صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

برنامه «جوانه ها» رادیو فرهنگ با بخش های متنوع از سفر به ترکیه تا باغ نادری مشهد و از موسیقی ایرانی تا مویقی برای کودکان اوتیسم جمعه دوم خرداد ماه همراه شنوندگان می شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ ؛ برنامه جوانه ها مجله ای رادیویی است که نوجوانان اجرای آن را بر عهده دارند و جمعه این هفته در بخش های مختلف از رمضان در دیگر کشورهای اسلامی تا اهمیت موسیی برای کودکان اوتیسمی ورق هایی شنیدنی دارد.
در این برنامه در بخش معرفی کشورها و آداب رسوم آنها به موضوع رمضان در دیگر کشورهای اسلامی پرداخته و «ایلیا فیضی» درباره آداب و رسوم مردم ترکیه در ماه مبارک رمضان به ویژه در روزهای منتهی به عید سعید فطر مطالبی را بیان می کند.؛ همچنین «نیکا نعمتی» نیز در بخش معرفی کتاب به سراغ مجموعه 10 جلدی قصه های دبستانی برای دخترها نوشته «نیکی دالی» می رود.
در برنامه جوانه ها بخشی به موضوع آموزش بازی های بومی محلی اختصاص دارد که در این برنامه «نازنین عباسی» بازی برای تقویت حافظه را آموزش می دهد.
«کیان تقی پور» نیز در بخش گردشگری برنامه جوانه ها همچنان در شیراز گشت وگذار دارد و این بار درباره دیدنی ها و جاذبه های سرای مشیر توضیح می دهد، سرای مشیر، یا سرای گلشن از بازارهای قدیمی شیراز است که در دوره قاجاریه ساخته شده‌است.
معرفی موزه ها نیز بخش جدیدی در برنامه «جوانه ها» ات که در این بخش «مریسا عزیززاده» این هفته به مشهد مقدس سری زده واز دیدنی های مجموعه باغ موزه نادری می گوید،در مجموعه باغ موزه نادری شهر مشهد که به یادبود نادرشاه افشار توسط مهندس هوشنگ سیحون طراحی و ساخته شده‌ است، علاوه بر تالارها و نمایش لباس ها و ادوات دوره افشار مجسمه مفرغی سواره نادر به ارتفاع 6٫5 متر با مجسمه 3 سرباز پیاده که در کنار اسب ایستاده اند در شهر رم ایتالیا ساخته شده و به مشهد حمل و بر فراز پایه آن استوار شده است نیز دیدنی است ؛ طرح مجسمه به وسیله استاد ابوالحسن صدیقی تهیه شده و مفرغ ریزی آن در کارخانه بروتی ایتالیا انجام یافته است.
در بخش هنرهای تجسمی نیز «الینا کیان» به معرفی هنر »ارسی سازی» می پردازد،ارسی گونه ای پنجره چوبی و شبکه دار کشویی است که با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شود. بلندای ارسی از کف تا آسمانه است.
یکی از بخش هایی که به تازگی شنوندگان در برنامه «جوانه ها» با آن همره شده اند بخش موسیقی و آوازاست که «دانیال دلداری» تلاش می کند با بیانی ساده گام به گام شنوندگان را با الفبای موسیقی و آواز آشنا کند واین هفته نیز به سراغ معرفی دستگاهی در موسیقی ایرانی می رود که این دستگاه منشأ چند آواز مهم در ردیف موسیقی ایرانی از ابوعطا، بیات ترک، افشاری و دشتی است و دانگ اصلی آن، جزو دانگ‌های پایه در موسیقی ایرانی دانسته می‌شود،دستگاه «شور» یکی از مهمترین دستگاه های موسیقی ایرانی است.
یکی از بخش های جدید برنامه جوانه ها بخش شکوفه باران است که در این بخش زهرا سوری درباره اهمیت هنر درمانی مطالبی را بیان می کند و این هته به موضوع «موسیقی در کودکان اوتیسم» می پردازد.
«برنامه جوانه ها» را به تهیه کنندگی و مشاور محتوایی مریم قاسمی ساعت13:30 به مدت30 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهkگ بشنوید.

اخبار پربازدید

  • 14 خرداد 68 در مستند «روایت یک انتخاب»

  • «شب های فرهنگ» نگاهی فقهی به موسیقی و غنا دارد

  • بررسی جایگاه مجلس شورای اسلامی با «خانه ملت»

  • روایتی از اساطیر ایرانی با خوانش «مشی ومشیانه» در برنامه «رویای کاغذی»

  • واکاوی رمان اجتماعی در برنامه «شب های فرهنگ»

  • خواص گیاهان دارویی در «شفاخانه»

  • احمد تمیم داری مهمان امروز برنامه «نام آوران ایران زمین»

  • همراه باخیال های هنری حسام الدین سراج در «وقتی خیال در میزند»

  • همراه با «علی اکبر شیدا» در برنامه «با کاروان شعر و موسیقی»

  • تبیین اندیشه های فقهی و سیاسی امام خمینی (ره) در " عصر روح الله "