صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search
دسترسی سریع

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران گفت: کمتر از 20 درصد از ارز چهار هزار و 200 تومانی به سفره مردم رسیده است.

محسن جلال ‌پور در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: سال گذشته حدود 28 میلیارد دلار ارز چهار هزار و 200 تومانی با ارزش ریالی 300 هزار میلیارد تومانی تزریق شده که به صورت رانت نصیب برخی افراد شده است.

وی اظهارداشت: بخش عمده ای از ارز چهار هزار و 200 تومانی به صورت کالاهای قاچاق یا تبدیل شده به کالاهای دیگر در بازارهای مختلف و بازارهای کشورهای دیگر سربرآورده که این وضعیت نتیجه یک سیاست گذاری نادرست است.

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر ارز چهار هزار و 200 تومانی به سفره مردم می رسید بازهم میزان بهره مندی و مصرف خانواده های با تمکن مالی بالا نسبت به خانواده های فقیر بیشتر بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ارز چهار هزار و 200 تومانی تنها یک رانت بوده که از سوی عده ای استفاده شده و مردم از آن بهره مند نشده اند تنها راهکار عادلانه را پرداخت یارانه نقدی به همگان و آزادسازی قیمت ها عنوان کرد.

جلال پور همچنین گفت: از زمانی که بحث ارز چهار هزار و 200 تومانی مطرح شده بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی نظراتی ارائه داده اند که بعد از 14 ماه این نظرات مبنی بر اینکه مصرف کننده واقعی از یارانه ارزی مزبور بهره ای نبرده تحقق یافته است.

وی افزود: عمده رانت ایجاد شده از سوی عده ای در کشور خورده و برده شده و بحث افزایش قیمت ها بعد از هر جهش ارزی بیانگر این مسئله است.

رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران اظهارداشت: بعد از انقلاب چهار دوره جهش ارزی در کشور وجود داشته که در سه دوره آن با وجود عدم اختصاص ارز چهار هزار و 200 تومانی ارز مبادله ای به ارز بازار نزدیک بوده اما این بار قیمت ارز دولتی تا یک سوم قیمت ارز بازار عرضه شده است.

وی ضمن اشاره به اینکه در چنین شرایطی قیمت کالاها کمتر از قیمت کالاها در دوره های قبل نبوده است، ادامه داد: متوسط سبد مصرف مردم نسبت به یکسال گذشته 60 درصد افزایش یافته و پیش بینی می شوند این روند افزایش قیمت ها در سال 98 هم ادامه داشته باشد.

جلال پور با بیان اینکه در دورهای قبلی هم طی دو سال افزایش قیمت ارز بر روی کالا به صورت کامل اثر گذاشته است، گفت: در سال 72 تا 73 حدود 159 درصد، در سال 76 و 78 هم 90 درصد و در سال 90 تا 91 نیز 195 درصد بر نرخ ارز افزوده شده است.

وی به رادیو اقتصاد یادآور شد: باوجود آن که طی سه دوره گذشته این میزان ارز دولتی به واردکنندگان اختصاص نیافته بود اما قیمت هایی که مردم طی دوره های مدنظر پرداخت کرده اند تفاوت چندانی با قیمت های این دوره نداشته و از قیمت های امروز پائین تر نبوده است.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری و مهدی شیار» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

اخبار پربازدید

  • هر عکس یک پیام

  • تبیین بیانیه گام دوم انقلاب و نقش دانشمندان و دانشگاه‌ها

  • رادیو نمایش "نفس " را در میانه رمضان به روی آنتن می برد

  • پنج شنبه ها "میدان آزادی" تعطیل !!!

  • ورزش بدون ویرایش و واکاوی فرهنگ طرفداری و تماشاچیان در ورزش

  • تحلیل و بررسی مسائل مرتبط با حاشیه نشینی در هاشور

  • نگاهی بر واقعه تاریخی" سد الابواب" در رادیو معارف

  • رادیو ایران در سالروز وفات حضرت خدیجه

  • آمار خانه‌های خالی وجود دارد

  • ماه رمضان روی موج رادیو تهران/ با مسابقات میدانی به استقبال تابستان می رویم