صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سه دهه هست که رهبر معظم انقلاب اقتصاد بدون نفت را در کشور مطرح کرده است.

«سید حسن حسینی شاهرودی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: متاسفانه پول مفت، رایگان و سهل و الوصول نفت باعث شده چسبندگی اقتصاد و بودجه سنواتی دولتی به نفت هیچ وقت از بین نرود.

وی اظهارداشت: شوربختانه اراده جدی برای تحقق اقتصاد بدون نفت در کشور وجود نداشته و دولت های مختلف همواره به دنبال این بودند که فروش نفت را بالاتر ببرند در حالیکه چنین اقدامی مغایر با سیاست های کلان مملکت بوده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اعمال تحریم لطف بزرگی بود که دشمن در حق این کشور کرد.

وی افزود: میزان فروش نفت ایران سال گذشته در اثر اعمال تحریم ها به پائین سطح خود یعنی 400 هزار بشکه در روز رسید و بخش زیادی از بهای فروش نفت به داخل نیامد بلکه بجای آن جنس وارد کشور شد.

حسینی شاهرودی بیان داشت: لاجرم کشور در اثر این تحریم ها و فشارها به سمت اقتصاد بدون نفت حرکت کرد.

وی ادامه داد: این حرکت ارادی نبود بلکه غیر ارادی بود چرا که راه دیگری وجود نداشت.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: امسال فروش نفت نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری خواهد داشت و درآمدهای نفتی که در بودجه لحاظ شده حداقلی است.

وی افزود: چاره ای نیست باید به سمت اقتصاد مقاومتی و پویایی اقتصاد از درون با نگاه به بیرون رفت.

حسینی شاهرودی ادامه داد: رونق تولید باعث ایجاد اشتغال و درآمد برای افراد و خانواده ها می شود و در نتیجه بر سطح زندگی، کیفیت و معیشت مردم اثر مثبت خواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نامگذاری سال 99 به نام «جهش تولید» اظهار داشت: مجلس اقدامات لازم را با مصوباتی مانند قانون رفع موانع تولید در جهت تحقق شعار سال برداشته و علاوه بر این قوانینی در حوزه پولی، بانکی و مالیاتی نیز در دست اقدام است.

وی تاکید کرد: دولت در سال گذشته با توجه به شعار سال یعنی «رونق تولید» و همینطور کاهش فروش نفت تجربیات خوبی در زمینه اقتصاد بدون نفت و افزایش تولید با اتکا به توان داخل به دست آورده که می تواند در راستای تحقق جهش تولید بکار گیرد.

حسینی شاهرودی ضمن اشاره به تصویب قانون رفع موانع تولید ادامه داد: متاسفانه این قانون به اذعان خود دولت 20 تا 25 درصد بیشتر عملیاتی نشده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک با اجرای صحیح این قانون بسیاری از مشکلات و موانع از سر راه تولید و تولیدکنندگان برداشته می شود.

وی افزود: تحقق شعارسال یعنی جهش تولید مستلزم اراده جدی، تغییر رویکردها و سیاست ها، اصلاح و بهبود محیط کسب و کار، اجرای صحیح قوانین و مقررات، توجه به شرکت های دانش بنیان، میدان دادن به بخش خصوصی و تعاونی و بسیاری موارد دیگر است.

«اقتصاد به وقت بهار» ویژه برنامه نوروزی رادیو اقتصاد است که هر روز از ساعت 17 به مدت 180 دقیقه روی آنتن می رود علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می توانند به سایت رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • درخشش برنامه های منتخب فصل پاییز رادیو معارف

  • پخش مستند رادیویی" روز سرنوشت" از رادیو معارف

  • «قلبی به این سپیدی» شاهکار «خابیر ماریاس» در رویای کاغذی

  • هرشب دعوتید به مشاعره بهاری «بیتا بیت»

  • جلوه های بهار در شعر فارسی با برنامه «بهارنو»

  • جهش در تولید برنامه‌هایی شادتر، شنیدنی‌تر و امید آفرین‌تر

  • پخش نکات آموزنده اخلاقی "داستان دوستان"

  • نگاهی به جفرافیای جشن نوروز با ساز نورز «ساز نوروز»

  • قصه‌ی سعید و مریم در «رویای کاغذی»

  • گفتگو با ملک محمد مسعودی در «نغمه های بهاری»