صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رئیس شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت واگذاری اختیارات قانونی شوراها از سوی دولت در کشور تاکید کرد.

«محسن هاشمی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: مطابق قانون اساسی و مصوبات قانون شوراها باید اختیارات ویژه ای از دولت به شورای شهر و شهرداری ها منتقل شود که یکی از این اختیارات توزیع برق، آب، گاز و همینطور امور مربوط به مخابرات و غیره است.

وی همچنین اظهارداشت: متاسفانه هنوز این اختیارات از دولت و وزارتخانه به شهرداری ها در کشور منتقل نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: خدماتی همچون برق، آب و فاضلاب هم اکنون در قالب شرکت های برق و آب منطقه ای و همچنین شرکت های آب و فاضلاب زیر نظر وزارت نیرو مدیریت می شود.

وی افزود: شورای شهر در قالب فعالیت های این نهاد و با هدف یکپارچه سازی مدیریت شهری همواره از مدیران دعوت بعمل می آورد تا در شورا حضور یافته و برنامه ها و همینطور مشکلات مرتبط با حوزه کاری خود را در راستای مدیریت شهری تهران مطرح کنند.

هاشمی بیان داشت: بطورکلی در استان و شهر تهران نزدیک به 11 هزار مگاوات برق تولید و به همین میزان هم برق مصرف می شود.

وی به رادیو اقتصاد گفت: برای بهره وری این میزان تولید و مصرف برق باید هماهنگی های لازم صورت گیرد چرا که رساندن برق به مردم و بهینه سازی مصرف برق امری که تبادل و همکاری دو طرف را می طلبد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: متاسفانه در حوزه آب نیز این شهر با مشکلات عدیده ای از جمله مصرف و اتلاف بسیار بالا، جمع آوری و برگشت فاضلاب به سفره آب های زیر زمینی، برداشت بی رویه از منابع آب های زیر زمینی، فرونشست زمین و غیره مواجه است.

وی اظهارداشت: برای بررسی هرچه بیشتر مشکلات و معضلات پایتخت در حوزه وزارت نیرو امروز نشست مشترکی با حضور «رضا اردکانیان» وزیر نیرو و مدیران این وزارتخانه و اعضای شورای اسلامی تهران برگزار شد.

هاشمی گفت: بطورکلی در این نشست وزیر و مدیران وزارت نیرو و همینطور تعدادی از اعضای شورا نقطه نظرات و مسائل خود را مطرح و در نهایت قرار شد این وزارتخانه با شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران هماهنگی و تعامل بیشتر داشته باشد.

وی افزود: طبق معمول برای هماهنگی و هم افزایی بیشتر ضرورت دارد کمیته های مختلفی تشکیل تا مسائل مربوط به آب، برق، فاضلاب و غیره بصورت دقیق تر در این کمیته ها مورد کنکاش و بررسی قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در خصوص بحث سرمایه گذاری در جهت تولید و استفاده هرچه بیشتر از برق تجدید پذیر در شهر تهران به رادیو اقتصاد اظهارداشت: مناسب نبودن قیمت خرید تضمینی از جمله مشکلات اساسی در این حوزه است.

وی ضمن اشاره به اینکه قیمت خرید برق تجدید پذیر با توجه به نرخ ارز افزایش پیدا نکرده است، گفت: نرخ ارز سه برابر شده و در برابر قیمت خرید برق تنها 30 درصد بالا رفته است.

هاشمی افزود: متاسفانه در گذشته نیز برق تجدیدپذیر تا 10 کیلو وات ساعت 800 تومان، تا 100 کیلووات 400 تا 500 تومان و بالای 100 کیلووات پائین تر ازاین قیمت ها خریداری می شد.

وی اظهارداشت: سر مایه گذاران بخش خصوصی خیلی راغب به سرمایه گذاری با این قیمت ها نبودند بنابراین سرمایه گذاری جدی برای تولید برق تجدیدپذیر در تهران انجام نشده است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اگر دولت و وزارت نیرو بخواهد سرمایه گذاری جدی در این حوزه اتفاق بیفتد ابتدا باید قیمت تمام شده برق مد نظر قرارگیردو براساس آن انرژی برق به قیمت عادله و سود مناسب از تولید کنندگان خریداری شود.

وی افزود: کسانی که در حال حاضر به شهرداری مراجعه می کنند برای اینکه پنل های خورشیدی را پشت بام یا حیاط منازل خود مستقر کنند همگی دچار مشکل قیمت خرید برق هستند.

هاشمی اظهارداشت: اگر تازه برق به قیمت مناسب از تولید کنندگان خریداری شود نکته بعدی موضوع پرداخت پول برق تجدیدپذیر است.

وی گفت: وزارت نیرو به دلیل کمبود نقدینگی که دارد نمی توان به موقع پول سرمایه گذاران را پرداخت کند بنابراین وزارتخانه مزبور باید در بودجه های خود منابع کافی برای خرید تضمینی برق لحاظ کند تا سرمایه گذاران به این کار مشتاق شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: تحلیل کلی اینکه اگر وزارت نیرو برق را به قیمت مناسب خریداری و بهای برق را به موقع به سرمایه گذاران پرداخت کند به خودی خود بخش خصوصی در این حوزه ورود پیدا می کند.

وی در ادامه افزود: شورا و شهرداری تهران در جهت تولید و استفاده از برق تجدید پذیر آمادگی لازم برای هرگونه همکاری با وزارت نیرو را دارد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، حمیدرضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • حقوق بی بشر

  • پخش مستند صاحب صدای ماندگار در "پنجره"

  • جاذبه های گردشگری کوالالامپور در سفرنامه خوانی

  • نگاهی به فرهنگ مردم مازندران  در ترانه باران

  • شاعرانه های زنده یاد «حسین پناهی» در « شاعر در آینه»

  • تاثیر رشد جمعیت در پیشرفت جامعه

  • «لوح خورشید» به مروجان و کتاب های جذاب اهدا می شود

  • برای چگونه شاد زیستن امشب با «کیمیا» همراه شوید

  • خط قرمزهای حریم خصوصی در «سوال بی سوال»

  • نگاهی به سیزدهمین جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمایی در هفتانه»