صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رادیو فرهنگ دوشنبه 9 تیرماه در برنامه های متنوعی از جمله هفت کوچه ، هفت اقلیم ، پرونده ، نقد امروز و ... مباحث فرهنگی و هنری را بیان می کند .

به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ ؛لابی گری ، قانون مداری یا قانون گریزی موضوع 9 تیرماه برنامه «نقد امروز» رادیو فرهنگ است که با حضور پروفسور طاهری نیا استاد تمام دانشگاه تهران و کارشناس حقوق خصوصی و دکتر فلاحی نماینده مجلس این مورد بررسی می شود.
برنامه «نقد امروز» با محوریت بررسی رویدادهای اجتماعی ساعت10:30 از رادیو فرهنگ پخش می شود
همچنین رادیو فرهنگ امروز در برنامه «وقتی خیال در می زند» میزبان مهیار فیروز بخت ، نوازنده‏ و آهنگساز است و فاطمه داوودیان کارشناس مجری با استاد مهیار فیروزبخت،درباره فعالیت هایش گفتگومیکند
گفتنی است ؛ مهیار فیروزبخت، نوازنده‏اى توانا و بداهه ‏نوازى است که در نوازندگى شیوه کارى خود را دارد که مورد تأیید هنرمندان بزرگ و سرشناس مى‏باشد. وى پس از انقلاب اسلامى حدود چهل و هشت سرود و آهنگ انقلابى چه در رابطه با جنگ تحمیلى عراق علیه ایران و چه در رابطه با دیگر برنامه‏هاى سازمان صدا وسیما ساخته است ، برنامه وقتی خیال در می زند ساعت 16:30 به تهیه کنندگی الهه بیات با موضوع گفتگو با نویسندگان ، ادیبان و هنرمندان درباره آثار واندیشه هایشان پخش می شود.
شنوندگان رادیو فرهنگ می توانند امروز در برنامه زنده «پرونده » با طرح سوالات و نظرات خود درباره قانون موجر و مستاجر از کارشناس برنامه پاسخ بشنوند؛ برنامه زنده پرونده ساعت14:30 با موضوع مشاوره حقوقی و با حضور و کلا و قضات دادگستری که به سوالات شنوندگان در زمینه مسائل حقوقی و قضایی پاسخ می دهند و در این برنامه «مسعود صفری» وکیل پایه یک دادگستری درباره قانون موجر و مستاجر مطالبی را بیان کرده و پاسخگوی سوالات شنوندگان است.
برنامه «هفت کوچه» رادیو فرهنگ که به فرهنگ عامه می پردازد امروز به این مساله که حنا در فرهنگ مردم چه معنایی دارد اشاره داشته و در بخش کارشناسی درباره هنر «نقش حنا» مطالبی بیان می شود ، «نقش حنا» یکی از هنرهای سنتی پرطرفدار به ویژه در استان های جنوبی است که بیشتر در میان زنها، این هنر رایج است که تبدیل به یکی از آداب و رسوم آن خطه هم شده است ،حنا از جنت است و اثری از بهشت و نشانه ای از شادی، مهر و نیکبختی دارد. این باوری است که ایرانیان باستان داشتند و هنوز هم پابرجاست و آیین حنابندان هم بر همین اساس در عروسی ها شکل گرفته است ؛ برنامه «هفت کوچه» هرروز ساعت 9:00به تهیه کنندگی سیدهادی موسوی نژاد از گروه جامعه رادیو فرهنگ روی آنتن می رود.
یادآور می شود ؛ دکتر آرمان زرگران، استادیار دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران و عضوآکادمی جهانی تاریخ داروسازی در برنامه «شفاخانه» امروز به بررسی خواص «بامیه » برای پیشگیری از بیماری ها و سلامت افراد می پردازد
برنامه «شفاخانه» با موضوع بازشناسی ظرفیت‌ها و میزان کارآمدی طب سنتی در پیش‌گیری بیماری‌ها » دوشنبه ها ساعت 16 به بررسی خواص داروهای گیاهی و میوه ها» می پردازد.
همچنین امروز برنامه «مستند فرهنگ» در آستانه سالروز شهادت «شهید هدایت اله ملک زاده» با با موضوع بررسی زندگی و فعالیت های این شهید از رادیو فرهنگ پخش می شود.
شهید هدایت اله ملکی بنادکودکی فرزند جواد به تاریخ 3/5/1323 در دیزه یزد از یک خانواده مؤمن و مذهبی چشم به جهان هستی گشود و تحصیلات خود را تا مدرک فوق لیسانس ادامه داد ،ایشان در گذشته قبل از انقلاب فعالیت سیاسی داشته اند و بعد از انقلاب عضو شورای روحانیت و دبیر حزب جمهوری کرج مسئول ستاد نماز جمعه و امام جمعه موقت کرج بودند و سرانجام با شروع جنگ تحمیلی از طرف مرکز اعزام روحانی به جبهه‌های جنگ اعزام و سرانجام 10/4/65 در منطقه جنگی مهران توسط بمباران دشمن صهیونیست به فیض شهادت نائل گردید. روحش شاد.
برنامه «مستند فرهنگ» کاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است که ساعت 18:30 با محوریت بررسی زندگی افراد تاثیرگذار در انقلاب اسلامی و نقش فرهنگی هرکدام از آنها روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می شود.
همچنین برنامه «هفت اقلیم» امروز با موضوع کتاب و کتابخوانی به بررسی وضعیت سرانه مطالعه کشور و نقش فرهنگ اهدای کتاب در ترویج کتاب خوانی می پردازد و در این برنامه « دکتر علی اکبر زین العابدین از مروجان کتاب و افراد موفق در این زمینه ضمن توضیحی از وضعیت مطالعه در کشور به موضوع اهدای کتاب نیز اشاره می کند و در بخش دیگری از برنامه «هفت اقلیم» مختار پور مدیر نهاد کتابخانه های عمومی کشور درباره ی پویش اهدای کتاب صحبت کرده و در ادامه معرفی کتاب و اخبار حوزه فرهنگ و هنر پخش می شود همچنین فاطمه داوودیان نیز گزارشی با موضوع اهدای کتاب ؛ باید ها و نبایدها و چگونگی این اهدا و موضوعات مورد نیاز برای اهدای کتاب را تهیه کرده است .
«هفت اقلیم» به همت گروه فرهنگ و‌کتاب ساعت 19.30 به صورت زنده بر روی موج اف ام ردیف . 106مگاهرتز از شبکه فرهنگ پخش می‌شود.
ساعت 21 نیز در برنامه «در جستجوی معنا» می توانید برای سفر به درون و نمگاهی خودشناسانه با «امیر عباس علی زمانی» استاد فلسفه دین دانشگاه تهران کارشناس و «یاسر هدایتی» کارشناس مجری این برنامه همراه شوید
بنابراین گزارش ، «راضیه گردکاهد» در برنامه «رویای کاغذی» امشب ضمن خوانش بخش‌هایی از کتاب «همنام » نوشته« جومپا لاهیری » ، شنوندگان را با این اثر آشنا می‌کند ؛ این رمان ، داستانی در مورد مهاجرت است. خانواده‌ای بنگالی به آمریکا مهاجرت می‌کنند. صاحب فرزندانی می‌شوند. و رمان همنام در مورد زندگی آن‌ها در این جامعه‌ی بیگانه و مسایل آن‌ها به عنوان افراد خارجی و بیگانه است ، ماجراهای رمان از سال 1968 آغاز می‌شود و در سال 2000 به پایان می‌رسد. به عبارتی رمان همنام زندگی یک خانواده را در طی 32 سال و طی 12 فصل روایت می‌کند
برنامه «رویای کاغذی» به تهیه‌کنندگی الهه بیات و نویسندگی مریم بیانی ساعت 23:45 از رادیو فرهنگ شنیده می‌شود.
اخبار پربازدید

  • باید از ظرفیت فضای مجازی برای صیانت از زبان فارسی استفاده کنیم

  • ادبیات کارآگاهی در «هزارتوی داستان» نقد و بررسی می شود

  • معرفی تپه "سیَلْک" در رادیو صبا

  • افسانه ای از سرزمین هندوستان در «افسون افسانه» رادیو نمایش

  • صفحه رادیو را در هفته نامه صدا و سیما بخوانید و بشنوید

  • نگاهی به سینمای هنر و تجربه در «گیومه» رادیو نمایش

  • افزایش سطح تعاملات آستان قدس رضوی و معاونت صدا

  • مسائل فرهنگی و اجتماعی دستمایه «شب نشینی با صبا»

  • آخر هفته با برنامه‌های رادیو فرهنگ همراه شوید

  • نسل جدید گزارشگران ورزشی با ورزش یاران