صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

این دیپلمات پیشین کشورمان گفت: مقاومتی که در میان ملتها تبدیل به یک مکتب شده، بخش عمده ای از حکمت اسلامی و ایرانی و حاصل تلاش های سپهبد شهید قاسم سلیمانی است.

صادق خرازی در مصاحبه با برنامه «افق های نو» که با موضوع کارکرد عزت ملی در سیاست خارجی، امنیت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران از آنتن رادیو گفت وگو پخش شد، گفت: دیپلماسی و سیاست خارجی بستری برای اتخاذ تصمیمات استراتژیک و مهم در کشور است، ما با استفاده از سیاست خارجی تلاش می کنیم عزت و استقلال کشور را حفظ کنیم تا بیگانگان طمعی به کشور نداشته باشند.

وی ادامه داد: در حوزه سیاست خارجی تلاش می کنیم در عرصه تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی نقش‌آفرین باشیم و در پرتو آن بتوانیم پیشرفت اقتصادی و توسعه برای کشور به ارمغان آوریم و فرهنگ و گفتمان کشور را نیز به مردم دنیا معرفی کنیم و این یک سیاست خارجی هدفمند و برنامه دار است.

خرازی با اشاره به اهمیت سه مقوله عزت، حکمت و مصلحت در سیاست خارجی ایران گفت: عزت یعنی مشارکت جدی و اساسی در تمام شئونات روابط خارجی در دنیای اسلام، منطقه و محیط بین الملل.

وی با بیان اینکه در موضوع مصلحت توجه به منافع ملی در اولویت اول قرار دارد، افزود: در این عرصه بر اساس منافع ملی، اهداف و مناسبات مان، مصلحت کشور را تعیین می کنیم.

دیپلمات با سابقه کشور با ارائه توضیحاتی در مورد روند تصمیم گیری در عرصه سیاست خارجی و با تاکید بر اینکه مهمترین فرد تصمیم‌گیر در این عرصه مقام معظم رهبری هستند و وزارت خارجه نیز موظف است تصمیمات اتخاذ شده را اجرایی کند، اظهار کرد: در موضوع حکمت نیز توجه به این موضوع مهم است که باید فراتر از جغرافیای سیاسی کشور در عرصه سیاست خارجی حرکت کنیم.

خرازی ادامه داد: ما در این حوزه می خواهیم در قلمرو حکمت متعالی ایرانی و اسلامی فراتر از جغرافیای سیاسی خودمان تاثیر گذار باشیم و امروز بر اساس همین مولفه در بسیاری مناسبات جهانی نقش داریم.

وی با بیان اینکه مفهوم مقاومت که امروز در دنیای اسلام، خاورمیانه و در میان ملتها تبدیل به یک مکتب شده است بخش عمده ای از حکمت اسلامی و ایرانی است، خاطرنشان کرد: در چارچوب مقوله ی حکمت، سپهبد شهید قاسم سلیمانی با داعش و تروریسم مبارزه کرد و از خون ملت‌های منطقه دفاع کرد، در واقع یک سردار ایرانی با تلاش های خود مقاومت را در میان ملت‌های دیگر نهادینه کرد.

خرازی خاطرنشان کرد : نهادینه شدن مقاومت مفهومش این است که دیگر نظام سلطه نمی‌تواند تعرضی بر ما داشته باشد.

وی در همین راستا گفت: اگر ما مرزهای مقاومت خود را صرفا در چارچوب مرزهای جغرافیای سیاسی می دیدیم ، مطمئن باشید که سرزمین و قلمرو جغرافیایی ما مورد تعرض تروریسم داعش طالبان و القاعده قرار می‌گرفت.

اخبار پربازدید

  • مفهوم شناسی انسان از «روزنه» ادب فارسی

  • سفر به تنها جزیزه دریای خزر با سفرنامه خوانی

  • گپ و گفتی با « شریفیان » خالق سمفونی طلوع و غروب

  • زمستانی ورزشی و جذاب با رادیو

  • «سرت به کار خودت باشه بچه » در رویای کاغذی

  • برگی از زندگی شهید قاضی خانی به روایت همسرش؛ بر امواج فضیلت و فطرت

  • رحمانی فضلی: صدا و سیما اصلی ترین رسانه ماست

  • آشنایی با فرهنگ مردم سمنان در ترانه باران

  • دریای دانش در "دریای دانش"

  • طنزهایی به قلم یک نویسنده مطبوعات در «زیر گذر طنز»