صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رادیو فرهنگ در ماه صفر نیز با توجه به نقش موسیقی سوگواره ها برنامه ایل بانگ را با محوریت آوای محرم پخش می کند.

بنا بر گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ ، یکی از این برنامه‌ها مجموعه برنامه‌های مجله موسیقی ،«ایل بانگ» نام دارد که از شبکه رادیویی فرهنگ پخش می‌شود و به موضوع آوازهایی آیینی با رویکرد نگاهی به تعزیه و باحضور پیشکسوتان تعزیه و آواز آیینی می پردازد.
این برنامه ویژه آواهای محرم جمعه 19 مهرماه روی آنتن شبکه رادیویی فرهنگ می رود .
در ایل بانگ به دنبال حفظ میراث غنی گذشتگان هستیم
محمدصادق رحمانیان مدیر شبکه رادیویی فرهنگ : موسیقی از دیرباز دربرگزاری مراسم مختلف، به‌عنوان بخش لاینفک آیین‌های مذهبی و باستانی کشور ایران مورد توجه بوده و ارتباط متقابل میان آواز در تعزیه و موسیقی ردیف دستگاهی اهمیت آواز در تعزیه را دوچندان می‌کند بر همین اساس برنامه ایل بانگ با محوریت بررسی موسیقی آوازی و سازی با دعوت از دو تن از پیشکسوتان این حوزه تولید و پخش می شود.
وی ادامه داد: بسیاری از فعالان این حوزه سالیانی است که در مقام استادی شاگردانی را تربیت کرده اند که به دلیل کمرنگ بودم ن و عدم شناخت این حوزه روز به روز این گستره محدود می شود پس رادیو فرهنگ در ایامی که می توان به این موضوع پرداخت به سراغ موسیقی آیینی رفته تا با معرفی داشته ها و ذخایر فرهنگی غنی که از دیرباز به ما رسیده است نسل جدید را دعوت به یادگیری وحفظ این موسیقی و داشته های ارزشمند خود کند.
تعزیه، اوج موسیقی آیینی و عاشورایی
مرتضی صداقت گو مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ گفت: برنامه «ایل بانگ» به مناسبت فرارسیدن محرم الحرام و سوگواری سیدو سالار شهیدان حضرت امام حسین علیه السلام و یارانشان و با توجه به رسالت شبکه رادیویی فرهنگ به موضوع موسیقی آیینی و تعزیه پرداخته و در ادامه نیز در ماه صفر با توجه به ادامه سوگواری ها موسیقی سوگ را بررسی می کند.
صداقت گو افزود: در این مجموعه برنامه امیر مداح ‎ پیشکسوت آواز آیینی حضور دارد و اواز و موسیقی آیینی را برای شنوندگان رادیو فرهنگ تببین می کند .
مدیر گروه ادب و هنر رادیو فرهنگ عنوان کرد: یکی از شاخص های این برنامه توجه به تعزیه خوانی جدای از یک هنر نمایشی و به عنوان جلوه گاهی برای نمایش موسیقی آیینی و عاشورایی است.
وی افزود: در ایل بانگ به شهرداری هم سری زده و نقش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در حفظ آوای محرم بیان می شود
ایل بانگ به دنبال معرفی موسیقی آیینی
مجید میرزایی تهیه کننده این برنامه گفت: موسیقی‌های آیینی گنجینه‌هایی ازمیراث معنوی ایران هستند که درگوشه‌های پنهان نواهای قدیم قراردارند و به‌صورت سینه به سینه به نسل امروز منتقل شده است اما متأسفانه آن‌طور که باید و شاید امانتدار این گنجینه نبودیم و حال در برنامه «ایل بانگ» تلاش داریم تا به این مهم توجه کرده و آوازها و موسیقی آیینی را به شکل کارشناسی بررسی و معرفی کنیم .

استاد صادق چراغی آهنگساز و کارشناس مجری این برنامه درخصوص چرایی پرداختن ایل بانگ به اوازهای مذهبی گفت : برنامه «ایل بانگ» با توجه به این موضوع که موسیقی آیینی دارای تنوع بسیاری است و به شاخه‌های مختلفی تقسیم می‌شود و در ماه محرم موسیقی آیین‌های عاشورایی و موسیقی نمایشی تعزیه به علت عشق و اردات شیعیان به امام حسین(ع) قابل توجه‎تر و محسوس‎تر هستند به سراغ بررسی بخشی از این سبک از موسیقی می‎رویم؛ موسیقی آوازی در تعزیه به شکلی است که ایفاگران نقش‌ها باید از دستگاه‌های موسیقی مطلع باشند تا اگر نقش آنها تغییر کرد، بتوانند آواز معین دیگری بخوانند و با استفاده بجا و صحیح و همچنین تشخیص درست نغمه‌ها و گوشه‌های آوازی و استفاده آن درجایگاه مناسب تعزیه، بتوانند تأثیر بیشتری بر مخاطبان بگذارند.
همچنین در این برنامه استاد «امیر مداح» پیشکسوت در آیین آواز، میهمان دیگر برنامه است که برای شنوندگان رادیو فرهنگ به‎صورت زنده آیین آواز اجرا می‎کند.
کوشش و دل‌مشغولی این مجموعه برنامه‌های موسیقایی رادیو فرهنگ پرداختن و درنگ در موسیقی ایرانی است، در این مجموعه برنامه‌های موسیقایی،‌ مرور نغمه‌ها و نواهای موسیقی ایرانی و گفت‎وگو و گزارش درباره هنرمندان موسیقی و فعالیت‌های این گرامیان جستار اصلی است.
برنامه «ایل بانگ» به همت گروه ادب و هنر و به تهیه‎کنندگی مجید میرزایی و اجرای کارشناسی صادق چراغی، جمعه19 مهرماه ساعت 8:30 به مدت 30 دقیقه روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

اخبار پربازدید

  • نگاهی به خدمات موسیقیایی علامه سید محمد حسین طباطبایی در «فرزانگان فرهنگ»

  • بررسی ادبیات ملل در «ققنوس»

  • ازگوشه و کنار رویدادهای حوزه هنرهای تجسمی در «نگارخانه»

  • ازموزه موسیقی ایران تا گرامیداشت یاد هایدیگر در قلمرو فرهنگ

  • «چشم به راه» نیما در کاروان شعر و موسیقی

  • گرامیداشت استاد موذن زاده اردبیلی در قلمرو فرهنگ رادیو فرهنگ

  • یادی از محمدرضا آقاسی در هفت شهر عشق

  • «سید جواد هاشمی » با «تورناو» در «تماشاخانه» نقد میشود

  • مهدی حجوانی نویسنده ادبیات کودک و نوجوان مهمان «کتاب بان»

  • حماسه آفرینی جنوبی ها در «هفت کوچه»