صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

روابط عمومی معاونت صدای رسانه ملی در راهبرد جدید معرفی برنامه های منتخب شبکه های رادیویی در ماه محرم، مخاطبان رادیو را بیشتر با مکتب عاشورایی آشنا کرده و این رخداد عظیم اسلامی را تبیین می کند.

یکی از این برنامه‌ها «روزشمار محرم»رادیو پیام است که با ساختاری متفاوت به روایت حرکت امام حسین (ع) از مکه به کربلا به وقایع محرم از منظر تاریخی واتفاقات رخ داده ، می پردازد.
با سحر جولایی تهیه کننده و علی رضا تابان گوینده گفتگو کرده و از شهرام ملازاده مدیر رادیو پیام و آوا در خصوص تعامل بیشتر با مخاطبان پرسیده ایم.
اجرایی عاشقانه
علی رضا تابان (گوینده)با بیان اینکه اجرای این کار مقداری متفاوت بود، می گوید :«روز شمار محرم» روایت اتفاق هایی است که از حرکت امام حسین(ع) از مکه به سمت کربلا رخ داده،منزلگاه هایی که آنحضرت توقف می کردند و مورخین تاریخی آن را ثبت کرده و سفیرانی که پیش امام حسین (ع) می‌آمدند و حامل پیام‌هایی بودند.
او ادامه می دهد: کار سخت بود، با وجودی که نویسنده متن ابتدایی را نوشته بود ولی برای روایت رادیویی مجبور شدم با انجام تغییراتی ، متن را دوباره بازنویسی کنم . و برای این کار با مراجعه به کتاب های مختلفی همچون «لهوف» ، «قاموس عربی» و همچنین سایت‌های اینترنتی توانستم آن را به درستی اعراب گذاری کنم .
تابان با اشاره به اینکه رسانه رادیو همچون منبعی موثق و سندی شنیداری برای بسیاری از مخاطبان اهمیت دارد ، ادامه داد: چنانچه کلمه یا اسمی در این برنامه اشتباه خوانده می شد بار معنایی آن کلمه عوض می شد و آن نوعی بی احترامی به مخاطبی بوده است که از بین همه رسانه ها رادیو را برای شنیدن انتخاب کرده است.
او با بیان اینکه این کار سنگین ولی ارزشی بود، ادامه می دهد: همیشه داوطلبانه و عاشقانه کارهای ارزشی، اهل بیتی و دفاع مقدسی را انجام می‌دهم.و برای من افتخار بزرگی است که از گوینده‌های رادیو قرعه به نام من افتادو به عبارتی باید بگویم :این کار به لحاظ معنوی «روزی من» شد.
تابان ادامه می دهد: همیشه غبطه به حال کسانی می‌خورم که به کربلا مشرف می‌شوند تا به امروز قسمتم نشده ، خیلی دوست دارم به عنوان گزارشگر به کربلا بروم و با شبکه‌های مختلف رادیویی ارتباط برقرار کرده و از حال و هوای زائرین امام حسین(ع) بگویم.
آشنایی اجمالی مخاطب با اصلی ترین اتفاقات محرم
سحر جولایی با سابقه 20 سال کار برنامه سازی در رادیو معتقد است: با وجودی که آدمی جدی در کار هستم ولی بدون هیچ اغراقی می‌گویم: در تمامی لحظات ساخت برنامه اشک ریختم، در همان ابتدایی که طرح را ارائه کردم،فکر می‌کردم فقط روایت گر یک ماجرای تاریخی باشیم اما وقتی که کار کلید خورد نه تنها برای ساخت آرم و جمع آوری مطالب تلاش نمودم که حق مطلب ادا شود بلکه برای انتخاب موسیقی پایانی، هر آنچه موسیقی محرمی و در رثای قیام امام حسین(ع) بود راگوش دادم تا به اثر آقای کریم خانی رسیدم.
تهیه کننده «روز شمار محرم» تصریح می‌کند: با خوانش این ‌برنامه‌ توسط آقای تابان که با دل و جان ،متن‌ها را اجرا می‌کند ،این فرصت را برای شنونده فراهم کرده که در کوتاهترین زمان با اصلی ترین اتفاقاتی که در آن روز از محرم رخ داده،آشنا شود.
جولایی ادامه می‌دهد: برای ماندگاری اثر حتما بایستی حس و حال داشته باشی و آن حس را به مخاطب انتقال دهی ، امیدورام که با تهیه این میان برنامه‌ها توانسته باشم نظر مخاطب را جلب کرده باشم.
تعامل بیشتر با مخاطبان
شهرام ملازاده مدیر شبکه رادیویی پیام وآوا می گوید: با آغاز ماه محرم در بخش های شش گانه پخش باتولید برنامه های کوتاه وآیتم های مختلف درقالب متن ، تصنیف های محرمی، آوازهای آئینی واخلاقی همراه مخاطبان به عزاداری می پردازیم.
ملازاده ادامه می‌دهد: شبکه رادیویی آوا در ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) با پخش مداحی ،تصنیف های محرمی ،روضه آوازهای آئینی واخلاقی در وصف امام حسین (ع) همراه مخاطبان خود در سراسر جهان خواهد بود.همچنین شش برنامه ویژه ایام عزاداری باساختار متفاوت از این رادیو به روی آنتن خواهد رفت.
مدیررادیو پیام وآوا تصریح می کند: همچنین برای تعامل بیشتر رادیو پیام و آوا با مخاطبانش در سراسر کشور با هدف معرفی آداب ورسوم شهرهای مختلف در مناسب های تقویمی که با عنوان پویش های مختلف از سوی شبکه رادیویی پیام برگزار می شود در ایام محرم نیز شنوندگان رادیو پیام وآوا می توانند از برگزاری مراسم ومجالس عزاداری امام حسین (ع) عکس گرفته واز طریق درگاههای ارتباطی شبکه پیام وآوا ارسال کنند تا با نام وعکس خودشان در رادیو نمای پیام و آوا مشاهده کنند.
گفتنی است مخاطبان رادیو پیام وآوا در فضای مجازی ورادیونما می توانند با مراجعه به کانال های پیام رسان سروش وپایگاه اطلاع رسانی شبکه از تولیدات فوق بهرمند شوند یا ازطریق گیرنده های دیجتال ست آپ باکس ( رادیو تصویری نما ) ، اپلیکیشن موبایل و یا بامراجعه به نشانی اینترنتی
www.radioava.irو www.radiopayam.ir دریافت ودرکانال پیام رسان سروش به نشانی sapp.ir/radiopayam (@radiopayam)-( @ radioava) ، p.ir/radioava
بااین شبکه همراه شوند.

اخبار پربازدید

  • مهرماه متفاوت در رادیو نمایش جدول پخش متناسب با علائق مخاطبان تغییر کرد

  • نگاهی به زندگی « پرویز مشکاتیان» در خنیاگران

  • رادیو در هفته دفاع مقدس

  • بررسی کتاب دانشگاه ایرانی در سپهر بین الملل در «سیم و زر»

  • یادی از شهریار در فرهنگ مردم

  • بازخوانی رمانی نوستالژیک در رویای کاغذی

  • سفر به «تنگه رغز» در « سفرنامه خوانی»

  • معرفی مسجد صورتی فیلیپین تا مساجد دیدنی ایران در ده ترین

  • بررسی اشعار منوچهری دامغانی در «روزنه»

  • گفتگو با پریرخ امامی نویسنده کتاب مدرنیته و خانواده گرایی در ایران