صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

مجید مختاری، دکترای تخصصی خون‌شناسی و علوم انتقال خون گفت: گروه خونی غالب در کشور ما O است ولی گروه خونی AB راحت‌تر می‌توانند خون دریافت کنند.

عضو هیئت مدیره و بازرس اصلی انجمن علمی هماتولوژی آزمایشگاهی ایران درمورد اینکه گروه‌های خونی بر اساس چه فاکتورهایی تقسیم می‌شوند، در «روزنه» رادیو گفت‌وگو تشریح کرد: گروه‌های خونی ساختارهای آنتی‌ژنی در سطح گلبول‌های قرمز و سایر سلول‌های بدن هستند. بر اساس ژنتیکی که افراد دارند آنتی‌ژن‌های مختلف بر سطح گلبول‌های قرمز بیان و بارگذاری می‌شوند که ساختارهای بسیار ساده هستند و ترکیبات قندی دارند.

وی ادامه داد: ساده‌ترین و پایه‌ترین گروه خونی، گروه O است که این پایه در سطح گلبول‌های قرمز و ژن آن در تمام افراد وجود دارد؛ به استثنای برخی از افراد که جزو گروه‌های خونی نادر هستند مثل O بمبئی که یک قند کمتر دارد.

مختاری عنوان کرد: گروه O می‌تواند به همه گروه‌های دیگر خون اهدا کند چون کمترین آنتی‌ژن را دارد اما این گروه به گروه O بمبئی نمی‌تواند اهدا کند.

او اظهار داشت: افرادی که یک ساختار قندی اضافه‌تر داشته باشند گروه خونی A ، افرادی که گالاکتوز داشته باشند گروه خونی B و افرادی که ژن آنها بیان‌کننده این دو قند با یکدیگر باشد گروه خونی AB را خواهند داشت.

مختاری درباره فاکتور مثبت یا منفی بودن گروه‌های خونی نیز توضیح داد: یک ساختار پروتئینی است که در ژن متفاوتی بیان می‌شود و بر اساس توارثی که وجود دارد و همچنین بروز آنتی‌ژن D، افراد به گروه خونی مثبت و منفی تقسیم می‌شوند.

عضو هیئت مدیره و بازرس اصلی انجمن علمی هماتولوژی آزمایشگاهی ایران با اشاره به اینکه گروه خونی AB راحت‌تر خون دریافت می‌کند، در رادیو گفت‌وگو تصریح کرد: بر اساس اینکه گروه خونی هر فردی چیست و کدام یک از ساختارهای آنتی‌ژنی را دارد بدن ما علیه ساختارهای آنتی‌ژنی‌های خودی، پادتن نمی‌سازد.

او افزود: کسی که گروه خونی او A است علیه ساختار آنتی‌ژنی گروه B آنتی‌بادی می‌سازد لذا به این شخص نمی‌توان خون گروه B را زد و کسی که گروه خونی او O است علیه ساختار آنتی‌ژنی A و B پادتن می‌سازد و هیچکدام از این خون‌ها را نمی‌توان به او زد. کسی که AB باشد چون هر دو را دارد و O نیز که اساس آنها بوده علیه هیچکدامشان پادتن نمی‌سازد لذا از همه گروه‌ها می‌تواند خون دریافت کند.

مختاری در پایان یادآور شد: در کشور ما گروه خونی O غالب است.

اخبار پربازدید

  • 14 خرداد 68 در مستند «روایت یک انتخاب»

  • «شب های فرهنگ» نگاهی فقهی به موسیقی و غنا دارد

  • بررسی جایگاه مجلس شورای اسلامی با «خانه ملت»

  • روایتی از اساطیر ایرانی با خوانش «مشی ومشیانه» در برنامه «رویای کاغذی»

  • واکاوی رمان اجتماعی در برنامه «شب های فرهنگ»

  • خواص گیاهان دارویی در «شفاخانه»

  • احمد تمیم داری مهمان امروز برنامه «نام آوران ایران زمین»

  • همراه باخیال های هنری حسام الدین سراج در «وقتی خیال در میزند»

  • همراه با «علی اکبر شیدا» در برنامه «با کاروان شعر و موسیقی»

  • تبیین اندیشه های فقهی و سیاسی امام خمینی (ره) در " عصر روح الله "