صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

روابط عمومی معاونت صدای رسانه ملی در راهبرد جدید معرفی برنامه های منتخب شبکه های رادیویی در ماه محرم، مخاطبان رادیو را بیشتر با مکتب عاشورایی آشنا کرده و این رخداد عظیم اسلامی را تبیین می کند.

یکی از این برنامه‌ها« با کاروان تا آسمان » است که از شبکه رادیویی ورزش پخش می‌شود و با ورزشکارانی که در هیات های مذهبی حضور پیدا می کنند،گفتگو می کند.
«جوان» با امیر هوشنگ للّهی تهیه کننده و سبحان اکرامی گوینده و علی رضا مقصودی مدیر گروه جامعه گفتگو کرده و ازسید غلامرضا میر حسینی مدیر رادیو ورزش در خصوص رویکرد معرفت افزایی این رادیو پرسیده است.

همراهی مردم با کاروان عاشورا
سید غلامرضا میر حسینی مدیر رادیو ورزش می گوید: نزدیک 1400 سال پیش جمعی کوچک باعشقی بزرگ با کاروانی همراه شدند که همراه قافله سالار آن تا آسمان اعلا در سرزمینی با نام کرب و بلا عروج کردند و تبدیل به ستارگان منوری شدند که با گذشت سالها و قرنها هنوز هم راه برای راهداران روشن می کنند تا در دنیای گمگشتگی انسان معاصر، آنها را به مقصود راستین برسانند.
برنامه «با کاروان، تا آسمان »شبکه رادیویی ورزش در پی آن جمعی است که عشق حسین (ع) بر سینه داشتند و سر بر کف مترصد شنیدن قافله و هیات بلند پایه هستند که در مسیر حسین (ع) در حرکت هستند و این بار برنامه سازان شبکه رادیویی ورزش هیات و حسینیه ای رادیویی با گردهمایی اهالی دور و نزدیک ورزش بر پا کرده اند که سخن از عشق بگویند، ادب حضرت ابولفضل (ع) را مشق کنند، شجاعت علی اکبر (ع) و آزادگی حر بن یزید ریاحی، معصومیت حضرت علی اصغر (ع) صبر حضرت زینب (س) از ماه منیر بنی هاشم (ع) ، از قاسم و عبدالله بن حسن (ع) را زمزمه کنند که نزدیک 1400 سال است در همه عصرها و نسل ها بوده و هیچ منش و روشی نتوانسته ذره ای از فروغ آن بکاهد.
میر حسینی با بیان اینکه این حسینیه رادیویی از اول محرم تا سیزدهم محرم از ساعت 21تا23 بر روی موج اف ام ردیف 92 مگاهرتز ایستگاه صلواتی شبکه رادیویی ورزش برپاست،تصریح می کند: این کاروان،همه علاقمندان و محبان اهل بیت (ع) را به همراهی دعوت می کند.
حال و هوای عاشورایی دررادیو ورزش
علی رضا مقصودی مدیر گروه ورزش و جامعه با بیان اینکه توجه به حوزه ورزش و ایجاد علاقه در بین مردم درجهت توسعه ورزش همگانی از وظایف مهم رادیو ورزش در تولید برنامه های محتوایی است، می گوید: در این ایام به فراخور برنامه‌ها سعی کردیم که در حوزه پاسداشت بخش هایی را اضافه کنیم و به صورت ویژه برنامه «با کاروان تا آسمان» را تا سوم آنحضرت تدارک دیده‌ایم. این ویژه برنامه حول و حوش اتفاقاتی است که برای جامعه ورزش در ایام محرم رخ می‌دهد، مخصوصا تیم‌ها و هیات‌های ورزشی که به پاسداشت ایام عزاداری امام حسین(ع) می پردازند.
او ادامه می دهد: گپ و گفت با ورزشکاران مختلف در حوزه‌های متفاوت در ایام محرم انجام شده که در آن به خصایل ورزشی این عزیزان و برکاتی که از توسل به امام حسین علیه السلام داشته اند پرداخته می شود .
مقصودی می‌گوید: توجه به روز شمار محرم که هر روز با توجه به نامگذاری سنتی که اتفاق افتاده، بخش (کتاب‌خوانی) مربوط به کتبی که راجع به ماجرای قیام امام حسین(ع) و هجرت از مکه به کربلا رخ داده، سخنان بزرگان مخصوصا ائمه معصومین در مورد قیام امام حسین(ع) و عظمت روز عاشورا بر شیعیان و نیز پرداختن به مداحی‌های مختلف و استفاده از صوت سوگواری‌های اقوام مختلف ایرانی با لهجه‌ها و زبان‌ها و گویش‌های مختلف ایرانی از بخش ‌های این برنامه است.
مدیرگروه ورزش و جامعه تصریح می کند: همان طور که اسم برنامه با کاروان امام حسین(ع) است، نشان می‌دهد، با این کاروان می‌خواهیم همراه کاروان کربلا بشویم تا در اربعین آنحضرت در منزلگاه متوقف شویم.
مقصودی با بیان اینکه تهیه کننده ها سید مرتضی سید محمدی، صدف سبحانی ،فرما قریب نژاد،محسن افضلی،امیر للّهی،محسن جوادی و گویندگان سبحان اکرامی،محمد درخشنده، بتول مرادی ، حافظ کاظم زاده ،علی رضا کنگرلو و اختر زورقچیان با گزارشگری ابوذر مارکلایی و خواجه خباز برنامه را همراهی می‌کنند می ‌گوید: با توجه به نوع مهمان و نوع پرداختی که داریم ، هرشب برنامه را متفاوت از شب گذشته روانه آنتن برده و از یکنواختی جلوگیری می‌کنیم.
پاسداشت یاد آقا ابا عبدالله(ع)
امیر هوشنگ للّهی یکی از تهیه کننده های برنامه «با کاروان تا آسمان» می گوید: شبکه ورزش با ساخت همچنین برنامه‌هایی می خواهد که دین خود را به اهل بیت (ع )ادا کند و در پاسداشت یاد آقا اباعبدالله( ع )سهیم باشد.
للّهی می گوید: با توجه به زمان برنامه خیلی از همکاران حتی نمی رسند که به هیآت، تکیه ها و مراسم عزاداری برسند چون در حال ضبط برنامه هستند .
او درباره چینش برنامه می‌گوید :معمولاً میهمان هایی از قشر هنری که کمتر در رادیو ورزش دیده شده‌اند دعوت می‌کنم البته مهمان های تلفنی، همه از ورزشکاران و جانبازان ورزشکار هستند حجت‌الاسلام و المسلمین نجف زاده کارشناس مذهبی نیز هر شب درباره موضوعی از نامگذاری ایام محرم صحبت می کند .بخش داستانک به قلم سید محمدی نوشته می‌شود .
او ادامه می‌دهد :«با کاروان تا آسمان» برنامه‌ای صرفاً ورزشی نیست بلکه تبلیغ و اشاعه فرهنگ عاشورا است همچنین از ورزشکارانی یاد می‌کند که در هیات های مذهبی حضور دارند دارند ضمن اینکه گزارشگرانی از
شاه چراغ شیراز ،صحن آستان قدس رضوی در مشهد مقدس و صحن حضرت معصومه (س)سلام در قم گزارش هایی تهیه می کنند.
ترویج روحیه ایثار و جوانمردی
سبحان اکرامی (گوینده)یکی از ویژگی های این برنامه را کارشناس مذهبی آن می داند که ایشان در گذشته با برنامه همکاری داشته و لحن و بیانشان کاملا رادیویی است و می توانند در جذب مخاطب در بازه زمانی کوتاه، و درک بیشتر او از اتفاقات محرم سهم بسزایی داشته باشد.
او ادامه می دهد: سعی می کنیم پیرنگی پیدا بکنیم که آن پیرنگ ،ارتباط با ورزش ،روحیه پهلوانی،ایثار و جوانمردی هم داشته باشد .
اکرامی با اشاره به نوع اجرا می گوید: با توجه به مطالبی که در اختیار گوینده قرار می گیرد ، همچنین سبک و سیاق نوحه ها و موسیقی هایی که پخش می شود،گوینده باید خود را همراه و همگام با آنچه که در برنامه چیده
می شود،بکند.بنابراین سعی می کنم ،خودم را با آن حس و حالی که تهیه کننده برای برنامه تدارک دیده است، هماهنگ بکنم.
خوشبختانه در رادیو ورزش اکثر گویندگان به جز پیشکسوتان عزیزمان، چیزی نزدیک به 12 تا 20 سال سابقه کار دارند،گویندگان رادیو ورزش هم همگی بالای 30 سال دارند و متوسط سن مجریان رادیو ورزش نزدیک به 40 سال است. این یعنی هم تجربه کاری و هم پختگی سنی لازم برای اجرای صحیح انواع برنامه .ضمن اینکه مخاطبان رادیو ورزش از ما توقع ندارند که مثل شبکه‌های دیگر نظیر معارف، قرآن، فرهنگ و ایران به موضوعات ماه محرم بپردازیم. این به معنای راحت شدن کار تهیه‌کنندگان و گویندگان نیست. اتفاقا کار ما سخت تر می‌شود چرا که باید مهمترین و عمیق ترین موضوعات را خلاصه‌ و با ساده‌سازی تقدیم مخاطبانمان کنیم.
مخاطبان رادیو ورزش از همه اقشار و همه سنین هستند و در واقعه بزرگ عاشورا هم همه گروه‌های سنی نماینده دارندبه جرات هیچ اتفاق تاریخی چنین تنوع حضور اقشار مختلف را ندارد و بدون اغراق هیچ شبکه‌ای هم مثل رادیو ورزش تنوع مخاطب ندارد.امیدوارم صاحب این ماه از ما راضی باشد و برنامه‌ها به دل مخاطبان خوش بنشیند.

اخبار پربازدید

  • مهرماه متفاوت در رادیو نمایش جدول پخش متناسب با علائق مخاطبان تغییر کرد

  • نگاهی به زندگی « پرویز مشکاتیان» در خنیاگران

  • رادیو در هفته دفاع مقدس

  • بررسی کتاب دانشگاه ایرانی در سپهر بین الملل در «سیم و زر»

  • یادی از شهریار در فرهنگ مردم

  • بازخوانی رمانی نوستالژیک در رویای کاغذی

  • سفر به «تنگه رغز» در « سفرنامه خوانی»

  • معرفی مسجد صورتی فیلیپین تا مساجد دیدنی ایران در ده ترین

  • بررسی اشعار منوچهری دامغانی در «روزنه»

  • گفتگو با پریرخ امامی نویسنده کتاب مدرنیته و خانواده گرایی در ایران