روایتی از زندگی پدر شعر آیینی استان فارس در « مستند پیر غلامان»

برنامه مستند« پیرغلامان» امروز سه شنبه 19 تیر با روایتی از زندگی احد ده بزرگی شاعر آیینی از رادیو فرهنگ پخش می شود .

1403/04/19
|
14:58

این مستند كه كاری از گزوه تولید و تامین رادیو فرهنگ است به بخش هایی از زندگی و ‌‌فعالیت های پیرغلام اهل بیت علیهم السلام حاج احد ده بزرگی می پردازد .
احد ده بزرگی در سال 1328 در شیراز به دنیا آمد. تاكنون ساكن شیراز و دارای تحصیلاتی در حد علوم قدیمه است. رویكرد او به شعر فارسی به زمان هفت سالگی اش باز می گردد. شركت احد ده بزرگی در مراسم سوگواری ماه محرم و دسته های عزاداری، كه برای وی محل مناسبی را برای سرودن فراهم آورد. او در سال های قبل از پیروزی انقلاب با تشكیل انجمن ادبی حافظ كه جلسات آن به صورت مخفی برگزار می شد مبارزات سیاسی خود را دنبال می كرد. آن انجمن پس از پیروزی انقلاب فعالیت خود را ادامه داد و سپس به انجمن ادبی شاعران انقلاب اسلامی تغییر نام داده شعرهای «احد ده بزرگی» از آغاز دفاع مقدس تا كنون به صورت پراكنده در بیشتر نشریات كثیرالانتشار كشور و بسیاری از جنگ ها و مجموعه شعرهای گردآوری شده مختلف از جمله دفاع مقدس، انتشار یافته است. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی تا به حال، با كانون شعرا و نویسندگان كشور، واحد شعر اداره آموزش و پرورش استان فارس، حوزه هنری تهران و صدا و سیمای مركز فارس همكاری داشته است. ده بزرگی اگرچه در قالب های مختلف كلاسیك طبع آزمایی كرد، اما رویكرد او به غزل، بیشتر از سایر قالب هاست. او از جمله شاعران محلی سرای شیراز نیز می باشد و برخی از شعرهای خود را با گویش محلی سروده است. وی تاكنون در همایش های سراسری شعر دفاع مقدس، شب های شعر دفاع و مقاومت، جشنواره های مختلف ادبی، شب های شعر عاشورایی و... حضوری فعال داشته است.

احد ده بزرگی علاوه بر سرودن اشعار آئینی، ید طولایی در سرایش اشعار محلی شیرازی دارد و برخی از اشعار او به سرود نیز تبدیل شده است. با این حال تسلط وی بر سرودن اشعار با مضامین مختلف فرهنگی، ادبی در قالب های كلاسیك همچون غزل، قصیده و رباعی نیز ستودنی است.

احد ده بزرگی كه اكنون دوران بازنشستگی از آموزش و پرورش را می گذراند همچنان به تعلیم و تعلم ادامه می دهد.
مستند پیر غلامان را ساعت 11:30 روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید

دسترسی سریع