انعكاس مراسم احیاء از حرم حضرت معصومه (س)،عبدالعظیم حسنی(ع)، امامزاده صالح(ع) و حرم امام رضا (ع) شب های قدر همراه با شبكه های رادیویی

شبكه های رادیویی با تدارك ویژه برنامه های متنوع با مضامینی همچون قرائت دعای جوشن كبیر، اعمال شب قدر، تحلیل و تفسیر دعاهای شب قدر، پوشش مراسم احیاء، تأكید بر دعا در این ایام و... سوگوار ایام شهادت مولای متقیان حضرت امیرالمومنین(ع) هستند.

1402/01/20
|
13:26

رادیو معارف و انعكاس شب زنده داری مردم از حرم حضرت معصومه (س)
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا: با فرارسیدن لیالی پرفضیلت قدر ویژه برنامه های مختلفی از شبكه های رادیویی شنیده می شود.
«فیض حضور» به صورت زنده از حرم مطهر كریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها پخش می‌شود.
در شب نوزدهم ماه مبارك رمضان این برنامه با پخش دعای جوشن كبیر با نوای عباس حیدرزاده تقدیم مخاطبان می شود و سپس سخنرانی و مراسم احیا توسط حجت الاسلام و المسلمین ناصر رفیعی انجام خواهد شد.
در شب بیست و یكم ماه مبارك رمضان مصادف با شب شهادت حضرت علی علیه السلام این برنامه به پخش دعای جوشن كبیر با نوای سید مهدی میرداماد و سخنرانی و مراسم احیا توسط حجت الاسلام مومنی انجام می شود.
همچنین در شب بیست و سوم ماه مبارك رمضان و در آخرین شب از لیالی پرفیض قدر دعای جوشن كبیر با نوای سید علی حسینی نژاد و سخنرانی و مراسم احیا توسط حجت الاسلام و المسلمین میرباقری به صورت زنده از حرم كریمه اهل بیت(ع) پخش خواهد شد.
ویژه برنامه زنده «فیض حضور» با همت تولید و پخش رادیو معارف شبهای قدر از ساعت 22:00 به روی آنتن خواهد رفت.
رادیو تهران شب های احیاء در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
ویژه برنامه«باغ فیض» شبكه رادیویی تهران از یكشنبه 18 تا پنجشنبه 22 ماه مبارك رمضان(به مدت پنج شب) از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) به صورت زنده با قرائت دعای جوشن‌كبیر، پخش سخنرانی و مراسم احیاء از رادیو تهران پخش خواهد شد. پخش سخنرانی، مداحی اهل بیت(ع) و گزارشی از حال وهوای حرم در گفت وگو با زائران كه از دعاها، امیدها، آرزوها و آمال می گویند.
این ویژه برنامه در شب های قدر، ساعت 21:30 تا 1:30 بامداد روی موج اف. ام ردیف 94مگاهرتز یا موج ای. ام ردیف 1332 كیلوهرتز می رود.
«اختیاریه»
برنامه «اختیاریه» در شب های قدر در دو محور اصلی فرهنگ قرآنی و مسجد با دو رویكرد اجتماعی و اعتقادی ساعت 17 تا 20 از شبكه رادیویی تهران پخش می شود. یكی از آیات قرآن كریم هر روز موضوع و سوال برنامه را تشكیل می دهد كه با توجه به آن آیه، مستند و بخش های مختلف برنامه ساخته می شود.
گزیده ای از سخنان علما و مراجع، شرح دعای روز، مباحث معرفتی و بسته اذانگاهی و افطار تقدیم مخاطبان می شود.تقدیر الهی، كمك های انسانی، فضائل اخلاقی انسانها و توسل به امام زمان(عج) در شب های قدر و انس با قرآن در ایام لیالی قدر محتوای این برنامه است.
«الهیه»
ویژه برنامه«الهیه» از رادیو تهران با تاكید بر مفاهیم آیات قرآن كریم، با بیانی ساده و روان به نشر مفاهیم اجتماعی قرآن در زندگی روزمره مردم می‌پردازد، به طوری كه هر روز یك آیه قرآن و ترجمه آن موضوع و محور اصلی برنامه قرار می‌گیرد؛ این ویژه برنامه هر سحرگاه ساعت 3 بامداد، پخش می شود.
«ترتیل» یك جزء از قرآن كریم
شبكه رادیویی تهران هر بامداد از ساعت 2 تا 3 تلاوت ترتیل یك جزء از قرآن كریم را به مدت 60 دقیقه با صدای استاد محمدحسین سعیدیان پخش خواهد كرد.
رادیو صبا و قدر آسمان
«قدر آسمان‌» شب های قدر ساعت 22 به تهیه كنندگی امیر اكبری و گویندگی رضا خضرایی در شب های قدر برنامه ای تركیبی است كه به مناسك شب قدر، پخش ادعیه و سخنرانی و ایجاد فضای مناسب شب قدر در شبكه رادیویی صبا می پردازد. خوانش جوشن كبیر، مراسم به سرگیری قرآن و خواندن اشعار متناسب با شهادت حضرت علی (ع) از بخش های برنامه است . ویژه برنامه «سرگذشت حضرت علی (ع)» از 20 فروردین هر روز ساعت 16 در 6 قسمت پخش می شود. این برنامه در مستندی در پی جستجوی پاسخ سوالات درباره زندگی و شهادت امیرالمومنین (ع)به تهیه كننده انسیه شمس اللهی و گزارشگری لیلا علاقه مند است.
ویژه برنامه «شهربهشت» از 20 فروردین هر شب ساعت 21 در 6 قسمت پخش می شود. این ویژه برنامه در مناسبتهای مذهبی ( شهادت ائمه اطهار) متونی به انضمام بخش های ترانه، تصنیف، قطعات فیلم و.. تقدیم شنوندگان می شود.
رادیو فرهنگ و شب زنده داری مردم از دانشگاه امام صادق(ع)
ویژه برنامه » سوره باران » در سه شب قدر به طور زنده از دانشگاه امام صادق از ساعت 23 الی 2:30 دقیقه بامداد به تهیه كنندگی محمدرضا حاج حیدری شنیده می شود.
رادیو اقتصاد و نیایش های مردم در امامزاده صالح(ع)
مخاطبان رادیو اقتصاد برای دومین سال پیاپی در شب قدر به زیارت امامزاده صالح بن موسی كاظم(ع) می روند.
ویژه برنامه «یك شب هزار بركت »، مراسم معنوی این شب های پر خیر و بركت را به صورت زنده و مستقیم از آستان مقدس امامزاده صالح تهران برای شنوندگان این رادیو پخش می كند.
در این برنامه علاوه بر گفت و گو با كارشناسان مذهبی و اقتصادی از جمله حجت الاسلام سید عبدالمهدی هاشمی كاشانی،دكتر عبدالمجید شیخی كارشناس اقتصاد اسلامی و ... در خصوص موضوعاتی چون سبك زندگی اقتصادی امام اول شیعیان(ع) ، رعایت اصول اخلاقی و اسلامی در كسب و كار، كمك و دستگیری از نیازمندان و محرومان ، مدیریت مبتنی بر اصول اسلامی و عدالت اجتماعی، راهكارهای حل چالش های اقتصادی به سبك مولای متقیان و سایر موضوعات بخش های متنوعی تقدیم مخاطبان می شود.
پخش زنده دعای جوشن كبیر و مراسم قرآن به سرگرفتن شب های قدر از جمله سایر بخش های برنامه است كه به صورت زنده از امامزاده صالح(ع) پخش خواهد شد.
این برنامه كاری از گروه حكمرانی اقتصادی رادیو اقتصاد است و روزهای یكشنبه 20 فروردین، سه شنبه 22 فروردین و پنج شنبه 24 فروردین ساعت 22 تا یك بامداد از موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز پخش خواهد شد.
رادیو جوان و احیاء شب های قدر از حرم امام رضا (ع)
ویژه برنامه «و خدایی كه در این نزدیكیست» با موضوع احیای شبهای قدر از حرم مطهر امام رضا (ع) شنیده می شود.
ویژه برنامه «و خدایی كه در این نزدیكی‌ست» در شب‌های قدر به صورت زنده از حرم مطهر امام رضا(ع) روی آنتن رادیو جوان خواهد رفت و شنوندگان این ایستگاه رادیویی همزمان می‌توانند از طریق پخش زنده اپلیكیشن ایتا نیز مراسم احیای شب های قدر را دنبال كنند.
در این برنامه ضمن پوشش زنده مراسم احیای شب های قدر در حرم رضوی، سینا جلالیان گزارشگر شبكه رادیویی جوان با زائرین حرم امام رضا(ع) در مورد حال و هوایشان در این شب ها گفتگو خواهد كرد و مداح اهل بیت محمدرضا رئوفی نیا نیز شعرخوانی خواهد كرد. این برنامه در شب های قدر از ساعت 22 الی 2 بامداد روی آنتن خواهد رفت.
رادیو ورزش و دلگویه های ورزشكاران
شبكه رادیویی ورزش در آستانه شب‌های قدر با ویژه برنامه «سلام تا صبح» مخاطبین خود را همراهی می‌كند.
این شبكه رادیویی، همزمان با فرارسیدن شب‌های پرفضیلت قدر و ایام شهادت مولای متقیان حضرت امام علی(ع) با ویژه برنامه «سلام تا صبح» تلاش می‌كند تا اوقاتی سرشار از معنویت را برای مخاطبان روزه‌دار و شب زنده‌دار خود رقم بزند.
این برنامه با هدف ارتقای معنویت در جامعه ورزشكاران و توجه به پرورش روح در كنار پرورش جسم در فعالیت‌های ورزشی در این شب‌ها از ساعت 12 الی 3 بامداد روی آنتن رادیو ورزش می‌رود.
پخش دعای جوشن كبیر و مراسم لیالی قدر از اماكن مذهبی، دعای ورزشكاران و بخش به "مدد او" كه دلگویه‌های ورزشكاران از نقش معنویت در پیروزی آنان است از قسمت‌های مهم و اصلی این برنامه به شمار می‌رود.

رادیو نمایش و ارتباط با كربلا
دو ویژه برنامه « شب وصل» و « عطر وصل» از آنتن شبكه رادیویی نمایش پخش می شوند. این برنامه به مدت 5 شب به شهادت حضرت امام علی «ع» می پردازد.
ارتباط مستقیم با كربلا و نجف، كارشناسی، میزگرد و گفت وگو با اساتید حوزه و دانشگاه، پخش دعای جوشن كبیر و مراسم احیاء از كربلا ، همچنین پخش نمایش های كوتاه مناسبتی، آیتم های این برنامه را تشكیل می دهند.
سهیلا خدادادی نویسنده، محسن جواهری تهیه كننده، پیمان قریب پناه گوینده و حجت الاسلام علی آقابابا و مهدی كاكاوند كارشناسان برنامه « شب وصل» هستند كه از بیستم فروردین ماه ساعت 22:30 تا 1:30 بامداد به صورت زنده از رادیو نمایش پخش می شود.
برنامه « عطر وصل » نیز به تهیه كنندگی عطیه گلی و گویندگی فاطمه حاتمی و فرزام رنجبر دیگر ویژه برنامه رادیو نمایش در این ایام است كه به مدت 6 روز به یكی از خطبه های حضرت علی (ع) می پردازد. این برنامه از بیستم فروردین ماه ساعت 8:30 تا 10:30 از شبكه رادیویی نمایش پخش می شود.
رادیو پیام و آوا و پخش دعای جوشن كبیر
«پیام قدر »به تهیه كنندگی حسین معصومی با موضوع پخش دعای جوشن كبیر، مداحی، گفتگو با كارشناس مذهبی در خصوص فضیلت شبهای قدر، قرآن به سر گرفتن از ساعت 22الی2بامداد شنیده می شود.
«آوای قدر » به تهیه كنندگی مجید امجدی فرد با موضوع پخش دعای جوشن كبیر و مداحی ، قرآن به سر گرفتن از ساعت 22 الی2بامداد شنیده می شود.
رادیو گفت و گو و شب زنده داری مردم از مصلی امام خمینی (ره)
رادیو گفت و گو در هر سه شب قدر از ساعت 22:30 تا 2:30 بامداد مراسم شب قدر را از مصلی امام خمینی ره پوشش می دهد.
در شب نوزدهم و دیگر شب های قدر دعای جوشن كبیر توسط آقایان سعیدیان، پورزرگری و قربانعلی خوانده می شود. مداحی حاج احمد نیكبختیان و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اكبری از دیگر بخش های برنامه است.
شب بیست و یكم مداحی آقای سید محمود علوی و سخنرانی و احیا حجت الاسلام و المسلمین عالی از دیگر بخش های این برنامه است.
شب بیست و سوم مداحی آقای حاج احمد واعظی و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری از دیگر بخش های این برنامه است.
رادیو قرآن و بیان جایگاه حضرت علی (ع)
«اشراق»، عنوان ویژه برنامه شبكه رادیویی قرآن است؛ كه در شب نوزدهم ماه مبارك رمضان مصادف با شب ضربت خوردن حضرت علی (ع) ساعت 21:05 به روی آنتن رادیو قرآن می رود .
ویژه برنامه "اشراق"، كاری از گروه علوم قرآنی رادیو قرآن كه با محوریت سوره قدر و آیه 3 سوره مباركه دخان به موضوعات ویژگی های شب قدر و نزول قرآن، اعمال مشترك شبهای قدر، بهترین عمل در شب قدر، جایگاه حضرت علی (ع) در این شبها و تأسی به آن حضرت خواهد پرداخت.
بخش گفت و گوی كارشناسی،شعر خوانی آیینی با حضور دكتر لطفی، روایت و گزارش به گزارشگری طاهره شاهچراغ از آیتم های این ویژه برنامه می باشند .
ایرانصدا و شب های قدر
پایگاه موسیقی به مناسبت شب قدر دو قطعه پادكست به نام قدر اجابت به تهیه كنندگی ناصر هاشمی را تدارك دیده است.
پایگاه مداحی، پس از برگزاری مراسم احیا در شب های قدر، در كمترین فاصله زمانی صوت‌های مربوط به مراسم های برگزار شده در سراسر كشور از مداحان مشهور و معروف كشور را بر روی این پایگاه بارگذاری می كند.
پایگاه كتاب گویا به مناسبت شب های قدر گزیده ای از نهج البلاغه امیرالمومنین(ع) را به صورت صوتی منتشر می كند. این كتاب گویا با روایت علی همت مومیوند تهیه و تولید شده است.
پایگاه سخنرانی به مناسبت فرارسیدن شب های قدر صوت منتشر نشده از فرزند كربلایی كاظم ساروقی و بیان داستان زندگی و خاطراتی از او كه كمتر شنیده شده است را منتشر خواهد كرد. این پایگاه سخنرانی های خطبای معروف پیرامون اهمیت شب های قدر را نیز بارگذاری خواهد كرد.

دسترسی سریع