صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

شبکه رادیویی فرهنگ در روزهای تاسوعا و عاشورا به پخش مستقیم نماز ظهر عاشورا ، بررسی پیشینه هنر تعزیه، روایت قیام عاشورا و نقش زنان در نشر پیام عاشورا ؛ واکاوی اشعار عاشورایی و منقبت ها در شعر معاصر و پوشش مراسم های عزاداری مختلف میپردازد.

به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ ؛ ویژه برنامه های متعددی در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی از شبکه رادیویی فرهنگ روی آنتن می رود.

خورشید بر نیزه و مرثیه آب
ویژه برنامه «خورشید بر نیزه » دوشنبه 18 شهریورماه ساعت 9 صبح به مدت 120 دقیقه با موضوع تبیین علل قیام عاشورا و فلسفه نهضت حسینی با رویکرد توجه به ایثار و فداکاری پخش می شود.
ویژه برنامه «مرثیه آب » از ساعت 11 با موضوع بررسی شعر و منقبت و مدح حضرت ابوالفضل عباس علیه السلام به مدت 60 دقیقه پخش می شود
همچنین برنامه «از چشمه سار شهامت » در روزهای تاسوعا از ساعت 11 صبح با دعوت از عبدالرضا مظاهری استاد عرفان اسلامی و رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه آزاد واحد مرکز و یاسر هدایتی دکترای فلسفه دین با موضوع ادب و شهامت در در کربلا پخش می شود .
تاریخچه تعزیه در ایران با نینوا
«نینوا » با آیتم های متنوع واقعه کربلا و فرهنگ عاشورایی از ساعت 21 پخش می شود در این برنامه سیر تعزیه و نوحه خوانی از گذشته تا امروز بررسی می شود.
«تکیه چارسوق » نیز عنوان برنامه دیگری از شبکه رادیویی فرهنگ است که از ساعت 18 با موضوع تعزیه خوانی پخش می شود در این برنامه روز تاسوعا تعزیه حضرت عباس ع را می شنوید.
واکاوی هنر تعزیه در ایل بانگ
استاد ابوالفضل میرزا احمدی پیشکسوت تعزیه خوانی کشورمان و پژوهشگر موسیقی، مهمان برنامه «ایل بانگ» رادیو فرهنگ است است و از ساعت 8:30 هنر شبیه خوانی (تعزیه) ایران را واکاوی می کند و استاد « امیر مداح» پیشکسوت در آیین آواز نیز به نوحه و آواز خوانی می پردازد

بررسی شعر عاشورایی
رادیو فرهنگ علاوه بر برنامه »حریر سخن» که در این ایام به مشاعره شعر عاشورایی اختصاص یافته است در برنامه « اینجا کربلاست» اشعار عاشورایی و دکلمه آنها با صدای خود شاعران را پخش می کند این برنامه سه شنبه 19 شهریورماه ساعت 9 صبح از رادیو فرهنگ پخش می شود.
بررسی نقش زنان در نشر پیام عاشورا
برنامه «از چشمه سار شهادت» سه شنبه 19 شهریورماه با موضوع نقش زنان در پیشبرد نهضت عاشورا و نحوه الکوگیری زن معاصر از این حرکت ساعت 11 پخش می شود .
در این ویژه برنامه یاسر هدایتی دکترای فلسفه دین و مرضیه محمدزاده دارای کارشناسی ارشدتاریخ تمدن ملل اسلامی و دکترای مردم شناسی،محقق وپژوهشگر استاد دانشگاه به عنوان کارشناس حضور دارند .
آسیب شناسی مقتل خوانی و همچنین تاثیر عاشورا در شعر و مرثیه و الگوگیری محتشم از نوحه سرایی حضرت زینب سلام الله علیهااز دیگر بخش های موضوعی این برنامه است .
«مرثیه آفتاب» نیز عنوان برنامه دیگری از رادیو فرهنگ است که در این روز ساعت 10 صبح با موضوع بررسی مناقب عاشورایی در شعر شاعران معاصر پخش می شود .
«برگ های روشن آینه» با محوریت کتاب شناسی محرم؛ «سوگ آواها» با موضوع بررسی و تحلیل نوحه ها ؛ مقتل خوانی «نفس المهموم» ؛« ناز و نیاز» با محوریت اندیشه های حسینی و فلسفه قیام حضرت و توجه به برپایی معروف و نهی از منکر از دیگر ویژه برنامه های رادیو فرهنگ در این ایام است که علاقه مندان می توانند این برنامه ها را روی موج اف ام ردیف 106مگاهرتز بشنوند/

اخبار پربازدید

  • مهرماه متفاوت در رادیو نمایش جدول پخش متناسب با علائق مخاطبان تغییر کرد

  • نگاهی به زندگی « پرویز مشکاتیان» در خنیاگران

  • رادیو در هفته دفاع مقدس

  • بررسی کتاب دانشگاه ایرانی در سپهر بین الملل در «سیم و زر»

  • یادی از شهریار در فرهنگ مردم

  • بازخوانی رمانی نوستالژیک در رویای کاغذی

  • سفر به «تنگه رغز» در « سفرنامه خوانی»

  • معرفی مسجد صورتی فیلیپین تا مساجد دیدنی ایران در ده ترین

  • بررسی اشعار منوچهری دامغانی در «روزنه»

  • گفتگو با پریرخ امامی نویسنده کتاب مدرنیته و خانواده گرایی در ایران