صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

کتاب « دو برادر » کوشش محمد حسن دانایی همکاری محمد رضا کائینی ، شنبه 16 شهریور ماه در برنامه «کیمیای کلمات » رادیو فرهنگ نقد و بررسی می شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو فرهنگ؛ در برنامه «کیمیای کلمات» دکتر بهرام پروین گنابادی (پژوهشگر، نویسنده و منتقد ادبی) کارشناس مجری برنامه امشب با حضور محمدحسین دانایی فرزند خواهر آل احمد و محمدرضا کائینی مولف کتاب بررسی کتاب دو برادر( جلال و شمس آل احمد) را بررسی می کند.
این کتاب مجموعه خاطراتی است از دو برادر به نام های جلال آل احمد و شمس آل احمد که هم شخصیت فرهنگی بودند و هم فعال سیاسی . برادر بزرگتر که جلال باشد ، در سال 1302 خورشیدی از دنیا رفت . بنابراین رویدادها و تحولات سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی نزدیک به یک قرن اخیر کشورمان یعنی سال های بعد از جنگ جهانی دوم و سقوط رضا شاه تا سی سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، بستر تاریخی این خاطرات را تشکیل می دهند. هدف از تدوین این کتاب که حجم گسترده ای از اطلاعات ناب و خاطرات ناگفته را در خود جای داده ، نور تاباندن و روشن کردن حقایق مربوط به چیستی و چرایی این دو برادر وو درک معنای واقعی زندگی و زمانه آنان و کم و کیف تاثیر گذاری شان بر جامعه است. این اثر در پیوست خود ، تصاویر و اسنادی را هم به مخاطب هدیه کرده است که یا پیش از این منتشر نشده اند ، یا کمتر می توان از آنها ردی یافت .
دانایی در مقدمه چاپ دوم این کتاب که با همکاری محمد رضا کائینی تدوین شده، هدف از انتشار این خاطرات را روشن کردن حقایق مربوط به چیستی و چرایی این «دوبرادر» و کمک به درک معنای واقعی زندگی و زمانة آنان ذکر کرده است.
وی همچنین یادآورشده است که تنها با ارایه اطلاعات فراوان و مخصوصاً بازکردن جزییات بسیط و غیر قابل مناقشه درباره افکار و اعمال و کم وکیف زندگی این دوبرادر است که می توان تحریف ها و دگرگونه سازی های رایج، به ویژه در مورد جلال آل احمد را تصحیح کرد و چهره واقعی او را به علاقمندان ارایه کرد.
برنامه کیمیای کلمات کاری از گروه کتاب رادیو فرهنگ است که شنبه ها ساعت 17:30 به بررسی متون کهن ادب فارسی و پژوهش‌ها و کتاب‌هایی که در زمینه این آثار نگاشته شده، اختصاص دارد. این برنامه به تهیه کنندگی طاهره جولانی و با اجرای نرگس اصفهانی برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

اخبار پربازدید

  • مهرماه متفاوت در رادیو نمایش جدول پخش متناسب با علائق مخاطبان تغییر کرد

  • نگاهی به زندگی « پرویز مشکاتیان» در خنیاگران

  • رادیو در هفته دفاع مقدس

  • بررسی کتاب دانشگاه ایرانی در سپهر بین الملل در «سیم و زر»

  • یادی از شهریار در فرهنگ مردم

  • بازخوانی رمانی نوستالژیک در رویای کاغذی

  • سفر به «تنگه رغز» در « سفرنامه خوانی»

  • معرفی مسجد صورتی فیلیپین تا مساجد دیدنی ایران در ده ترین

  • بررسی اشعار منوچهری دامغانی در «روزنه»

  • گفتگو با پریرخ امامی نویسنده کتاب مدرنیته و خانواده گرایی در ایران