صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: اگر تقاضای یک کالا مثل ارز بیشتر از عرضه باشد قیمت آن خواهی نخواهی بالا می‌رود.

«طهماسب مظاهری» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: تقاضای که در بازار وجود دارد چه برای ارز و چه برای کالاهای دیگر از طریق نقدینگی که بوجود می آید به مرور افزایش پیدا می کند.

وی اظهارداشت: نقدینگی ویژگی اصلی قدرت خرید است هرکسی به اندازه دارایی و نقدینگی، قدرت خرید دارد وقتی نقدینگی اضافه می‌شود کل تقاضا و قدرت خرید مردم بالا می‌رود.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: جدا از این طی چند روز اخیر شاهد این بودیم که تعدادی از هموطنان برای حفظ ارزش دارایی خود دوباره وارد خرید و فروش در بازار ارز شده اند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد تقاضا یک اثر روانی است، افزود: بشر به نفسه به دنبال کسب منافع و حفظ دارایی‌های خود است به محض اینکه یک حرکت رو به بالا در یک کالای سهل البیع مثل ارز شکل می‌گیرد این حالت روانی در جامعه ایجاد می شودکه مثلاً ممکن است باز هم افزایش پیدا کند از اینرو عده‌ای با هدف حفظ ارزش دارایی خود نسبت به خرید آن کالا اقدام می‌کنند.

مظاهری اظهارداشت: گاهی وقت‌ها دولت، رئیس جمهور و دیگر مسئولان می‌گویند وارد بازار ارز نشوید، ارز نخرید... چرا که در نظرداریم ثبات بازار را حفظ کنیم برخی از مردم به حرف مسئولان اعتماد می‌کنند از این تقاضا منصرف و از بازار خارج می‌شوند اگر چند بار این حرف زده شود و مردم ببینند حرف و عمل مسئولان یکی نیست این حرف‌ها اثر خود را از دست می‌دهد.

وی ادامه داد: به نظر می رسد دولت باید شدت رشد نقدینگی را در جامعه کم و مانع افزایش آن شود.

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: شدت رشد نقدینگی هنوز از رشد تولید ناخالص داخلی بالاتر است.

وی افزود: یکی از محل های خیلی موثر برای کنترل رشد نقدینگی «هزینه های دولت» است که باید کنترل شود.

مظاهری یادآورشد: در مورد آرامش دادن به بازار و محدود کردن تقاضای بازار به کالا و خدماتی که می خواهد با ارز خریداری شود می تواند یک مقداری این رشد و شتاب را کم کند.

«رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت 21 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حمید رضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفتگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • باید از ظرفیت فضای مجازی برای صیانت از زبان فارسی استفاده کنیم

  • ادبیات کارآگاهی در «هزارتوی داستان» نقد و بررسی می شود

  • معرفی تپه "سیَلْک" در رادیو صبا

  • افسانه ای از سرزمین هندوستان در «افسون افسانه» رادیو نمایش

  • صفحه رادیو را در هفته نامه صدا و سیما بخوانید و بشنوید

  • نگاهی به سینمای هنر و تجربه در «گیومه» رادیو نمایش

  • افزایش سطح تعاملات آستان قدس رضوی و معاونت صدا

  • مسائل فرهنگی و اجتماعی دستمایه «شب نشینی با صبا»

  • آخر هفته با برنامه‌های رادیو فرهنگ همراه شوید

  • نسل جدید گزارشگران ورزشی با ورزش یاران