صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

آیین سپاس از زنده یاد استاد « میرزا ابوالحسن جلوه » فیلسوف و حکیم الهی جمعه 25 بهمن ماه از رادیو فرهنگ پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ ؛ برنامه آیین سپاس کاری از گروه کتاب رادیو فرهنگ با همکاری خانه اندیشمندان علوم انسانی است که مراسم بزرگداشت آیت الله میرزا ابوالحسن جلوه، فیلسوف و حکیم الهی را جمعه 25 بهمن ماه پخش می کند.

حکیم الهى میرزا ابوالحسن جلوه یکى از دانشوران جهان تشیع است که در عصر قاجار چون ستاره‌اى فروزان در آسمان حکمت درخشید و با تلاشى ارزشمند و کوششى وافر مشعل حکمت را در این عصر روشن نگاه داشت. حکیم جلوه از لحاظ نسب به سلسله‌اى از سادات طباطبایی انتساب دارد که از طریق پدر به امام حسن مجتبى(ع) و از طریق مادر به حضرت امام حسین(ع) مى‌رسد و یکى از اجداد او سید بهاءالدین حیدر است که در قرن هفتم در زواره مى‌زیست و زمانى که قوم وحشى مغول به این شهر یورش آوردند این سید وارسته شجاع رهبرى دفاع مردم این شهر در مقابل مهاجمان را عهده‌دار شد و سرانجام به دست مغول به شهادت رسید و در خانه‌اش دفن گردید و مرقدش اکنون زیارتگاه مردم است.
او در سال 1273ق، در حالی که 35 بهار از زندگی پربار خود را پشت سر می‌گذاشت، با اندوخته‌های علمی که در اصفهان کسب کرده بود، راهی تهران شد و در مدرسه دارالشفاء اقامت گزید. (این مدرسه نخست به دستور فتحعلی شاه برای بیمارستان ساخته شد ولی بعدها به صورت مدرسه درآمد. ) . این عالم وارسته به مدت 41 سال در این مدرسه به تدریس حکمت و فلسفه و ریاضیات مشغول بود. در این عصر آقا محمد‌رضا قمشه‌ای و آقا علی مدرس و جلوه سه استاد کامل فلسفه و حکمت به شمار می‌رفتند که کاروانی از دانشوران و مشتاقان معرفت از حوزه تدریس آنان استفاده می‌کردند و با رحلت آن دو حکیم در دوره ناصری علوم عقلی به مجلس درس جلوه انحصار یافت و بعد از حاج ملاهادی سبزواری در مکتب او فلسفه جان تازه‌ای یافت.
در این برنامه سخنان «حسن بلخاری»، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی؛ «مهدی محقق»، رئیس هیأت مدیره انجمن؛ آیت‌الله «غیاث‌الدین طه محمدی»، رئیس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی‌سینا؛ «قاسم پورحسن»، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و «منوچهر صدوقی‌سها»، عضو شورای علمی انجمن پخشمی شود.
رادیو فرهنگ آیین سپاس از این استاد گرامی را جمعه 25 بهمن ماه پخش می کند و علاقمندان می توانند ساعت 17:00 روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز شنونده این برنامه باشند.

اخبار پربازدید

  • رانت خواری و فرصت طلبی در«یک انتخاب»

  • ویژگی محبوب ترین افراد از منظر امام علی (ع) در " منشور امیر"

  • جریان سازی استفاده از محصولات داخلی از مدارس آغاز می شود

  • طنازی زمستانی رادیو

  • سفر به روسیه سرزمین تزارها با سفرنامه خوانی

  • رسالت رادیوانتخابات، ارتقای فرهنگ مشارکت سیاسی است

  • «به کسی مربوط نیست» در رویای کاغذی

  • فرهنگ و رسوم مردم کردستان در ترانه باران

  • شاهین فرهت : جشنواره موسیقی فجر، جشنواره ای بین المللی است

  • اهمیت احترام به والدین درسبک زندگی مومنانه