دست پر رادیو در ایام نوروز صدای بهار در رادیو می‌پیچد/ اعلام ویژه‌برنامه‌های نوروزی

با فرا رسیدن ایام نوروز، شبكه های رادیویی ویژه برنامه های متنوعی را ویژه بهار طبیعت برای مخاطبانشان تدارك دیده اند.

1401/12/21
|
14:52

به گزارش روابط عمومی معاونت صدا؛ «علی بخشی‌زاده» معاون صدای رسانه ملی ضمن تبریك سال 1402 از دست پر رادیو در ایام نوروز و ماه مبارك رمضان خبر داد و گفت: جدول پخش شبكه‌های رادیویی در عید نوروز خیلی پر ریتم می‌شود، ستون فقرات برنامه‌ها بر دو مفهوم امیدبخشی و طنز است و فضا، فضای شادی‌بخشی خواهد شد.
معاون صدای رسانه ملی خاطر نشان كرد: همزمان با فرارسیدن سال نو، شبكه‌های مختلف رادیویی، چه شبكه‌های تخصصی و چه شبكه‌های عمومی تدارك خیلی خوبی دیده‌اند. جدول پخش شبكه‌های رادیویی در عید نوروز خیلی پرریتم می‌شود، ستون فقرات برنامه‌ها بر دو مفهوم امیدبخشی و طنز است و فضا فضای شادی‌بخشی خواهد شد.
به گفته بخشی زاده، برای شب عید و شب سال تحویل برنامه‌های خیلی خوبی تدارك دید شده است. رادیو با دست پر خدمت مخاطبان می‌رود، امیدوارم نظر مخاطبان را جلب كند.
عیدی معاون صدا به رادیویی‌ها
بخشی‌زاده با یك خبر خوش رادیویی به صحبت‌هایش پایان داد و افزود: صمیمانه تشكر می‌كنم از همكارانی كه می‌دانم در شرایط بسیار سخت و دستمزدهای كم، تلاش می‌كنند. در این دوره با عنایت‌های رئیس سازمان، حوزه دستمزدی رادیو تحولی در آن اتفاق بیفتد. ایشان قول مساعدت داده‌اند، ان‌شاءالله در آینده نزدیك شاهد خواهیم بود، به امید خدا از خجالت همكارانم در بیایم.


گفتنی است؛ برنامه‌های نوروزی شبكه های مختلف رادیویی از 27اسفند 1401 تا 13 فروردین 1402پخش می‌شود.
«بهار در بهار" و "بهارانه" از رادیو تهران
پخش ویژه برنامه های نوروزی رادیو تهران از 26 اسفند ماه آغاز می‌شود و هنرمندان صدای پایتخت در دو بخش صبحگاهی و عصرگاهی میهمان مخاطبان پرشور و نشاط تهرانی در روزهای پایانی سال خواهند بود.
ویژه برنامه «بهارانه» كاری از گروه فرهنگ و جامعه رادیو تهران است كه هر روز از ساعت 10 الی 13 روی موج اف.ام ردیف 94 مگاهرتز می رود. علاوه بر این؛ ویژه برنامه «بهار در بهار» كاری از گروه ورزش و تفریحات رادیو تهران كه همه روزه از ساعت 17 الی 20 از صدای پایتخت به روی آنتن خواهد رفت.
همچنین در ایام تعطیلات نوروزی گروه ورزش و تفریحات شبكه رادیویی تهران مسابقه پرطرفدار" 021" را هر روز ساعت 16 در جدول پخش قرار داده است. برای این مسابقه اهداف مختلفی در نظر گرفته شده است كه هم شوخی و خنده و هم محك اطلاعات عمومی شركت كننده های مسابقه است كه در این بین خلاقیت شركت كننده ها هم محك زده می شود.
مستند رادیویی ایستاده در غبار
مستند رادیویی «ایستاده در غبار » در 5 قسمت با موضوع روایت شخصیت و زندگی فرمانده جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان ، در نوروز تقدیم مخاطبان شبكه رادیویی تهران می‌شود.
پخش سریال "نون خ " از رادیو تهران
علاوه بر اینها؛ علاقه مندان سریال های نوروزی هم می توانند هر شب ساعت 22 شنونده برنامه «رادیو فیلم» باشند كه اختصاص دارد به پخش سریال نون خ همزمان با شبكه اول سیما برای مخاطبانی كه در خارج از منزل پیگیر این سریال هستند.
مسابقه استعدادیابی" آورد صدا "
مسابقه گویندگی آورد صدا نیز در نوروز 1402 فرصتی مغتنم برای علاقه مندان به گویندگی، بازیگری و اجرا فراهم می‌كند تا هنر خود را به داوری بسپارند.


رادیو نمایش و رادیو خود خند
از 27 اسفند ماه، جُنگ نمایشی«رادیو خودخند»، به صورت طنز و نقد به عملكرد رادیو نمایش می پردازد .
مسابقه ای ویژه برای شنوندگان پخش می شود، در مسابقه ویژه نوروز از شركت كنندگان درباره نمایش های رادیویی و بازیگران آن سوال می شود.
سریال رادیویی «چهارشنبه دوست داشتنی» به كارگردانی مهدی نمینی مقدم برای رادیو ایران تولید شده است.«لوپیتا» به كارگردانی نازنین مهیمنی به روی آنتن رادیو جوان می رود،«پر سوم سیمرغ » به كارگردانی نورالدین جوادیان ازآنتن رادیو فرهنگ پخش می شود،«ملك جمشید» به كارگردانی محمد پورحسن برای رادیو ورزش تولید شده است. «داش آكل در لس آنجلس» به كارگردانی بهرام سروری نژاد ویژه رادیو نمایش به روی آنتن می رود و« تلخ و شیرین» به كارگردانی فریدون محرابی از آنتن شبكه رادیویی صبا پخش می شود.

رادیو پیام و آوا
رادیو پیام از اول فروردین تا سوم فروردین در تمام بخش‌های صبحگاهی، نیمروزی، عصرگاهی، شامگاهی، شبانگاهی و سحرگاهی به صورت زنده به موضوع نوروز و بهار، گردشگری، محیط زیست، آداب و رسوم اقوام ایرانی در شهرهای مختلف، نوروز و بهار در ادب فارسی و ... می پردازد .
رادیو آوا نیز با ویژه برنامه "آوای نوروز" با تهیه و پخش ترانه و موسیقی‌های ملی و محلی با مخاطبانش در سراسر كشور آغاز سال جدید شمسی را جشن می گیرد.
رادیو پیام با پخش برنامه های روتین با رویكرد نوروز و سال نو و برنامه های كوتاه پیام پلیس، پیام تغذیه، پیام طبیعت و اطلاع رسانی لازم با ارتباط با مراكز خدمت رسان در ایام تعطیلات نوروزی مانند پلیس راه، آتش نشانی، اورژانس ، پلیس 110 و.. همراه مخاطبان خواهد بود .

رادیو صبا در ایام نوروز
رادیو صبا هر روز در ایام نوروز با برنامه های زنده «دوقاف و صبابهار» همراه مخاطبان می شود، این ویژه برنامه‌ها از 27 اسفند ماه پخش خواهد شد.
برنامه زنده «صبا بهار» هر روز ساعت 18 با بازتاب حال و هوای خوب مردم به استقبال سال نو می پردازد.
برنامه "معجون" از 27 اسفند با معرفی مشاغل و حرفه های مختلف كه در ایام تعطیلات نوروز پرتوان و تلاشگر مشغول خدمات رسانی به مردم هستند می پردازد. این برنامه ساعت 16 راهی آنتن می شود.
فصل دوم برنامه "پیك نیك" نوروز امسال با موضوع صنایع دستی همراه مخاطبان می شود. برنامه پیك نیك مشتمل بر بخش های كارشناسی حوزه صنایع گردشگری و نمایش های طنز مرتبط با آن است.
«دی جی فری» یكی دیگر از برنامه های طنز این شبكه رادیویی است كه هر روز ساعت 15:30 تقدیم مخاطبان می شود. دی جی فری یك برنامه طنز موسیقایی است كه با پخش میكس ترانه ها، به شوخی با آنها می پردازد.
«دفتر نوروز» و «حرف وصل» با اجرای امیرحسین مدرس
این برنامه به بررسی آیین و رسوم مشترك كشورهای حوزه ایران بزرگ كه همراه با ما نوروز باستانی را جشن می گیرند می پردازد. علاوه بر این"دفتر نوروز" با شعر خوانی و روایت داستان های ادبیات فارسی به تجلی نوروز در ادبیات می پردازد. این برنامه هر روز ساعت13 تقدیم شنوندگان می شود.

رادیو ورزش؛ تا پای جان برای ایران
تولید مستندهای فاخر و ماندگار به ویژه در حوزه كشتی كه ورزش اول كشور است، برگزاری مسابقات استعدادیابی در بخش ورزش و رسانه، توجه ویژه به قشر نوجوان و ورزش آنان، پوشش مسابقات بانوان از جمله اقدامات شبكه رادیویی ورزش برای سال 1402 خواهد بود.
چشم‌انداز رادیو ورزش
پوشش مسابقات فوتبال جام ملت‌های آسیا، مسابقات آسیایی و پارا آسیایی هانگژو چین، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، مسابقات والیبال مردان آسیا نیز از برنامه‌ریزی‌های رادیو ورزش در سال آینده است. البته توجه ویژه به تولیدات مردمی در حوزه ورزش و هم‌افزایی شبكه رادیویی ورزش و كانال ورزش بانوان با سایر شبكه‌های رادیویی و تلویزیونی هم از دیگر سیاست‌های این رادیو در سال 1402 است.
بهار ورزش، عصر بهاری، ضیافت پهلوانان و…از دیگر برنامه های متنوع این شبكه رادیویی برای عید نوروز است.
رادیو معارف با سلام بهار
رادیو معارف هر روز ساعت 9:30 با برنامه" سلام بهار" با موضوع تغییر و تحول و رشد در زندگی روزمره و كمال معنوی به طور زنده مهمان مخاطبان خود در این رسانه دینی می شود و با مسابقه" میزان" هر شب ساعت 22 به تبیین آداب اجتماعی و حقوق شهروندی در صحیفه سجادیه می پردازد.

رادیو قرآن و پخش محافل قرآنی
پخش محافل قرآنی از سراسر كشور از دیگر برنامه های رادیو قرآن در ایام نوروز و ماه مبارك رمضان است. همچنین یك برنامه مسابقه محور پیش بینی شده كه مخاطبان با شركت در آن اطلاعات قرآنی خود را می سنجند و سطح خودشان را ارتقا می دهند، ان ‌شاءالله از جوایز آن نیز بهره مند خواهند شد.

هفت سین رادیویی فرهنگ
نوروز 1402 با ماه مبارك رمضان مقارن شده كه دو مولفه اصلی فرهنگ اسلامی ایرانی در برنامه ها لحاظ می شود.
در ویژه برنامه «نوروز با هنرمندان» ، هر روز یك هنرمند شاخص یا بازیگر، یك تئاتری، یك موسیقی‌دان و ... روی آنتن آورده شده و درباره زندگی‌، دغدغه‌هایش و حال و هوای نوروز با او گفت‌وگو می شود.
در 13 روز نوروز برنامه "ساز نوروز" تدارك دیده شده است كه هر روز از ساعت 9 صبح روی آنتن می‌رود. بازیگران پیشكسوت طنز نیز در این برنامه حضور خواهند داشت سعی می شود مناطق گردشگری ایران ، به مخاطبان معرفی شود.
برنامه «ققنوس» توسط گروه ادب و هنر به صورت روزانه در نوروز روی آنتن می‌رود. این برنامه به جست‌وجوی نوروز در ریشه‌های ادبی و پیشینه فرهنگی، می‌پردازد.
«كتاب بهار» ویژه برنامه این شبكه رادیویی در حوزه كتاب و ادبیات است كه در نوروز روی آنتن می‌رود.
شبكه رادیویی سلامت،صدای سلامت و آرامش
پیش بینی شده پویش های سلامت محور با همكاری نهادها و دانشگاه های علوم پزشكی برگزار شود. علاوه بر افزایش دانش خودمراقبتی، افزایش آگاهی در موضوع سلامت معنوی با همكاری علمای این حوزه از اولویت های برنامه سازی نوروزی است .
توجه به محیط زیست و نقش آلودگی هوا در كاهش كیفیت زندگی و افزایش بیماری ها و مطالبه گری در حوزه چالش های سلامت از دیگر اولویت های برنامه سازی این شبكه است.

رادیو ایران و صبح عید با شما
با توجه به تقارن بهار طبیعت و بهار قرآن برنامه «فرش بنفشه» 29 اسفند و اول فروردین ماه پخش می‌شود .برنامه «آیه بهار» هر روز ساعت 6:35 بامداد، جنبه‌های مختلف طبیعت در بهار را از منظر آیات قرآن بررسی می‌كند. برنامه «ایران آوا» ساعت 8:30 به بررسی آواها و موسیقی‌‌های نواحی ایران می‌پردازد.
گروه برنامه‌ساز «صبح جمعه با شما» به‌تهیه‌كنندگی و سردبیری ساجد قدوسیان و اجرای نسیم رفیعی با حضور هنرمندان و بازیگران رادیو ایران در ایام تعطیلات «صبح عید با شما» را تقدیم می‌كند. برنامه پر مخاطب «گلبانگ» با اجرای مریم نشیبا در تعطیلات نوروزی هرروز ساعت 15 تقدیم علاقه‌مندان می‌شود.
مسابقه«یك دو صدا» ویژه نوروز با رویكرد طنز رادیویی هر روز ساعت 16 پخش خواهد شد. برنامه «بازیخند» در گروه ورزش و تفریحات تولید شده و در ایام تعطیلات هر روز ساعت 20 با رویكرد سرگرمی و استعدادیابی روی آنتن می‌رود.

پایگاه كودك ایرانصدا و نمایشی كودكانه
در ایام نوروز 13 برنامه نیم ساعتی نمایشی با عنوان امسال عید روستا، به ماجرای سفر خانواده در یكی از روستاهای كشور می پردازد . كودكان در این 13قسمت با شرایط زیست روستایی، سبك زندگی، تغذیه فرهنگی، آداب و سنن و صنایع دستی و روستایی آشنا می شوند.
پایگاه موسیقی ایرانصدا
سه پادكست ویژه نوروز با 4 قسمت موسیقی جاده و سفر به شهرهای مذهبی از جمله مشهد، قم، شاهچراغ و شهر ری) شنیده می شود.

رادیو گفت و گو و پا به پای بهار
« پا به پای بهار» به طور زنده با چهره‌های فرهنگی، هنری و علمی، گفتگو می كند. ویژه شعار سال، اطلاع رسانی های مورد نیاز مخاطبان و ... از دیگر بخش های این برنامه است.این برنامه از ساعت 21 روز دوشنبه 29 اسفند تا 1 بامداد روز 1 فروردین 1402 پخش می شود.

ویژه برنامه "سال ماه" در رادیو جوان
برنامه "سال ماه" بعد از افطار پخش خواهد شد. هدف در این برنامه امید بخشی و ایجاد نشاط برای آغاز سال نو و در كنار هم بودن خانواده و دوری از فضای مجازی است.
فرهنگ نوروز، آداب و رسوم كشورهای مسلمان در ماه رمضان از زبان یك گردشگر پرداخته می شود. سرگرمی و شوخ طبعی، مشكلات عید دیدنی در شب و اتفاقاتی كه در سحر می افتد، نیز موضوعات این برنامه برای گفتگو و ارتباط با مخاطبین است.
سلبریتی های نوجوان در برنامه نوروزی هشتاد نود
«هشتاد نود» برنامه ایی كه به مسیر موفقیت نوجوانان دهه هشتادی و حتی نودی می‌پردازد. در این برنامه گفتگو محور كه به صورت تصویری هم پخش خواهد شد، از چهره‌های مشهور نوجوان مثل بازیگران ، كمدین‌ها، ورزشكاران، مدال آوران جهانی در رده سنی نوجوانان و حتی بلاگر هایی كه توانستند در سن كم به موفقیت برسند دعوت خواهد شد و آن‌ها در مورد مسیر رسیدن به موفقیت‌شان صحبت خواهند كرد.

بازار بهار رادیو اقتصاد امسال داغ است
مجله نوروزی "بهار بازار" در نظر دارد با حال و هوای سال نو به استقبال اقتصاد برود .
در این برنامه تمركز خاص بر رفتارهای اقتصادی مردم در ایام نوروز و خرید های مورد نیاز این آیین باشد .
یكی از آیتم های جذاب این برنامه شوخی با برخی از رفتارهای نادرست در ایام نوروز همچون خرید های بی مورد و رفتارهای نادرست در ایام دید و بازدید است كه لحظات مفرحی را برای شنوندگان رقم می زند. این برنامه از 29 اسفند تا 13 فروردین ساعت 10 تا 12 از آنتن رادیو اقتصاد پخش می شود.
در رادیو اقتصاد" برنده شو"
رادیو اقتصاد در ایام نوروز مسابقه جذابی را تحت عنوان " برنده شو" به روی آنتن می برد. این مسابقه دارای 5 مرحله است كه با حضور 2 شركت كننده برگزار می شود و مجریان با سوالات متنوع و بهره گیری از نمایش های جذاب فضایی با نشاط و شادابی را برای شركت كنندگان رقم خواهند زد. این برنامه از دوشنبه 29 اسفند تا 13 فروردین از ساعت 20 پخش خواهد شد.

دسترسی سریع