صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

هر ساله با آغاز موسم ماه محرم،ایام عزاداری خاندان نبی مکرم اسلام و یاران با وفایشان،شبکه های مختلف رادیویی با تولید و پخش برنامه های گسترده و متنوع،به تبیین ابعاد و دستاوردها ی بزرگ نهضت حسینی (ع) می پردازند

روابط عمومی معاونت صدای رسانه ملی نیز با معرفی برنامه های شاخص شبکه های رادیویی در حوزه قیام حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام مخاطبان خود را بیشتر با مکتب عاشورایی آشنا و این رخداد عظیم اسلامی را تبیین
می کند.برنامه های شاخص رادیو معارف "بوی بهشت" و "حسینیه" هستند و این شبکه در ماه محرم با رویکردهایی از قبیل پاسخ به پرسش‌ها و شبهات مرتبط با ماه محرم، اهداف و فلسفه قیام حسینی، پیام ها و درس ها و آموزه های خطابه های حضرت سید الشهداء در منازل مدینه تا کربلا ویژه برنامه های خود را به روی آنتن
می برد.
رادیو معارف و ترویج عزاداری صحیح
مسعود کاویانی سرپرست شبکه رادیویی معارف در این باره گفت: امسال تدارک گسترده ای برای همراهی با عزاداران حسینی (ع) دیده شده و این رسانه دینی در ماه محرم و اهمیت نقش امو اج فضیلت و فطرت، در معرفی حادثه عاشورا گام های بلندی را برداشته است . تبیین عناصر فرهنگ مقاومت ،‌ترویج الگوی عزاداری صحیح و تبیین خطبه های امام حسین علیه السلام از جمله رویکردهای اصلی رادیو معارف در محرم است.
بیان چرایی مقاومت و ایستادگی
جواد عزتی پور مدیر گروه فرهنگ و جامعه پیرامون برنامه "حسینیه" گفت: این اثر با موضوع بررسی عناصر مقاومت در نهضت حسینی در راستای شعار هیهات من الذله، با کارشناسی حجت الاسلام والمسلمین رفیعی و تهیه کنندگی ابوالفضل سلیمانی به صورت زنده و از ساعت 9:30 از اول تا دوازدهم محرم پخش می شود. برنامه حسینیه مجالی است برای آشنایی با چرایی مقامت و ایستادگی در قیام سید الشهدا با محوریت هیهات منا الذله. در این برنامه علاوه بر آگاهی بخشی و افزایش شعور مخاطبان در خصوص فرهنگ مقاومت و ایثار در قیام امام حسین (ع)، به شور حسینی هم توجه می شود .
بررسی زوایای پنهان و آشکار عاشورا در برنامه "حسینه "
رضا هدایت فر گوینده برنامه "حسینیه" گفت : همگان با کلام امام حسین علیه السلام در روز عاشورا آشنا هستیم؛ هیهات من الذله یعنی ظلم را نمی پذیرم چرا که امام حسین (ع) ظلم و استکبار را نمی پذیرد ، با همه وجود در مسیر مقاومت علیه ظلم حرکت می کند و سرانجام خود و همه هستی اش را در این راه فدا می نماید .این رویداد زوایای پیدا و پنهانی دارد که در برنامه "حسینیه" تلاش می کنیم به آنها بپردازیم.
نشر فرهنگ صحیح عاشورایی در «بوی بهشت»
سید احمد محمودی مدیر گروه قرآن و اهل بیت علیهم السلام درباره برنامه "بوی بهشت" گفت: گپ و گفت با سخنرانان و منبری ها، ماداحان و شاعران بنام کشور، با هدف نشر فرهنگ صحیح عاشورایی و ارتقاء کیفی فعالیت سخنرانان مداحان و شاعران حسینی در نظر گرفته شده است. همچنین به نقش صداقت و اخلاص در تبلیغ فرهنگ حسینی اشاره و خاطراتی شنیدنی توسط مهمانان بیان می شود. علاوه بر موارد گفته شده در " بوی بهشت" از خطیبان و مداحان و شاعران گذشته یاد و صدای آنها نیز پخش می شود.
انتقال فرهنگ عاشورا در " بوی بهشت"
امیر عباس خاقانی تهیه کننده برنامه "بوی بهشت" نیز با اشاره به ساختار این برنامه خاطر نشان کرد: این برنامه به بررسی چگونگی تبلیغ، ترویج و تبیین فرهنگ عاشورا و انتقال این فرهنگ به نسل جوان خواهد پرداخت و بیانگر فعالیتهای آنان در این حوزه خواهد بود . تهیه کننده و سردبیر این برنامه را امیر عباس خاقانی،‌سید محمد علی حسینیان و اجرای آن را رضا حبیبی برعهده دارد. این برنامه از نهم شهریور 98 ( شب اول محرم ) ساعت 23:00 تقدیم سوگواران آل الله خواهد شد .

اخبار پربازدید

  • مهرماه متفاوت در رادیو نمایش جدول پخش متناسب با علائق مخاطبان تغییر کرد

  • نگاهی به زندگی « پرویز مشکاتیان» در خنیاگران

  • رادیو در هفته دفاع مقدس

  • بررسی کتاب دانشگاه ایرانی در سپهر بین الملل در «سیم و زر»

  • یادی از شهریار در فرهنگ مردم

  • بازخوانی رمانی نوستالژیک در رویای کاغذی

  • سفر به «تنگه رغز» در « سفرنامه خوانی»

  • معرفی مسجد صورتی فیلیپین تا مساجد دیدنی ایران در ده ترین

  • بررسی اشعار منوچهری دامغانی در «روزنه»

  • گفتگو با پریرخ امامی نویسنده کتاب مدرنیته و خانواده گرایی در ایران