صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

به مناسبت فرارسیدن نهم و دهم ماه محرم رادیو گفت وگو ویژه برنامه هایی را برای پخش از این شبکه درنظر گرفته است.

به گزارش راوبط عمومی رادیو گفت وگو، تاسوعا و عاشواری حسینی ازمهم‌‌ترین روزهای تاریخ اسلام برای شیعیان است. امام حسین (ع) در این روز همراه بایارانش تمام زندگی خود را فدای خدا و دینش کردند و اسلام را با خون خود زنده نگه داشتند.

مجاهدت‌هاى سیّدالشهدا علیه السلام و همه شهداى راه حق و فضیلت در طول تاریخ، براى آشنا کردن مردم با خداوند متعال و استقرار یگانه‏‌پرستى در سایه حکومت دینى در جهان بود؛ آنچه حسین علیه السلام را می‌آزرد دوری مردم از روح دین و بندگی خدا بود.

امام حسین علیه السلام عصر تاسوعا تا به صبح عاشورا را مهلت گرفت تا در یک کلاس عملی و کاملاً واقعی این مبنا و محور قیام خود را به تصویر بکشد به همگان نشان دهد که هدف او از این حرکت عظیم زنده کرده دین و بندگی واقعی خدا است.

در این راستا و همزمان با فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی ویژه برنامه های ذیل از رادیو گفت و گو به پاس گرامیداشت و یادآوری مجاهدت های امام حسین(ع) و یاران وفادارش تقدیم مخاطبان می شود تا شاید گوشه ای از آن قیام عظیم و خدایی برای دلدادگان راه آزادی و آزادگی شرح داده شود .

ویژه برنامه "سفینه نوح" پیرامون موضوع پاسخ به شبهات وارد شده در خصوص فلسفه عزاداری با حضور حجت الاسلام احسان مومن زاده(کارشناس معارف اسلامی و مدرس حوزه و دانشگاه) و حجت الاسلام هادی قطبی(نویسنده، پژوهشگر، کارشناس معارف اسلامی و مذهبی) از دهم تا بیست و یکم شهریور ساعت 6:35 تقدیم مخاطبان می شود.

"ماه به روایت آه" ویژه برنامه ای با محوریت گفت و گوهای مستند پیرامون ماه محرم حسینی با حضور رضا رفیع(شاعر)، حجت الاسلام کافی(واعظ)، استادسید مجتبی حسینی(ذاکر اهل بیت)، دکترعلی رجبی دوانی(مورخ و پژوهشگر) و حاج محسن فرهمند(مداح و ذاکر اهل بیت (ع)) از دهم تا بیست و یکم شهریور ساعت 6:00 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

ویژه برنامه "از سکوت تا بایکوت" از دهم تا بیست و یکم شهریور هر روز ساعت 8:30 با نگاهی به شگردهای رسانه های غربی و شبکه های ماهواره ای در خرافاتی و غیرعقلانی جلوه دادن عزاداریهای ماه محرم از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

"تا همیشه حسین(ع)" نیز ویژه برنامه ای با موضوع تبیین سبک زندگی حسینی بر اساس آموزه های عاشورایی، اثرات گریستن بر سیدالشهدا(ع) است که از دهم تا بیست و یکم شهریور ساعت 11:55 با حضور حجت الاسلام بندانی نیشابوری(خطیب و واعظ) و حجت الاسلام هاشمی نژاد(خطیب و واعظ) روانه آنتن رادیو گفت وگو می شود.

*********ویژه برنامه های تاسوعا و عاشواری حسینی

"خیمه گاه بهشت" ساعت 10:00 روز تاسوعا و عاشورا به مدت یک ساعت با حضور خانزاده(مدیر جشنواره های موضوعی رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، حجت الاسلام سیدمحمد محسنی ارمکی(مدرس حوزه و دانشگاه و نویسنده) و حجت الاسلام سیدمحمدرضا آقامیری(مدیرعامل سایت تبیان) به بررسی فضای مجازی و فرهنگ عاشورائی، نقش فضای مجازی در ترویج فرهنگ عاشورایی، لزوم حضور در فضای مجازی برای مقابله با بدعت های مراسم عزاداری، و ظرفیت های فضای مجازی در ترویج فرهنگ عاشورایی می پردازد.

"از مرثیه تا تعزیه" نیز ویژه برنامه دیگری است که ساعت 11:00 روز تاسوعا و عاشورا با حضور رضا مهدوی(آهنگساز، مدرس و پژوهشگر موسیقی) و مهدی لطفی(پژوهشگر حوزه موسیقی) به تحلیل موضوع مرثیه خوانی و شیوه های اجرایی آن، بررسی موسیقی عاشورایی و بررسی تعزیه خوانی خواهد پرداخت.

ویژه برنامه "تجلی عشق" ساعت 14:30 روز تاسوعا و عاشورا با حضور امیر سرتیپ خلبان غلامرضا یزد(از آزادگان و جانبازان دفاع مقدس)، امیر سرتیپ محمود نجف پور(از آزادگان دفاع مقدس) و امیر سرتیپ حسین یاسینی((از آزادگان و جانبازان دفاع مقدس) موضوع محرم و روحیه ایثار و شهادت، مرور خاطرات عزاداری محرم در دوران دفاع مقدس را بررسی می کند.

"حکایت ناتمام" عنوان ویژه برنامه ای است که ساعت 15:30 روز تاسوعا و عاشورا، اشترکات قیام امام حسین (ع) و حضرت مهدی(عج)، فرهنگ اسلام (فرهنگ عاشورا) و (فرهنگ انتظار)، انتقام خون امام حسین (ع) توسط امام زمام(عج) را با حضور حجت الاسلام حسن ملک محمدی(نماینده سابق مجلس و استاد حوزه و دانشگاه) مورد بحث قرار می دهد.

"قلم های بی قرار" نیز ساعت 17:15 روز تاسوعا و عاشورا، با بررسی موضوع تجلی عاشورا در شعر و ادبیات فارسی، مولفه های شعر عاشورائی، آسیب شناسی مداحی و مرثیه سرائی با حضور حجت الاسلام وحید محقق(مدرس دانشگاه)، کامران شرفشاهی(استاد دانشگاه، نویسنده، محقق، پژوهشگر و کارشناس ادبی) و علیرضا رضازاده مقدم(مداح اهل بیت) روانه آنتن رادیو گفت و گو می شود.

ویژه برنامه "در بارگاه دوست" ساعت 19 روز تاسوعا و عاشورا، نقش زنان در نهضت امام حسین (ع) را با حضور حجت الاسلام اسدالله طاهررضی(کارشناس مذهبی و پژوهشگر) بررسی می کند.

"جلوه های عشق" نیز ساعت 20 روز تاسوعا و عاشورا، با حضور مهندس جمشید سلطانتاش(معمار، مجسمه ساز، متخصص هنرهای تجسمی)، دکتر افشین قربانی(استاد معماری و عضو هیئت علمی دانشگاه) و دکتر محمدرضا پارام(استاد معماری و عضو هیئت علمی دانشگاه) به بررسی تصویر گری قیام عاشورا در هنرهای تجسمی می پردازد.

ویژه برنامه "شرح شیدایی" از پانزدهم تا نوزدهم شهریور هر شب ساعت 22 با نگاهی به سیره اهل بیت، اهمیت قرائت زیارت عاشورا و پیروی از اخلاق حسینی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مخاطبان رادیو گفت و گو برای ارتباط با این برنامه و دیگر برنامه های این شبکه رادیویی می‌توانند با سامانه پیامکی 300001035 و شماره تماس 27861035 در ارتباط باشند.

اخبار پربازدید

  • مهرماه متفاوت در رادیو نمایش جدول پخش متناسب با علائق مخاطبان تغییر کرد

  • نگاهی به زندگی « پرویز مشکاتیان» در خنیاگران

  • رادیو در هفته دفاع مقدس

  • بررسی کتاب دانشگاه ایرانی در سپهر بین الملل در «سیم و زر»

  • یادی از شهریار در فرهنگ مردم

  • بازخوانی رمانی نوستالژیک در رویای کاغذی

  • سفر به «تنگه رغز» در « سفرنامه خوانی»

  • معرفی مسجد صورتی فیلیپین تا مساجد دیدنی ایران در ده ترین

  • بررسی اشعار منوچهری دامغانی در «روزنه»

  • گفتگو با پریرخ امامی نویسنده کتاب مدرنیته و خانواده گرایی در ایران