صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

قاسم افشار خواننده نام آشنای کشورمان در گفت و گو با رادیو نمایش گفت: موسیقی ما به نقطه ای می رسد که انگار سرطان گرفته است .

به گزارش روابط عمومی رادیو نمایش ، قاسم افشار در گفت و گو با برنامه «استودیو هشت» افزود : در زمان های گذشته خوانندگان زحمات زیادی می کشیدند ، بی مهری هایی در آن موقع مانند ممیزی های سختگیرانه و امثال آن وجود داشت که اگر کاری قرار بود شنیده شود باید از هزاران فیلتر رد میشد تا مجوز بگیرد .
وی ادامه داد : البته در آن زمان موسیقی ها و شعرها بسیار سالم بودند اما الان بخش کوچکی از موسیقی ما حالش خوب است و بخش اعظم آن حال خوبی ندارد .از نظر من هرچیزی به زمانِ خوبش ، خوب است و یک صدا ، یک خواننده و حتی یک بازیگر ، هیچ وقت قدیمی نمی شود اما متاسفانه در این روزگار ، مخصوصا این 6 ، 7 سال اخیر ، در کشور ما به راحتی هر صدایی با جنس خوب یا بد ، شنیده می شود .حتی بعضی اوقات کلِ پکیج بد است یعنی صدا خوب نیست ، شعر و ملودی هم بسیار ضعیف هستند و همین می شود که امروز ، موسیقی ما به نقطه ای می رسد که انگار سرطان گرفته است.
افشار همچنین درباره فعالیت خود گفت : من از دهه 70 خوانندگی را شروع کردم اما از سال 76 که موسیقی پاپ شکل گرفت این کار را به صورت رسمی ، به این معنی که از زمانی که وارد تلویزیون شدم ، ادامه دادم .
وی در مورد ترانه «وقف پرنده ها» که اولین کارش بود ، افزود : من در آن زمان در واحد موسیقی تست صدا دادم و بعد از آن 11 ماه طول کشید تا به من اجازه خواندن دادند و بنابراین توانستم ترانه وقف پرنده ها را که شعری از آقای محمدعلی شیرازی ، ملودی اکبر آزاد و تنظیم بهروز صفاریان بود را اجرا کنم.
وی افزود: برای اجرای این ترانه که اولین کارِ حرفه ای و جدی ام بود ، هم خیلی استرس داشتم و هم اینکه بسیار خوشحال بودم و آن روز برایم روز خیلی قشنگی بود و از آن قشنگ تر این بود که فردای آن روز کارم از شبکه های تلویزیونی و رادیویی پخش می شد .
افشار در مورد علایق پنهانش گفت : حنجره و بافت صدای من ، گرایش سنتی نداشت و از همان ابتدا در سن 16 ، 17 سالگی که شروع به خواندن کردم ، همیشه فکر می کردم که صدایم به موسیقی پاپ گرایش دارد و البته در آن زمان تصور نمی کردم که روزی خواننده پاپ شوم .
افشار ادامه داد : من وقتی 16 سالم بود یک موتور داشتم که آن را فروختم و با پولش برای خودم یک ارگ خریدم و چون کار با آن را بلد نبودم حدود یکی ، دو سال فقط در اتاقم بود و نگاهش می کردم و وقتی هم که تصمیم گرفتم آن را به صدا در بیاورم ، چون نواختن آن را بلد نبودم ، صداهای ناهنجاری تولید می کردم و بنابراین هرچند که خانواده با کار موسیقی من مخالف نبودند اما آن صداها و حتی خوانندگی من باعث اذیتشان میشد حتی گاهی اوقات که برای دوستانم ترانه می خواندم ، به من می خندیدند و همین خنده ها باعث شد تا من جدی تر به خوانندگی فکر کنم و من از همان زمان تا وقتی که وارد تلویزیون شدم ، بدون هیچ آموزش و استادی ، خودم روی صدای خودم کار کردم .
وی در پایان در مورد ترانه دل نگران گفت : آهنگسازیِ این ترانه از محمدرضا چراغعلی ، با شعر آقای افشین سیاهپوش است .

اخبار پربازدید

  • آثار نویسنده اتریشی در «هزارتوی داستان» رادیو نمایش

  • داستان پناه را از رادیو معارف بشنوید

  • راز غربت حرم

  • تهیه کننده آقازاده میهمان «حوض نقره» رادیو ایران

  • درخشش ستارگان دانش در رادیو معارف

  • مریم نشیبا مهمان «پارک ساعی» می شود

  • «هفت دقیقه تا پاییز» علیرضا امینی از رادیو فیلم پخش می شود

  • "مرهم زخم ها" بانوی مخترع ایرانی از رادیو تهران

  • گرامیداشت زنده یاد همایون خرم در رادیو فرهنگ

  • پخش مناظرات علامه مصباح‌ با نمایندگان حزب توده و جریانهای الحادی- مارکسیستی