صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
منو
دسترسی سریع

ایلیا منفرد در گفتگوبا برنامه صباهنگ داستان سرودن ترانه گل ارکیده را بازگو کرد.

به گزارش روابط عمومی رادیو صبا، "صباهنگ"برنامه موسیقی محور رادیو صبا هر روز میزبان یکی از خوانندگان خوب کشورمان است.
روز سه شنبه 23 شهریور برنامه "صباهنگ" با ایلیا منفرد خواننده اثر گل ارکیده گفتگو صمییمی داشت .
ایلیا منفرد (زاده 22 فروردین 1355 در کرمانشاه) خواننده و آهنگساز سبک پاپ است. وی با آهنگ «گل ارکیده» در سال 1376 به شهرت رسید
گل ارکیده برای همدردی با کودکان سرطانی سروده شده است. این ترانه سوزناک از شاخه‌ای گل ارکیده سخن می‌گوید که زرد، رنجور و پژمرده شده است، غمگین است، دردی بی‌پایان می‌کشد و تنها پناه دست‌های ظریفش، دست مادر است.
در ابتدای گفتگو وقتی مجری برنامه جویای حال و احوال وی در روزهای کرونایی شد گفت: من هم از گزند کرونا درامان نبودم دوبار مبتلا شدم ولی خداراشکر خیلی سخت نبود با استراحت و قرنطینه خانگی بهبودی حاصل شد.

مجری برنامه :فضای موسیقی چقدر متاثر کرونا بوده؟
ایلیا منفرد سوال مجری را با یک سوال جواب داد که شما چه شغلی را در این دوسال دیدید که به خاطر کرونا کاملا تعطیل باشد ، موسیقی در این دوسال کاملا تعطیل و بدون فعالیت بوده .
مجری برنامه : شما خودتان را بیشتر آهنگ ساز میدانید یا خواننده ؟ من هیچ وقت خودم را محدود دریک عرصه نکرده ام در دوره ای که من اجازه فعالیت در موسیقی را نداشتم وارد حوزه تئاتر، ساخت فیلم و نویسندگی شدم ، ولی فکر می کنم مردم مرا به عنوان یک موزیسین می شناسند.
وی در ادامه توضیح داد ، همیشه برداشت من از هنر این بوده که ، هنر تولد یک روح است که به واسطه هنرمند اتقاق می افتد تا به یک پیام برسد .اگر از یک طریق انجام نشود از راه دیگری متولد می شود و آن پیام گاه در صحنه یک نمایش دیده میشود ، یا در یک قطعه موسیقی یا در دل یک ترانه شنیده می شود.
مجری برنامه از ایلیا منفرد خواست در مورد ترانه "گل اریکیده" بگوید
که در جواب منفرد داستان سرودن ترانه گل ارکیده به این تعریف کرد ،که روزی با جمعی از هنرمندان موسیقی قرار بود به ملاقات کودکان مبتلا به بیماری های خاص برویم من به دنبال خرید گل ، با گل ارکیده آشنا شدم دیدم ، که گل فروشی جدا از سایر گلها نگهداری می شود ، وقتی علت را جویا شدم فهمیدم به خاطر حساسیتی که این گل دارد باید در شرایط ویژه این نگهداری شود تا طول عمر مناسبی داشته باشد . آن روز گل ارکیده برای کودکان خریدم و در آن ملاقات متوجه شدم که کودکان آنجا مثل گل ارکیده هستند همه بچه ها مثل گل هستند ولی این بیماران به خاطر حساسیتی که دارند باید در شرایط ویژه ای زندگی کنند عین گل ارکیده .
و بعد فکر من کاملا درگیر گل ارکیده و آن بچه ها بود و تک تک کلمات ترانه به سمت ذهن من هجوم می آوردن وملودی این کار هم که برگرفته از یک موسیقی متن یک تاتر باستانی یونانی است که من از دیرباز با آن آشنا بودم .
در ادامه مجری برنامه درباره اصالت کرد وعلاقه به موسیقی کردی از وی سوال کرد که در پاسخ خواننده کرمانشاهی کشورمان گفت: من ترانه هایی هم به این زبان خوانده ام و در فضای مجازی منتشر کرده ام .
در پایان ایلیا منفرد در پاسخ سوال مجری که اگر وارد حوزه هنر نمی شدید چه شغلی را انتخاب می کردید طنازانه با نقد از وضعیت اقتصادی هنرمندان جواب داد، اگر انرژی و وقتی را من برای هنر در حوزه های مختلف از اجرا ترانه وموسیقی تا تدریس گذاشته ام در حرفه دیگری گذاشته بودم الان از نظر اقتصادی خیلی بالاتر بودم.

اخبار پربازدید

  • تدارک ویژه رادیو به منظور پاسداشت ارزشهای حماسه دفاع مقدس

  • بازخوانی رمان برتر دفاع مقدس در کتاب شبِ رادیو تهران

  • پخش زنده آیین بزرگداشت روز ملی شعر و ادب فارسی و شهریار از رادیو فرهنگ

  • اهدا نشان کشور تاجیکستان به معاون صدای رسانه ملی

  • پخش مستقیم بازی اتلتیکومادرید - پورتو از رادیو ورزش

  • تداعی فضای اربعین / پخش «سر به راه» تا پایان ماه صفر

  • تبیین رویکردهای رادیو اربعین 1400

  • مرزهای زمینی با عراق برای انجام مبادلات اقتصادی فعال هستند ولی اعزام زائری از طریق این مرزها انجام نمی‌شود

  • گذری بر کتاب « کتاب سیری در شعر فارسی» در «کیمیای کلمات »

  • گفت و گو‌ با مجموعه دار ابزار کار شغل های منسوخ شده در رادیو فرهنگ