صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

گروه سازنده برنامه «خنیاگران» به مناسبت تولد یک پیشکسوت موسیقی ضمن دیدار با این هنرمند برنامه‌ای را به او اختصاص دادند.

عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد
گروه سازنده برنامه «خنیاگران» به مناسبت تولد یک پیشکسوت موسیقی ضمن دیدار با این هنرمند برنامه‌ای را به او اختصاص دادند.
به بهانه میلاد استاد امیراشرف اریان پور عوامل برنامه خنیاگران رادیو فرهنگ مهمان منزل پر از مهر و صمیمیت استاد شدند تا گپ و گفتی کوتاه با ایشان داشته باشند.
امیر اشرف آریانپور یکی از شناخته شده ترین مدرسان، پژوهشگران و آهنگسازان موسیقی در کشورمان است که طی دهه های اخیر نقش قابل توجهی در حوزه پژوهش و نگارش کتاب های مرجع حوزه موسیقی داشته است. تدریس در چندین مرکز آموزش عالی کشورمان از جمله هنرستان موسیقی ملی، دانشگاه تهران، دانشگاه هنر، دانشگاه صداوسیما، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه سوره، دانشگاه جامع علمی کاربردی، استاد راهنمای بیش از 500 پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد بخشی از فعالیت های اجرایی این هنرمند در عرصه موسیقی است.
آریان‌پور از سال‌های دهه 20 شمسی تاکنون در بطن مهم‌ترین جریان‌ها و رویدادهای هنر موسیقی در ایران قرار داشته استتالیف کتاب «موسیقی ایران از انقلاب مشروطیت تا انقلاب جمهوری اسلامی ایران» و چاپ چندین مقاله علمی پژوهشی در حوزه موسیقی نیز از کارهای مکتوب استاد آریان‌پور به حساب می‌آید.
این موسیقی‌پژوه و مدرس دانشگاه، همسر پری ثمر (خواننده اپرا)، برادر امیرحسین آریانپور (جامعه‌شناس، نویسنده، فرهنگ‌نویس، مترجم)، داییِ مهرداد مشایخی (جامعه‌شناس، پژوهشگر، فعال سیاسی و استاد جامعه‌شناسی) و پسرخاله سهراب سپهری (شاعر معاصر شعر نو و نقاش) این روزها بعد از سالیان سال فعالیت در عرصه موسیقی، اگرچه به پارکینسون مبتلا شده است، اما دست از نوشتن برنمی‌دارد حتی اگر لرزش دست مانع از آن شود که خودش بنویسد.

امیراشرف آریانپور در ابتدای صحبت‌مان سری به گذشته زد و این‌طور گفت: بنده، از کودکی صدای قشنگی داشتم ولی خانواده‌ام مخالف بودند و می‌گفتند مطرب می‌شوی پس مرا در مدارس معمولی ثبت‌نام کردند. وقتی می‌خواستم وارد کلاس دهم شوم به جای دبیرستان به هنرستان رفتم و دیگر به حرف پدر و مادر گوش ندادم. آن زمان دایی‌ام، مرحوم ابراهیم سپهری رئیس رادیو بود. ما انتهای فامیلی‌مان کاشانی است که نمی‌نویسیم‌اش ولی آشنا و فامیل در بین کاشی‌ها زیاد داریم، آدم‌های بی‌آزارِ ترسویی که خطا نمی‌کنند. سهراب سپهری هم پسرخاله‌ام بود، بگذریم...
امیر اشرف آریانپور درباره خود و علاقه اش به موسیقی می گوید: من موسیقی را دوست دارم و هرجا موسیقی بوده من به دنبالش رفته به عنوان دانش اموز و دانشجو بودم و هنوز کنسرت می روم.
وی ادامه داد: من متولد 1307 هستم از کودکی عاشق کودکی بودم و والدینم با فعالیت های موسیقیایی من مخالف بودند که میگفتند میخواهی مطرب شود و جلوه خوبی نداشت .
استاد بزرگ موسیقی ایران در ادامه افزود: من برای موسیقی خدمتی نکردم من دوستدار موسیقی بودم ؛ کلاس دهم بودم که موسیقی را با ارگ چهار اکتاوی که با اجازه پدرم 300 تومنم خریدم شروع کردم سال بعد پدرم اجازه دادند ضبط صوت بخریم که بسیار سنگین بود و برای اینکه هفته ای یکبار موسیقی گوش کنیم باید دونفره از اون محله به اون محله میبردین سمفونی پنجم بتهون یا دریاچه قو را بشنویم برای شنیدن موسیقی نزدیک سفارت روسیه مغازه ای بود صفحه گرامافون می اورد سمفونی 5 بتهون 7 صفحه بود هر کدوم 5 دقبقه بود و ما 6 هفت بار پشت و رو کرده و میشنیدیم و لذت می بردیم .
اریان پور درباره داشتن یک خانواده هنری هم می گوید : کاشی ها هرچند می گویند ترسو هستند ولی خب اهل مطالعه هستند؛ قبل از انقلاب چهار وزیر در کابینه مصدق از فامیل های ما بودند من هنرستان موسیقی رفتم دایی من ابراهیم سپهری رییس تشکیلات رادیوی ایران بود به احترام داییم من را پذیرفتند گفت صدای قشنگی داری اموزش ندیدی من در اواز کلاسیک اموزش دیدم و موسیقی غربی بود مخالفت کردیم چون موسیقی ایران باید اصیل و بومی باشد نواقص دارد باید رفع کنند نه حذف کنند و بلاخره این اتفاق افتاد من ان موقع هم گفتم آواز اپرا با موسیقی ایرانی کاری ندارد
امیر اشرف آریان‌پور، از مدرسان، پژوهشگران و مدیران موسیقی در ایران است؛ وی یکی از نخستین مروجان هنر اپرا در ایران است و سابقه سال‌ها مدیریت در تالار وحدت (رودکی سابق) را در کارنامه مدیریتی خود دارد.
امیراشرف آریانپور (موسیقی‌دان، پژوهشگر و نویسنده) دارای دکترای موزیکولوژی (موسیقی‌شناسی) از دانشگاه وین، نویسنده کتاب ارزشمند «موسیقی ایران از انقلاب مشروطیت تا انقلاب جمهوری اسلامی ایران» که جدا از سابقه سال‌ها تدریس در دانشگاهای تهران، هنر، صداوسیما، آزاد، سوره و تالیفات متعدد، در کارنامه کاری‌اش معاونت و مدیریت هنری تالار رودکی (وحدت) و تلاش در جهت رونق و گسترش هنر اپرا در سال‌های پیش از انقلاب هم دیده می‌شود اول تیر ماه،91 ساله شد.

Ajodani Farhang, [24.06.19 10:01]
در برنامه خنیاگران جدای از گفتگوی صمیمانه با دکتر آریان پور که منزل ایشان ضبط شد زهرا حبیبی زاده سردبیر برنامه خنیاگران در ابتدای به بیان زندگینامه و کارنامه هنری استاد امیر اشرف آریانپور می پردازد و در ادامه با بردیا حسام کارشناس آرشیو موزه موسیقی صحبت می کنیم
استاد آریانپور صاحب سبک و مولف است
بردیا حسام درباره هدف برنامه خنیاگران گفت:این برنامه به دنبال معرفی هنرمندانی است که فرهنگ و نشان تاریخی پشت خود دارند و بیشتر موسیقی دانان و موزیسین هایی که صاحب سبک هستند و در عین حال آثار مکتوب از خود به جا گذاشته و خود مولف هستند را معرفی می کنیم موزیسین هایی که در حوزه تالیف و نگارش هم صاحب اثر هستند.
وی ادامه داد: در این برنامه که در روز میلاد استاد امیر اشرف آریان پور پخش شده است هم می توانیم بگوییم که به این نکته بیش از هر زمان دیگر توجه شده است چون استاد امیر اشرف آریان پور نمونه دقیق و کامل از یک شخصیت آکادمیک در حوزه موسیقی است هم اهل قلم هستند یعنی سردبیر دوره سوم مجله موسیقی هستندکه چهار دوره منتشر شده ؛ در هنرستان موسیقی درس خواندند در دانشگاه های مختلف و رشته های گوناگون تحصیل کرده اند و در ایران نقش مهمی در نهادسازی موسیقی از جنبه های مختلف داشتند
حسام افزود: خیلی از دورهمی های موسیقی نیاز به ساماندهی داشتند که بیشتر ساماندهی ها در حوزه موسیقی را ایشان انجام دادند حتی کنسرت های موسیقی خارجی را ایشان در کشورروال کرد و در دانشگاه آزاد به همراه دکتر ریاحی گروه موسیقی راه اندازی کرد سال 1392 کتابشان منتشر شد و ایشان روحیه نظری و آکاادمیک را تجمیع کردند .
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دنبال تکریم از بزرگان هنر/ آریان پور سرو سایه گستر هنر است
در ادامه سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به طور تلفنی مهمان این برنامه شده بود درباره برخورد با این پیشکسوتان گفت: سرزمین ما به خاطر آفتاب بی دریغی که دارد باعث شده تا ما در طول تاریخ در جستجوی سایه باشم و درختان سایه دار برایمان مغتنم بودند بزرگان ما هم سروهای سایه گستری بودند که برای رشد کردن و معنا یافتن توانستیم از سایه انها استفاده کنیم ؛ اساتید بزرگ و بلند آوازه مثل استاد اریان پور درخت سایه گستری هستند که چهره های نوی هنری زیر سایه انها رشد و پرورش یافتند .
وی ادامه داد: در سال گذشته برای سالروز یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی در ایران برنامه ای طراحی شد و از استاد آریان پور به عنوان رییس افتخاری دعوت شد و از راهنمایی های ایشان بهره بردیم و ایشان به عنوان راوی تاریخ بی دریغ هنرستان رهنموهایشان مورد توجه شورای سیاستگذاری بود .
معاون هنری وزیر ارشاد د به تشکیل موسسه هنرمندان پیشکسوت اشاره کرد و گفت : امروز که جشن 91 سالگی استاد آریانپور است جا دارد بگویم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکیل موسسه ای برای پیشکسوتان امرو بیش از 700 عضو دارد و اعضای ان هنرمندان بلند آوازه کشور هستند که در شیوه هنری خود صاحب سبک و روش ویژه هستند و این موسسه برای تکریم و خدمت رسانی انها تشکیل شده است .
وی ادامه داد: ما در این موسسه به گرداوری خاطرات در قالب صوت و تصویر نیز مبادرت داریم و همچنین به طور ویژه در کتاب ویژه صدمین سال هنرستان موسیقی در ایران از تاریخ و خاطرات آریان پور استفاده شد .
هنرمندان به خیابان های تهران می آیند
حسینی در ادامه به تعامل با شورای شهر تهران اشاره کرد و گفت : با توجه به اقبال اعضای شورای شهر تهران امیدواریم که در سال جاری روند نامگذاری کوچه ها و خیابان ها به نام اساتید بزرگ فرهنگ و هنر کشرمان با سرعت و کیفیت بیشتر پیگیری شود .
خنیاگران به تهیه کنندگی فریده گودرزی و سردبیری زهرا حبیبی زاذه با اجرای مهدی محمدیان و کارشناسی بردیا حسام با موضوع پیوند کتاب و موسیقی به معرفی پژوهش های مکتوبی که در حوزه موسیقی در ایران فرهنگی انجام شده است می پردازد.
این برنامه شنبه ها ساعت 17 از رادیو فرهنگ برروی موج اف ام ردیف 106 مگاهرتز پخش می شود

اخبار پربازدید

  • سفر به پرجمعیت ترین کشور جهان با رادیو فرهنگ در سفرنامه خوانی

  • رادیو صبا پای صحبت‎های مدیر دوبلاژ پیشکسوت

  • نگاهی شادی در ابیات حافظ در دولت بیدار رادیو فرهنگ

  • خداحافظی مدارس با «بخاری‌ نفتی» تا احیای کارخانه یخچال سازی در میدان آزادی

  • روایت «شورش فنیقیه» در« شنیدنی های تاریخ»

  • نگاهی به رئالیسم در داستان کوتاه با «من می نویسم»

  • رادیو جوان به پابوس امام رضا(ع) رفته است

  • کتاب « برنامه‌های منتخب رادیو» منتشر شد+ نسخه الکترونیکی پیوست همین خبر

  • بررسی مجموعه داستان «خاک زیر ناخن» نویسنده «بهاره ارشدریاحی» در «رویای کاغذی»

  • جشن میلاد حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا (ع) در رادیو