تا 20 (در دو برنامه) به گویندگی امین خرمی شنیده می شود.

دسترسی سریع