صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

تشکیل کارگروه های مشترک میان شبکه ها و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو/ استفاده از روش های افزایش مخاطب رادیویی

در جلسه ای با حضور دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی، مدیران شبکه های رادیویی، مشاورین معاونت و جمعی ازکارکنان معاونت صدا، آیین تکریم و معارفه مدیرکل جدید هنرهای نمایشی رادیو و مدیر رادیو نمایش برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت صدا، در این مراسم دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی با مهم برشمردن جایگاه رادیو نمایش گفت: در شرایط فعلی رادیو نمایش نسبت به گذشته ارتقاء محسوسی پیدا کرده است .
تعامل خوب با هنرمندان،حضور جدی در مناسبت های مختلف؛ به ویژه تولید آثار فاخر در حوزه دفاع مقدس همگی نشان از رویکرد خوب و اقدامات شایسته این شبکه دارد.
وی با تشکر از تلاش آقای قربانی که در آستانه بازنشستگی قرار دارد ، در اشاره تجارب گذشته افتخاری مدیرکل جدید اداره هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش گفت: مدیران شبکه رادیویی نمایش مرزبندی های متداول اداری را ندارند و عمده کارها، اقدامات و فعالیت های محوله در فضای گروهی و با استفاده از ید واحد انجام می شود. در حقیقت می توان گفت همه اتفاقات خوب گذشته در چنین فضایی، سرمایه فعلی ماست تا بر اساس آن اقدامات لازم و جدید را مد نظر قرار دهیم .
وی با اشاره به نقش راهبردی اداره کل هنرهای نمایشی رادیو گفت: تاکید بنده این است که فعالیت های اداره کل هنرهای نمایشی رادیو مقدم بر رادیو نمایش باشد . زیرا این بخش ماموریت بسیار دقیق و پر مسئولیت تری دارد .در همین راستا باید بدانیم که یک مدیر در اداره کل هنرهای نمایشی باید نگاه چند وجهی داشته باشد و پا به پای شبکه های دیگر وزن نمایشی بگیرد . لذا باید بر اساس سلایق مخاطبان شبکه های مختلف رادیویی، نمایش های مختلف تولید و در اختیار آنان قرار داده شود. باید کارگروه مشترک به ازای هر شبکه رادیویی و اداره کل هنرهای نمایشی رادیو شکل بگیرد تا در فضا و دنیای مفهومی مخاطب قرار بگیریم و متناسب با آن جامعه آماری ، شبکه را نقطه عزیمت خودمان قرار دهیم. .یعنی در هر شبکه باید حلقه ای به وجود آید تا مفاهیم و انتظاراتی که در قالب نمایش امکان مطرح کردن آنها وجود دارد مهیا شود تا نهایتا در اداره کل هنرهای نمایشی رادیو شکل و فرم نمایش بگیرد و اثر تولیدی به سمت مخاطب آن شبکه باید منعطف شود.شاید به طور معمول استانداردهای مختلف نمایشی وجود داشته باشد که بر اساس آن آثاری تولید می شوند، اما این فضا ممکن است با فضای مخاطب شبکه رادیویی مد نظر، تفاوت داشته باشد . مثلا اگر شبکه رادیویی بر اساس مخاطب خود نیازمند به تولید نمایش های رادیویی کوتاه مدت دارد، این موضوع باید به نحو مقتضی در نظر گرفته شده و محصول مورد نظر تولید شود.
معاون صدا با اشاره به سطح اقتضائات جدید مخاطبان و توجه ویژه به این بخش مهم گفت: ما باید بدانیم حوصله مخاطب امروزی زیاد نیست و برای حفظ و افزایش آن به صورت مداوم از قالب های مختلف و متنوع استفاده کنیم تا رضایتمندی ها محقق شود. بر اساس این اصل که مدیریت افکار عمومی کشور با ما است، هنر لازم در این زمینه را به کار بگیریم تا مفاهیم به صورت غیر مستقم بر مخاطب اثر بگذارد. لذا نویسندگان به نحو شایسته ای به آن توجه کنند تا برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.رادیو نمایش اساسا مخاطبان حرفه ای دارد .آنها افرادی هستند که با این شبکه مانوس شده اند . از سویی مخاطبین در سایر شبکه های رادیویی در حال دریافت مطلب مورد نظر خود از طریق نمایش هستند، اما علاقه مندان
رادیو نمایش به ژانر نمایش علاقه دارند . به همین خاطر باید جامعه آماری رادیو نمایش را وسیعتر ببینیم و انتظار جدی برای افزایش این تعداد وجود دارد.
معاون صدا در خصوص استفاده از ظرفیت های جدید نمایشی گفت: حلقه مدیریت های مختلف رادیو باید باز باشد تا استفاده از نیروهای خلاق و جوان فعال عرصه تئاتر کشور راحتر میسر شده و این ارتباط باید خیلی عمق تر از دوره ی قبل صورت گیرد . رادیو اگر بخواهد پویا باشد حتما باید از زایش ها و رویش ها بیش از هر زمانی استفاده کند . از همه و به ویژه پیشکسوتان می خواهیم که این فضا را باز بگذارند تا از ظرفیت های این حوزه بیشترین استفاده صورت گیرد.
دکتر شاه آبادی افزایش سطح تعامل میان رادیو نمایش و سایر شبکه ها را خواستار شد و افزود: امروز این انتظار وجود دارد که رادیو بر اساس ژانر نمایش شناخته شود . برای این منظور در دوره میدیریتی جدید می توان با استفاده از تکنیک ورود هر چه بیشتر نمایش به داخل شبکه ها و همچنین افزایش تولید با کیفیت نمایش های رادیویی اقدامات لازم را انجام داد.
وی در پایان برای افتخاری مدیر جدید اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش آرزوی موفقیت کرد و برای قربانی مدیر پیشین این بخش نیز به توفیقات روز افزون را خواستار شد.
در آغاز این جلسه فاتحی مدیر روابط عمومی معاونت صداکه اجرای جلسه را عهده دار بود، گفت : رادیو نمایش، تبلور و خاستگاه هنر ماندگار رادیویی است. این شبکه از زمان تاسیس خود تا به امروز نقطه تلاقی و اجتماع بزرگ هنرمندان عرصه تئاتر،دوبله و بازیگری بوده است. به نحوی که تجلی تصویر سازی ذهنی با هنرمندی این عزیزان، موجبات استمرار رضایتمندی از رادیو را ملموس تر از هر زمانی کرده است.

وی در ادامه گفت : در حقیقت شبکه رادیویی نمایش به نوعی دست برتر معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران است تا مطابق با برنامه های خوب و شنیدنی آن سهم مخاطبان را به نحو فزاینده ای افزایش دهد.

در ادامه این نشست : قربانی مدیر کل پیشین اداره هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش با بیان خاطرات مختلف و سوابق گذشته خود در رادیو گفت: امروز روز بسیار خاصی برای بنده است. زیرا علاوه بر اینکه از اداره کل هنرهای نمایشی رادیو و رادیو نمایش جدا می شوم بلکه با نائل شدن به درجه بازنشستگی، از معاونت صدا نیز خداحافظی می کنم. در طی مدت زمانی که در رادیو نمایش فعال بودم، فرصت مغتنم و با ارزشی به دست آمد تا با هنرمندان و همکاران بسیار خوبی توفیق همکاری پیدا کنم و تجربه بسیار ارزشمندی در این مقطع به دست آوردم.
وی ضمن تشکر از مدیران پیشین و فعلی رادیو گفت: ویژگی ممتاز دوره معاونت دکتر شاه آبادی اینگونه بود که رادیو همیشه در قله افتخار و در فراز قرار بگیرد و در راستای ارتقای آن تلاش های مجدانه ای انجام می شود.
در ادامه افتخاری مدیر جدید اداره کل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش گفت: خدا را شاکرم که توفیق خدمت در سمتی جدید را نصیب اینجانب کرده است و همچنین از اعتماد دکتر شاه آبادی معاون صدای رسانه ملی نیز بسیار سپاسگزارم.با پشتوانه و حمایت معاون صدا و نیروی انسانی متبحر رادیو نمایش ،قطعا این مسولیت خطیر را می توان به نحو شایسته ای به سرانجام رساند.
خاطر نشان می شود در این مراسم، دکتد ایزدی مشاور معاون صدا و مدیر رادیو قرآن، مسعودی مشاور معاون صدا، رحمانیان مدیر رادیو فرهنگ، اعتماد سعید مدیر رادیو سلامت، محمد زاده مدیر رادیو ایران، صحراگرد مدیر رادیو تهران ، ملازاده مدیر رادیو پیام و آوا، میرحسینی مدیر رادیو ورزش،کوچک زاده مدیر رادیو گفتگو، شاملو مدیر چند رسانه ای و فضای مجازی معاونت صدا، محمودی سرپرست رادیو اقتصاد ، تعدادی از مدیران گروه های شبکه های رادیویی و جمعی از کارکنان رادیو نمایش نیز حضور داشتند.

اخبار پربازدید

  • سفر به پرجمعیت ترین کشور جهان با رادیو فرهنگ در سفرنامه خوانی

  • رادیو صبا پای صحبت‎های مدیر دوبلاژ پیشکسوت

  • نگاهی شادی در ابیات حافظ در دولت بیدار رادیو فرهنگ

  • خداحافظی مدارس با «بخاری‌ نفتی» تا احیای کارخانه یخچال سازی در میدان آزادی

  • روایت «شورش فنیقیه» در« شنیدنی های تاریخ»

  • نگاهی به رئالیسم در داستان کوتاه با «من می نویسم»

  • رادیو جوان به پابوس امام رضا(ع) رفته است

  • کتاب « برنامه‌های منتخب رادیو» منتشر شد+ نسخه الکترونیکی پیوست همین خبر

  • بررسی مجموعه داستان «خاک زیر ناخن» نویسنده «بهاره ارشدریاحی» در «رویای کاغذی»

  • جشن میلاد حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) در رادیو