صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

عضو هیات علمی موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد ، کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی گفت: 1/9 کشاورزان تمایل به بیمه محصولات کشاورزی دارند.

به گزارش رادیو اقتصاد دکتر علی اکبر باغستانی عضو هیات علمی موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد، کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با برنامه نود و هشتی ها گفت: بیمه صندوق کشاورزی در سال های 90 تا 95 در حدود 88 هزار میلیارد ریال و در سال95 تا 96 نزدیک به 260 هزار میلیارد تومان غرامت بابت خسارت به محصولات کشاورزی پرداخت کرده است.

وی ادامه داد: تعداد بهره بردارن حوزه کشاورزی 5/4 میلون نفر هستند که از این تعداد فقط 577 هزار نفر تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته اند و 68% حق بیمه کشاورزان توسط دولت و تحت عنوان یارانه پرداخت می شود.

دکتر علی اکبر باغستانی 41 درصد یارانه مصرفی دولتی را در بخش کشاورزی دانست و افزود: از 14 میلیارد دلاری که دولت به یارانه وارادات کالاهای اساسی اختصاص داده، بخش اعظمی به ورادات نهاده های دامی، بذر، سم، کود، جو، ذرت، کنجاله سویا، واکسن های دام و طویور، تعلق گرفته است . برخی از سازمان ها و دستگاه ها در صدد کمک به منظور دست یابی به خودکفایی در تامین نهاده های کشاورزی در داخل کشور هستند.

وی عدم اجرای کشاورزی قرار دادهای را از مشکلات عمده تولید کنندگان دانست و افزود: کشاورزان از اطمینان لازم در خصوص هزینه های محصولات کشاورزی خود برخوردار نیستند و راهکار آن در کشاورزی قرار دادی و تقویت تعاونی های روستایی است و نیز ایجاد زنجیره عرضه و تولید محصولات کشاورزی است که ضمن تضمین تامین هزینه ها و توزیع نهاده های کشاورزی در حل مشکلات انباشت شده در این بخش، دست دلال بازی را از این بخش کوتاه کنند.

عضو هیات علمی موسسه پژوهشهای برنامه ریزی، اقتصاد ، کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اقدامات دولت به منظور حمایت از بخش کشاورزی گفت: کشاورزان پیشگامان تامین کننده امنیت غذایی هستند که باید مورد حمایت دولت قرار گیرند ولی در حال حاضر که اقتصاد دولتی در تنش به سر می برد و منابع محدود شده، تولید کنندگان نباید نگاه صرف به منابع دولتی داشته باشند.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • معرفی مدیر مالی شبکه های رادیویی قرآن،ورزش،صبا،جوان و فرهنگ

  • عیادت رادیو فرهنگی ‌ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

  • رادیو عدالت با هدف کسب اطلاعات بیشتر مردم در حیطه قوه قضائیه و پاسخگویی مسئولان نسبت به مردم افتتاح شد

  • اخبار و رویدادهای فرهنگی اجتماعی روز در برنامه کوبه رادیو فرهنگ

  • برنامه‌های رادیویی تابستان سال جاری اعلام شد

  • بررسی شاخص های قوه قضاییه در رادیو معارف

  • قدردانی از فعالیت های فرهنگی و تولید محتوای پاک ایران صدا در فضای مجازی

  • رادیو عدالت در آستانه هفته قوه قضائیه افتتاح می شود

  • قانون اعاده اموال نامشروع اول به سراغ ثروت های کلان خواهد رفت

  • ناگفته‌های مهدی چمران از مبارزات شهید چمران تا ماجرای املاک نجومی