صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
منو
دسترسی سریع

استاد بهروز رضوی در برنامه « چراغداران» رادیو فرهنگ‌امروز( چهارشنبه 24 شهریورماه) روایتگر زندگی حسین گل گلاب سراینده سرود «ای ایران» می شود.

برنامه « چراغداران» مستندی رادیویی است که به شرح کوتاهی از زندگی مفاخر ادبی و فرهنگی کشورمان اختصاص دارد و امروز بهروز رضوی در این برنامه بخش هایی از داستان زندگی « حسن گل گلاب» را روایت می کند
حسین گل گلاب؛ هنرمند و ادیب و ترانه سرای معاصر و سازنده قطعه ایران‌ای مرزپرگهر است که همگام با استادان تراز اول دوران خود در نواختن ساز، نوازنده‌ای ماهر به‌شمار می‌آید. سرود معروف «ای ایران» او که تحت تاثیر اوضاع آن روزگار ساخته شده بود، همچنان احساسات هر شنونده ای را بر انگیخته و به مخاطب حس غرور ملی می دهد.
حسین گل‌گلاب در 1274 خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود. پدر او از نقاشان و عکاسان مشهور در دوره قاجاریه بود. از آنجا که پدر حسین با موسیقی‌دانان دوران خود دوستی داشت، پسر نواختن تار و سه‌تار را از نزد آقا حسینقلی و درویش خان فرا آموخت و پس از تأسیس مدرسه موسیقی وزیری از نخستین شاگردان آنجا شد و با همکاری کلنل کاظم وزیری و علینقی خان وزیری به کار موسیقی علاقه مند شد و بعدها نیز در آنجا به تدریس پرداخت. او تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه علمیه گذراند و با به پایان بردن تحصیلات مقدماتی عازم مدرسه دارالفنون شد و در آنجا به آموختن زبان فرانسه پرداخت. فراگیری زبان روسی و انگلیسی نیز از دیگر فعالیت های گل گلاب به شمار می رود. او پس از پایان تحصیلات از 1298 خورشیدی به تدریس علوم طبیعی در مدرسه دارالفنون پرداخت. گل‌گلاب نخستین نویسنده کتاب درسی طبیعی در ایران بود. او از 1304 تا 1317 خورشیدی 12 جلد کتاب در رشته جغرافیا و طبیعی تهیه کرد که در مدارس تدریس می شد. او از 1307 خورشیدی مسوول تحقیقات علمی گیاه‌شناسی شد و از زمان تأسیس دانشگاه تهران تا 1345 خورشیدی به تدریس اشتغال داشت و هیچگاه به دنبال سیاست و تجارت نرفت. گل گلاب همچنین یکی از اعضای فرهنگستان ایران نیز به شمار می رفت و لغت های زیادی به خصوص در رشته علوم طبیعی پیشنهاد کرد.
حسین گل‌گلاب اگرچه در زمینه ادب و به خصوص ابداع لغت‌هایی برای فرهنگستان شهرتی در میان اهل فرهنگ و ادبیات به دست آورد اما عمده شهرتش برای سُرودن ترانه معروف «ای‌ایران» بود؛ سرودی که به شکل غیر رسمی به عنوان سرود ملی ایرانیان شناخته شده است. این سرود حاصل همکاری گل‌گلاب و روح‌الله‌خالقی به عنوان آهنگساز و غلامحسین بنان به عنوان خواننده است که بعد از اشغال ایران به وسیله متفقین در 1323 خورشیدی سروده شد. اندک افرادی وجود دارند که با زندگی و کارهای حسین گل گلاب آشنا هستند. ترجمه بیش از 50 نمایش برای هنرستان هنرپیشگی و برگردان اپرای کارمن و اپرای فاوست از کارهای او در زمینه ترجمه است.
نثر گل گلاب یکی از نمونه‌های درخشان نثر فارسی در کتاب های غیرداستانی است و کارهای ادبی او درخششی کمتر از کارهای علمی وی ندارد، هرجا که از ادبیات فارسی حرفی باشد، ترانه‌های دلنشین و سرودهای حماسی او را به یاد می آورد. گل گلاب را یکی از بهترین ترانه سازان ایرانی می دانند و سرودهای او از کارهای ماندنی موسیقی است.
حسین گل‌گلاب آثار گران بهایی از خود به یادگار نهاده است. او در 87 سالگی به تنظیم فرهنگ‌نامه و بیولوژی و گیاهان ایران مشغول بود که نتوانست آن را به پایان برساند و در 1363 خورشیدی دارفانی را وداع گفت.
برنامه »چراغداران» را به تهیه کنندگی حسینی باغسنگانی و روایت بهروز رضوی ساعت 12:40 روی موج‌اف ردیف106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ بشنوید .

اخبار پربازدید

  • تدارک ویژه رادیو به منظور پاسداشت ارزشهای حماسه دفاع مقدس

  • بازخوانی رمان برتر دفاع مقدس در کتاب شبِ رادیو تهران

  • پخش زنده آیین بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی و شهریار از رادیو فرهنگ

  • اهدا نشان کشور تاجیکستان به معاون صدای رسانه ملی

  • پخش مستقیم بازی اتلتیکومادرید - پورتو از رادیو ورزش

  • تداعی فضای اربعین / پخش «سر به راه» تا پایان ماه صفر

  • تبیین رویکردهای رادیو اربعین 1400

  • مرزهای زمینی با عراق برای انجام مبادلات اقتصادی فعال هستند ولی اعزام زائری از طریق این مرزها انجام نمی‌شود

  • گذری بر کتاب « کتاب سیری در شعر فارسی» در «کیمیای کلمات »

  • گفت و گو‌ با مجموعه دار ابزار کار شغل های منسوخ شده در رادیو فرهنگ