رونمایی از نخستین و تنها كتاب تك‌بیت های عاشورایی

از نخستین و تنها كتاب تك‌بیت های عاشورایی با نام «در معركه عشق» در معاونت صدای رسانه ملی رونمایی شد.

1400/05/18
|
15:25

با حضور علی بخشی زاده معاون صدا ، شهرام ملازاده مدیر رادیو پیام و آوا، احمد رضا صدر مدیر روابط عمومی رادیو، محمد حسن ارجمندی نویسنده كتاب و جمعی از ذاكرین اهل بیت از كتاب «در معركه عشق» رونمایی شد.
علی بخشی زاده در این مراسم با اشاره به رسالت معاونت صدا در هرچه باشكوه تر برگزار كردن مراثی اهل بیت (ع) و زنده نگه داشتن واقعه عاشورا گفت: امام خمینی (ره) فرمودند: ملت ایران ، ملت گریه است.اگر بدانند این گریه ها برای چیست؟آن وقت ملت ما را ملت حماسه می خوانند.
وی افزود: گریه برای امام حسین(ع) مقدمه تحول است و گریه برای وضع مطلوب ما را به ظهور امام زمان(عج) نزدیك می كند.
معاون صدا در پایان ضمن یادآوری حماسه مدافعان حرم و مدافعان سلامت برپایی مناسك عاشورا را مهم دانست.
شهرام ملازاده مدیر رادیو پیام و آوا نیز با اشاره به اینكه این رادیو در سال گذشته رتبه سوم را در جذب مخاطبان عاشورایی كسب كرده بود، گفت: امسال نیز با توجه به شعار«هر خانه یك هیئت» ، با تغییر كنداكتور و اختصاص بخش های مهم به مراثی پیر غلامان تلاش می كنیم فضای رادیو پیام و آوا را با حضور 18 مداح و ذاكر اهل بیت عاشورایی و حسینی كنیم.
در ادامه محمد حسن ارجمندی همكار رادیو پیام در خصوص شكل گیری این اثر عاشورایی گفت: این اثر شامل تك بیت هایی است كه برای مداحان و عاشقان اهل بیت فضای مرثیه سرایی را فراهم می كند.
وی افزود: در این اثر گوشه چشمی به مداحان و پیر غلامان داشتم تا روضه هایشان را از نگاه شخصیت های مختلف، بیان كنم.
ارجمندی با بیان اینكه نگارش این اثر را از سال 86 آغاز كرده گفت: این كتاب شامل 1575 تك بیت است كه در 22 بخش به حركت كاروان سیدالشهداء (ع) از مكه تا پایان واقعه عاشورا و افشاگری حضرت زینب(س) می پردازد.
مولف كتاب «در معركه عشق» افزود: با استناد به روایت های معتبر به همه شخصیت های قیام عاشورا توجه كردم و در این میان بعد حماسی، عرفانی و احساسی را در این اشعار به كار برده ام.
وی در پایان استفاده از این تك بیت ها را در برنامه های رادیو پیام و آوا در كنار مراثی مداحان و ذاكرین اهل بیت (ع) در جذب مخاطب رادیو موثر دانست.
این مراسم كه با مداحی حاج حمید رضا منتظر مداح اهل بیت همراه بود، با قدردانی جمعی از پیر غلامان كه با رادیو پیام و آوا همكاری داشتند ، به پایان رسید.
شایان ذكر است نویسنده در مقدمۀ كتاب«در معركه عشق» دلیل روی آوردن به تك‌بیت‌سرایی كه منجر به سروده‌شدن نخستین و تنها كتاب تك‌بیت عاشورایی شده است، چنین بیان می‌كند:«شعرخوانان و شعرخواهان روزگار ما، نه مجالی برای خواندن شاعرانه‌های طولانی دارند نه حوصله‌ای تا در پس ده‌ها بیت به معنایی یك خطی برسند. آنها اختصار بیان و نوآوری و ژرفای بیان را همزمان می‌خواهند. سراینده این دفتر با احساس این نیاز، به «تك‌بیت‌سرایی» روی آورد تا هر بیت، با نگاهی نو به موضوع چنان باشد كه گویی آن بیت از دل غزلی برگزیده‌ شده ‌است.»

دسترسی سریع