صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

یک کارشناس مسائل اقتصادی گفت: برای تحقق شعار "جهش تولید" تنظیم سازی و تسهیل گیری جدید نسبت به منابع موجود و تقسیم آن میان ذینفعان برای بهبود تولید ملی باید در دستور کار قرار گیرد.

«ساسان شاه ویسی » در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: مقام معظم رهبری طی 13 سال گذشته به ویژه در چهار سال اخیر در نام گذاری سال ها اشاره مستقیمی به اقتصاد داشته اند.

وی اظهارداشت: براین اساس برای داشتن اقتصاد پر قدرت و انجام جراحی بزرگ در اقتصاد کشور در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی باید قلمروسازی های جدیدی تعریف شده و نقش مردم در اقتصاد برجسته تر شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: سیاست های اصل 44 قانون اساسی در راستای انجام اصلاحات اقتصادی بوده و بر توانمندسازی مردم، آزادسازی اقتصاد و خصوصی سازی تاکید کرده است.

وی با تاکید بر اینکه نقش مردم در اقتصاد برجسته سازی نشده و خصوصی سازی ها موفق نبوده است، گفت: چهار سال گذشته با عنوان های"حمایت از تولید ملی، کار و سرمایه ایرانی"، "تولید ملی و اشتغال"، "رونق تولید" و "جهش تولید" که مبنتی بر منابع موثقی بوده، نامگذاری شده اند.

شاه ویسی با بیان اینکه متاسفانه کاهش ارزش پول ملی در دو سال گذشته کاستی های را برای اقتصاد کشور و مردم به همراه داشته است، افزود: در سال 98 به رونق تولید توجه و برای مقابله عمومی با ارزش پول ملی از دست رفته تصمیم گیری شده و دولت نسبت به کارکردهای اقتصاد آزادانه تر عمل کرده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت داخلی سازی قطعات وارداتی به ارزش 10 میلیارد تومان را در دستور کار خود قرار داد، اظهارداشت: وزارت نفت نیز پنج میلیارد دلار از تجهیزات نفتی خود را از تولید داخلی شرکت های دانش بنیان تامین کرده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: با وجود انجام اقدامهای مزبور میزان صادرات غیر نفتی نه تنها کمتر نشد بلکه بخش بزرگی از نیازهای ارزی دولت نیز تامین شده است.

وی افزود: هم اکنون قیمت نفت به مرز 25 دلار رسیده و بسیاری از کشورهای بزرگ نفتی مانند عربستان کسری بودجه 100 میلیارد دلاری داشته اند.

شاه ویسی با اعلام این مطلب که کاهش قیمت نفت در اقتصاد ایران نیز اثر گذار بوده است، گفت: با رونق تولید در سال گذشته بخش بزرگی از نیازهای کشور رفع و رابطه میان دولت و فعالان اقتصادی بهتر شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه بخش بزرگی از اقتصاد بر تولیدات داخلی تکیه کرده و سهم بیشتر نیازمندی های وارداتی از تولید داخل تامین شده است، اظهارداشت: رونق تولید در سال گذشته تنها به میزان 10 درصد محقق شده است.

این کارشناس مسائل اقتصادی ادامه داد: میزان صادرات غیر نفتی طی سال گذشته 40 تا 45 میلیارد دلار بوده که در سال "جهش تولید" هدفگذاری باید 400 میلیارد دلار باشد.

وی با بیان اینکه با درک ضرورت ها و فراهم سازی الزامات به سرعت می توان حداقل ها را به حداکثر تبدیل کرد، گفت: دولت باید با اولویت گذاری صحیح در حوزه تولید ملی کارکردهای اقتصاد را در راستای سرمایه گذاری بهینه قرار دهد.

شاه ویسی نقش آفرینی سازمان های توسعه ای در تحقق جهش تولید را ضروری دانست و به رادیو اقتصاد یادآور شد: مهمترین مسئله تولید تامین منابع مالی است.

«اقتصاد به وقت بهار» ویژه برنامه نوروزی رادیو اقتصاد است که هر روز از ساعت 17 به مدت 180 دقیقه روی آنتن می رود علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • درخشش برنامه های منتخب فصل پاییز رادیو معارف

  • پخش مستند رادیویی" روز سرنوشت" از رادیو معارف

  • «قلبی به این سپیدی» شاهکار «خابیر ماریاس» در رویای کاغذی

  • هرشب دعوتید به مشاعره بهاری «بیتا بیت»

  • جلوه های بهار در شعر فارسی با برنامه «بهارنو»

  • جهش در تولید برنامه‌هایی شادتر، شنیدنی‌تر و امید آفرین‌تر

  • پخش نکات آموزنده اخلاقی "داستان دوستان"

  • نگاهی به جفرافیای جشن نوروز با ساز نورز «ساز نوروز»

  • قصه‌ی سعید و مریم در «رویای کاغذی»

  • گفتگو با ملک محمد مسعودی در «نغمه های بهاری»